Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami listopadowy nów księżyca! Jakich obiektów możemy wypatrywać na niebie w ciągu najbliższych dni? Nocne obserwacje nieboskłonu

Weronika Antczak
Za nami nów księżyca! Czego możemy doglądać na niebie w ciągu najbliższych dni? Dowiedz się więcej!
Za nami nów księżyca! Czego możemy doglądać na niebie w ciągu najbliższych dni? Dowiedz się więcej! Pixabay
W niedzielę, 15 listopada Księżyc znalazł się w nowiu, czyli pomiędzy Słońcem a Ziemią. W efekcie czego jest on niewidoczny. Warto tę fazę Księżyca wykorzystać do obserwacji pozostałych ciał niebieskich, które w najbliższych dniach będą widoczne niekiedy nawet gołym okiem. Czego wypatrywać? Gdzie najlepiej wybrać się na obserwacje nieboskłonu? No i najważniejsze - w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć? Sprawdźcie niżej!

Listopadowy nów i zbliżająca się pełnia Księżyca

Dokładnie trzy dni temu, czyli 15 listopada Księżyc znalazł się w nowiu, a więc pomiędzy Słońcem a Ziemią. W tym ułożeniu strona Księżyca widoczna z Ziemi znajduje się w cieniu, wobec czego Księżyc nie jest widoczny gołym okiem. Do poniedziałku, 30 listopada będzie on rósł - aż finalnie osiągnie pełnię. Ta z kolei nazywana jest przez rolników Pełnią Mroźnego Księżyca, bowiem to właśnie wtedy termometry wskazują niskie temperatury, te z kolei zwiastują koniec pracy na polu.

Z dostępnych informacji wynika, że maksimum pełni zostanie osiągnięte o godz. 10:32 polskiego czasu, a jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające - to może być on widoczny już o godz. 15:36.

Fazy Księżyca w listopadzie 2020

Faza Księżyca to obserwowana z Ziemi część Księżyca oświetlana przez Słońce. Jak wiadomo, Słońce oświetla jedynie połowę powierzchni srebrnej kuli, dlatego jego fazy są rezultatem oglądania tej połowy pod różnymi kątami. A te wywołane są różnymi położeniami Słońca, Ziemi i Księżyca względem siebie. Poniżej zamieszczamy fazy księżyca w listopadzie:

  • 1-2 listopada - pełnia
  • 3-7 listopada - księżyc ubywający
  • 8-10 listopada - trzecia kwadra
  • [b]11-14 listopada - malejący księżyc
  • 15-16 listopada - nów
  • 17-21 listopada - wzrastający księżyc
  • 22-24 listopada - pierwsza kwadra
  • 25-29 listopada - księżyc poszerzony
  • 30 listopada - pełnia

Są osoby, które wierzą, że obserwacja faz księżyca sprawi, że nasze życie będzie zmieniać w bardzo pozytywny sposób.

Tego wypatruj na niebie w najbliższym czasie!

Ze względu na fazę Księżyca, w której się znajdujemy - nieba nie rozświetla biała kula. Co to dla nas oznacza? Niska widoczność Księżyca to świetna okazja do obserwacji innych ciał niebieskich!

Dlatego też - jeśli jesteście ciekawi jak wygląda w pełnej okazałości Mars - nie zwlekajcie, to ostatnia na szansa na dojrzenie czwartej planety od Słońca. Warto mieć na uwadze, że aby ją dostrzec trzeba wytężyć wzrok i... poszukać Wielkiego Wozu na niebie. Jeśli już go zobaczyliście to pozostało Wam tylko jedno - skierować wzrok na wschód. Pamiętajcie: czas upływa, a wraz z nim czerwona planeta zmienia kierunek swojego ruchu.

W większym oddaleniu - na podobnej wysokości co Mars - będziemy mieli szansę odnaleźć wzrokiem i podziwiać Uran - siódmą planetę od Słońca - i Neptun - ósmą kulę w Układzie Słonecznym.

Jeśli jesteś rannym ptaszkiem to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Na przestrzeni najbliższych dni - przed wschodem Słońca - na niebie pokażą się Merkury w towarzystwie sąsiadki - Wenus. Dlatego, jeśli wstajesz bardzo wcześnie - nie zwlekaj, chwytaj za plecak, lornetkę i ruszaj oglądać widoczne ciała niebieskie!

Skąd najlepiej oglądać gwiazdozbiory i inne ciała niebieskie?

Tak naprawdę niebo oglądać możemy z każdego zakątka na Ziemi. Najczęściej wybieramy domowe zacisze, bowiem jest to najwygodniejsza dla nas opcja. Niestety nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie - wszystkiemu winne jest światło, które wydostaje się z naszych domów.

Jeśli chcemy dojrzeć niespodzianki na nieboskłonie to najlepiej wybrać się gdzieś, gdzie nie docierają miejskie promienie świetlne. Dopiero wtedy dojrzymy ciała niebieskie ich pełnej okazałości. Najlepiej wybrać się do lasu czy na działkę.

Gdzie na Pomorzu warto obserwować ciała niebieskie? Wybór jest ciężki - my jednak polecamy udać się do najdalej wysuniętego na północ punktu na mapie, czyli Jastrzębiej Góry, na półwysep Helski czy cypel w Rewie. W tych miejscach widok może zapierać dech w piersiach!

Pamiętaj o odpowiednim sprzęcie!

Obserwacje nieba to nie lada wyzwanie - zwłaszcza dla osoby początkującej. Wiele osób wydaje krocie na sprzęt, po czym zostawia go w piwnicy. Trzeba do tego podejść rozsądnie i pamiętać, że cena nie zawsze świadczy o wysokiej jakości sprzętu.

Kilka planet - w tym Jowisza, Saturna czy Wenus - możemy z łatwością dostrzec gołym okiem. Ma to jednak swoje minusy - o dojrzeniu szczegółów nie ma mowy. Dlatego jeśli zależy Ci na szerszej obserwacji to rozejrzyj się za lornetką lub teleskopem. Pierwsza z nich umożliwia obuoczną obserwację odległych obiektów i jest tak skonstruowana, aby dawała obraz nieodwrócony w żaden sposób. Za najtańszą zapłacisz od 60 złotych w górę. Z kolei teleskop służy do obserwacji odległych obiektów poprzez zbieranie promieniowania elektromagnetycznego. Ceny za ten produkt rozpoczynają się od 130 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki