18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Za nami finał plebiscytu na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodynię Roku [ZDJĘCIA]

Martyna Misiewicz
Przedstawicielki Najpopularniejszych Kół Gospodyń Wiejskich w powiatach naszego województwa
Przedstawicielki Najpopularniejszych Kół Gospodyń Wiejskich w powiatach naszego województwa Martyna Misiewicz - Dziennik Bałtycki
Panie nie tylko doskonale gotują, ale nawet z zawiązanymi oczami żaden owoc czy przyprawa nie jest im obca. O kulisach piątkowego finału i towarzyszących mu emocjach i smakach - pisze Martyna Misiewicz.

Województwo pomorskie może poszczycić się nie tylko walorami turystycznymi, lecz i całym bukietem smaków ze wszystkich jego zakątków. Ogromna w tym zasługa pań należących do Kół Gospodyń Wiejskich. Ich wiedza i przepisy przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Aby docenić ich kunszt, na łamach "Dziennika Bałtyckiego" przeprowadziliśmy drugą już edycję plebiscytu na Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich 2013 . W tym roku pojawiła się też dodatkowa konkurencja - Gospodyni Roku.

Piątek trzynastego okazał się szczęśliwym dniem dla zwyciężczyń naszego plebiscytu. Panie wzięły udział w uroczystym finale w Urzędzie Marszałkowskim. Gościem specjalnym był marszałek Mieczysław Struk, który objął patronatem honorowym nasz konkurs.

Zobacz galerię zdjęć z wręczania nagród Kołom Gospodyń Wiejskich
Zobacz, jak nagrody odbierały Gospodynie Roku 2013
Suknia uszyta z Dziennika Bałtyckiego - dodatkowa konkurencja podczas gali plebiscytu KGW

- Mało kto wie, że na Pomorzu mamy ponad 2 tys. kół gospodyń wiejskich - mówi Mieczysław Struk. - Koła jednoczą armie pań pełnych dynamizmu i woli współpracy na rzecz małych miejscowości. Nie liczą się tylko wielkie instytucje, lecz i te małe, które działają w okolicznych wsiach, gdzie przekazywane są tradycje, a przede wszystkim ważny jest drugi człowiek i bez-interesowna pomoc.

Plebiscyt trwał od połowy lipca do sierpnia. Głosowanie odbywało się w pomorskich powiatach. Ich mieszkańcy - Czytelnicy "Dziennika Bałtyckiego" - oddawali głosy na swoje ulubione koło. I tak w każdym powiacie wyłoniliśmy zwycięskie koło oraz gospodynię, które w piątek odebrały nagrody. Na wczorajszej gali zjawiły się koła gospodyń wiejskich reprezentujące powiaty:

• bytowski - KGW Gołczewo,
• człuchowski - KGW Rzeczenica,
• gdański - KGW Krzywe Koło,
• kartuski - KGW Miszewo,
• kościerski - KGW Lipusz,
• kwidzyński- KGW Renawa,
• lęborski - KGW Redkowice,
• malborski - KGW Lasowice Wielkie,
• nowodrowrski - KGW Kąty Rybackie,
• pucki- KGW Werblinia,
• starogardzki - KGW Janowo,
• sztumski - KGW Dworek,
• tczewski - KGW Opalenie,
• wejherowski - KGW Strzebielino.

Natomiast w kategorii Gospodyni Roku wygrały:Genowefa Zblewska - Stowarzyszenie Koło Gospodyń Barwy Rokit, Bożena Dąbek - KGW Rzeczenica, Krystyna Narożnik - KGW Skowarcz, Halina Miotk - KGW Paczewo, Zofia Dąbrowska - KGW Mały Klincz, Teresa Murzec - KGW Nebrowo Wielkie, Sylwia Grzenkowicz - KGW Popowo, Renata Szyszka - KGW Lasowice Wielkie, Barbara Madej-Kowalik - KGW Kąty Rybackie, Mirosława Piekielska - KGW Leśniewo, Maria Derra - KGW Grabowo, Danuta Barańska - KGW Czernin , Maria Grabowska - KGW w Śliwinach, Teresa Groth - KGW w Bolszewie.

- Nie spodziewałyśmy się takiego wyniku, dziękujemy wszystkim, którzy na nas głosowali - mówiła przedstawicielka KGW Rzeczenica. - Nawet teraz, gdy panuje wyścig szczurów i żyjemy w ciągłym biegu, nasze koło zawsze ma czas na spotkanie i wspólne działanie.

Oprócz wręczenia nagród na zwyciężczynie czekało jeszcze jedno wyzwanie. Panie wykazały się już umiejętnością gotowania, a teraz przyszedł czas na dodatkowa konkurencję, czyli szycie strojów, ale - uwaga - z gazety! Panie dobrały się w pary i puściły wodze fantazji, tworząc papierowe kreacje z "Dziennika Bałtyckiego". Powstały nie tylko suknie, lecz całe zestawy, kapelusze, płaszcze i dodatki.

To jeszcze nie wszystkie zadania, przed jakimi stanęły zwycięskie gospodynie. Paniom zasłonięto oczy, a próbie poddano ich kubki smakowe. W konkurencji wzięło udział dwóch panów w zastępstwie żon, udowadniając, że nawet po ciemku rozróżniają smaki, zapachy i po dotyku potrafią podać, jakiego gatunku jest dany kwiat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki