Z ziemi szwedzkiej (z metalem) do Polski

  Z ziemi szwedzkiej (z metalem) do Polski

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Szwedzki powermetalowy zespół Sabaton zagra w Centrum Stocznia Gdańska 11 listopada, z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Zespół odwiedzi Gdańsk na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności i stowarzyszenia SUM.
  Darmowy koncert rozpocznie się około godz. 19.00 i z pewnością zgromadzi tłumy.

  O Szwedach zrobiło się w Polsce głośno tuż przed wakacjami, gdy wydali album "The Art of War". Jedną z kompozycji zawartych na płycie jest "40-1", utwór opowiadający o bohaterstwie polskich żołnierzy w kampanii wrześniowej 1939 roku, a konkretnie o bitwie pod Wizną.

  Właśnie tam, w umocnionym rejonie w okolicach Łomży, od 6 do 10 września 720 polskich żołnierzy pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa odpierało atak 42 tys. Niemców. Dowódca polskiego oddziału po kapitulacji ostatniego schronu wysadził się granatem. Straty najeźdźców były olbrzymie - na jednego zabitego Polaka przypadło aż 40 Niemców, a sama bitwa zyskała miano "polskich Termopil".

  Utwór zainspirował jednego z polskich fanów do stworzenia wideoklipu z kadrami zaczerpniętymi z filmu "Westerplatte" i polskim tłumaczeniem tekstu. Teledysk, umieszczony na portalu YouTube, zobaczyło do dzisiaj blisko 1,25 mln internautów! Nic dziwnego, że grupa została zaproszona na dwa koncerty do naszego kraju. 23 października w Warszawie i dzień później w Krakowie wszystkie bilety zostały sprzedane, a publiczność zgotowała zespołowi przyjęcie godne największych sław. Sabaton 11 listopada w Gdańsku będzie z pewnością równie wielką atrakcją nie tylko dla miłośników metalu.

  Przed Szwedami zagra polski zespół Proletaryat, wywodzący się z ruchu punkrockowego lat 80. Zespół obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności. Zagra utwory niosące wolnościowe przesłanie, z początkowego okresu swojej kariery.

  Koncert jest bezpłatny, ale - ze względu na wielkie zainteresowanie z całej Polski - organizatorzy wprowadzili bezpłatne wejściówki. Od jutra, od godz. 12.00 będziemy je rozdawali w Biurze Konkursów "Polski Dziennika Bałtyckiego", na Targu Drzewnym 9/11. Jedna osoba będzie mogła otrzymać tylko jedną dwuosobową wejściówkę. Karty wstępu będzie można również otrzymać w Radiu PLUS, portalu trojmiasto.pl oraz na wystawie Drogi do Wolności. Szczegóły na www.paradaniepodleglosci.pl i www.ecs.gda.pl.

  Sabaton nie ukrywa, że w naszym kraju publiczność przyjmuje go wyjątkowo

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo