18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Za nami finał plebiscytu na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodynię Roku [ZDJĘCIA]

Martyna Misiewicz
Przedstawicielki Najpopularniejszych Kół Gospodyń Wiejskich w powiatach naszego województwa Martyna Misiewicz - Dziennik Bałtycki
Panie nie tylko doskonale gotują, ale nawet z zawiązanymi oczami żaden owoc czy przyprawa nie jest im obca. O kulisach piątkowego finału i towarzyszących mu emocjach i smakach - pisze Martyna Misiewicz.

Województwo pomorskie może poszczycić się nie tylko walorami turystycznymi, lecz i całym bukietem smaków ze wszystkich jego zakątków. Ogromna w tym zasługa pań należących do Kół Gospodyń Wiejskich. Ich wiedza i przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Aby docenić ich kunszt, na łamach "Dziennika Bałtyckiego" przeprowadziliśmy drugą już edycję plebiscytu na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich 2013 . W tym roku pojawiła się też dodatkowa konkurencja - Gospodyni Roku.

Piątek trzynastego okazał się szczęśliwym dniem dla zwyciężczyń naszego plebiscytu. Panie wzięły udział w uroczystym finale w Urzędzie Marszałkowskim. Gościem specjalnym był marszałek Mieczysław Struk, który objął patronatem honorowym nasz konkurs.

Zobacz galerię zdjęć z wręczania nagród Kołom Gospodyń Wiejskich
Zobacz, jak nagrody odbierały Gospodynie Roku 2013
Suknia uszyta z Dziennika Bałtyckiego - dodatkowa konkurencja podczas gali plebiscytu KGW

- Mało kto wie, że na Pomorzu mamy ponad 2 tys. kół gospodyń wiejskich - mówi Mieczysław Struk. - Koła jednoczą armie pań pełnych dynamizmu i woli współpracy na rzecz małych miejscowości. Nie liczą się tylko wielkie instytucje, lecz i te małe, które działają w okolicznych wsiach, gdzie przekazywane są tradycje, a przede wszystkim ważny jest drugi człowiek i bez-interesowna pomoc.

Plebiscyt trwał od połowy lipca do sierpnia. Głosowanie odbywało się w pomorskich powiatach. Ich mieszkańcy - Czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego" - oddawali głosy na swoje ulubione koło. I tak w każdym powiacie wyłoniliśmy zwycięskie koło oraz gospodynię, które w piątek odebrały nagrody. Na wczorajszej gali zjawiły się koła gospodyń wiejskich reprezentujące powiaty:

• bytowski - KGW Gołczewo,
• człuchowski - KGW Rzeczenica,
• gdański - KGW Krzywe Koło,
• kartuski - KGW Miszewo,
• kościerski - KGW Lipusz,
• kwidzyński- KGW Renawa,
• lęborski - KGW Redkowice,
• malborski - KGW Lasowice Wielkie,
• nowodrowrski - KGW Kąty Rybackie,
• pucki- KGW Werblinia,
• starogardzki - KGW Janowo,
• sztumski - KGW Dworek,
• tczewski - KGW Opalenie,
• wejherowski - KGW Strzebielino.

Natomiast w kategorii Gospodyni Roku wygrały:Genowefa Zblewska - Stowarzyszenie Koło Gospodyń Barwy Rokit, Bożena Dąbek - KGW Rzeczenica, Krystyna Narożnik - KGW Skowarcz, Halina Miotk - KGW Paczewo, Zofia Dąbrowska - KGW Mały Klincz, Teresa Murzec - KGW Nebrowo Wielkie, Sylwia Grzenkowicz - KGW Popowo, Renata Szyszka - KGW Lasowice Wielkie, Barbara Madej-Kowalik - KGW Kąty Rybackie, Mirosława Piekielska - KGW Leśniewo, Maria Derra - KGW Grabowo, Danuta Barańska - KGW Czernin , Maria Grabowska - KGW w Śliwinach, Teresa Groth - KGW w Bolszewie.

- Nie spodziewałyśmy się takiego wyniku, dziękujemy wszystkim, którzy na nas głosowali - mówiła przedstawicielka KGW Rzeczenica. - Nawet teraz, gdy panuje wyścig szczurów i żyjemy w ciągłym biegu, nasze koło zawsze ma czas na spotkanie i wspólne działanie.

Oprócz wręczenia nagród na zwyciężczynie czekało jeszcze jedno wyzwanie. Panie wykazały się już umiejętnością gotowania, a teraz przyszedł czas na dodatkowa konkurencję, czyli szycie strojów, ale - uwaga - z gazety! Panie dobrały się w pary i puściły wodze fantazji, tworząc papierowe kreacje z "Dziennika Bałtyckiego". Powstały nie tylko suknie, lecz całe zestawy, kapelusze, płaszcze i dodatki.

To jeszcze nie wszystkie zadania, przed jakimi stanęły zwycięskie gospodynie. Paniom zasłonięto oczy, a próbie poddano ich kubki smakowe. W konkurencji wzięło udział dwóch panów w zastępstwie żon, udowadniając, że nawet po ciemku rozróżniają smaki, zapachy i po dotyku potrafią podać, jakiego gatunku jest dany kwiat.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie