Z zamku prosto na sztuczną falę

  Z zamku prosto na sztuczną falę

  Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Kompleks basenów z podgrzewaną wodą, sztuczna fala, hotel, sala do squasha, korty tenisowe, boisko, a w okolicy nawet palmy - tak przedstawia się nowa wizja autorstwa malborskiego magistratu oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. A wszystko po to - jak tłumaczą - by w mieście zatrzymać turystów. W nowym ośrodku przyjezdni z kraju i ze świata mogliby plażować niemal jak na słynnej brazylijskiej Copacabanie...
  Miasto zrobiło pierwszy krok. Powstał tzw. projekt koncepcyjny rozbudowy i waloryzacji OSiR w Malborku. Ale by temu, co jest na papierze, nadać realne kształty, potrzeba - bagatela - ponad 50 mln zł. Kompleks miałby powstać na terenie jednego z obiektów sportowych OSiR przy ul. Parkowej, który pamięta zamierzchłe czasy, stąd pomysł na jego odnowienie.

  Na wizualizacji wszystko prezentuje się rewelacyjnie, natomiast rzeczywistość jest mniej różowa. Koszt zadania w obecnym kształcie znacznie przekracza możliwości miasta.
  - Jeśli mielibyśmy zrealizować inwestycję w rozmiarze zawartym w koncepcji, musielibyśmy to zrobić na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Hotel mógłby wybudować prywatny inwestor, a za część sportowo-rekreacyjną my byśmy odpowiadali - opowiada Piotr Sadowski, dyrektor OSiR.

  Kosztorys zakłada m.in., że budowa hotelu pochłonęłaby ok. 24 mln zł, a innych budynków - 5,4 mln zł. Stworzenie pięciu basenów (jeden wytwarzałby sztuczną falę) i oczek wodnych wyceniono na kolejne ponad 5 mln zł. Boiska to następne 1,5 mln zł, a zagospodarowanie terenu z parkingami i inną architekturą towarzyszącą - 10 mln zł.

  - Ta inwestycja ma spowodować, że turyści będą przebywać w Malborku dłużej niż dwie godziny, które potrzebne są do zwiedzenia zamku - wyjaśnia burmistrz Andrzej Rychłowski. Jego zdaniem, realny termin rozpoczęcia tego przedsięwzięcia to 2010 rok.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo