Edukacja, egzaminy, testy próbne
  TESTY GDAŃSKIEGO WYDAWNICTWA OŚWIATOWEGO

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Rozwiń
  Edukacja, egzaminy, testy próbne
  Zwiń

  Przygotuj się z nami do TESTU ÓSMOKLASISTY 2018/2019!

  Sprawdź, co może pojawić się na egzaminach!

  Za intensywną opiekę zapłacimy trzy razy więcej

  Za intensywną opiekę zapłacimy trzy razy więcej

  J.Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Na łatwiejszy dostęp do leczenia mogą liczyć już w tym miesiącu pacjenci chorzy na serce czy cukrzycę, którym coraz trudniej dostać się do specjalisty. Wczoraj Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, podpisał zarządzenie w sprawie warunków kontraktowania świadczeń w podstawowej opiece zdrowotnej, które to umożliwia.
  Co kryje ta urzędnicza terminologia? Do tej pory lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, zwani też rodzinnymi, najczęściej jedynie wypisywali takim chorym skierowania do kardiologa lub diabetologa. Nawet gdy potrafili chorego leczyć, nie mogli zlecać mu niezbędnych badań.

  Poza tym, niezależnie od tego, czy pacjent był tylko przeziębiony, czy poważnie chory, z NFZ dostawali tyle samo pieniędzy. To tak zwana stawka kapitacyjna na każdego zapisanego w przychodni pacjenta. Teraz się to zmieni.

  - Lekarz, który aktywnie opiekuje się pacjentami z chorobami serca czy cukrzycą, czyli bada ich i leczy, będzie dostawał dodatkowe pieniądze za każdą poradę - brzmi stanowisko centrali Narodowego Funduszu Zdrowia.

  Co na to sami lekarze? - To dobry pomysł - chwali Barbara Pawłowska, dyrektor medyczny Nadmorskiego Centrum Medycznego w Gdańsku. - Mądry lekarz w przychodni da sobie z takim chorym radę, do specjalisty wyśle go tylko na konsultacje.

  Jacek Paszkiewicz
  prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie

  Podpisane przeze mnie zarządzenie to efekt negocjacji z Porozumieniem Zielonogórskim, które zrzesza w całej Polsce kilkaset tysięcy lekarzy rodzinnych. Zgodnie z nim, w przypadku gdy w danym miesiącu taki pacjent odbędzie wizytę u lekarza, to lekarz otrzyma trzykrotność stawki kapitacyjnej.

  Do tej pory podstawowa opieka zdrowotna dostawała pieniądze, "czy się stoi, czy się leży", teraz będziemy płacić za konkretne porady. Nie mamy zamiaru skończyć na chorobach serca i cukrzycy. W przyszłym roku będziemy w ten sposób motywować lekarzy do opieki nad pacjentami ze schorzeniami narządu ruchu czy infekcjami górnych dróg oddechowych. Lekarze, którzy przyjmują w okresie epidemii grypy po 60 chorych, dostaną więcej pieniędzy. Będziemy jednak płacić tylko za konkretne porady.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo