Z widokiem na nekropolię. Ustawa funeralna dotyczy również możliwości budowania przy cmentarzach. Samorządowcy chcą jeszcze skrócić dystans

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Budowane etapami od 2012 roku osiedle Wolne Miasto przy ul. Cedrowej w Gdańsku to obecnie największa z deweloperskich inwestycji, sąsiadujących z cmentarzami
Budowane etapami od 2012 roku osiedle Wolne Miasto przy ul. Cedrowej w Gdańsku to obecnie największa z deweloperskich inwestycji, sąsiadujących z cmentarzami Fot. Materiały prasowe/Eco Classic
Udostępnij:
Za nami weekend, podczas którego tłumnie odwiedzaliśmy cmentarze, paląc na nich miliony zniczy. Ogłoszono nawet alarm smogowy, bo znicze parafinowe przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, co było bardzo odczuwalne na przełomie października i listopada. Według badań przeprowadzonych (w ramach wspieranej przez nas akcji akcji "Mniej śmieci – więcej pamięci") w okresie świątecznym na cmentarzach w Opolu i Grodkowie, wzrost stężenia rakotwórczego benzenu wyniósł 200 proc. i 144 proc., a stężenie toksycznego toluenu wzrosło odpowiednio o 366 proc. i 342 proc. Dla osób, mieszkających w pobliżu nekropolii, to realne zagrożenie, bo cmentarze, niegdyś położone za miejskimi rogatkami, dzisiaj w wielu przypadkach są już otoczone osiedlami, a samorządy walczą o to, by można było budować jeszcze bliżej! Zmiana zwyczajów i znalezienie bardziej ekologicznego sposobu wyrażania naszej pamięci to jedno, natomiast pomysły łączenia miasta z cmentarzami w gęstą tkankę- to bardziej skomplikowana decyzja.

Przypomnieć wypada, że kilka dekad temu zarówno Cmentarz Srebrzysko jak i Łostowicki otaczały puste obszary. Wielorodzinna zabudowa w okolicach gdańskiego cmentarza Srebrzysko pojawiła się w latach 60-70 XX w., kiedy nowe bloki stanęły nieopodal skrzyżowania ulic Obywatelskiej i Partyzantów. Dzisiaj wydaje się, że daleko. Natomiast w latach 80. tuż obok cmentarnej bramy powstało osiedle komunalnych wieżowców. Nawet deweloperzy nie bali się sąsiedztwa zmarłych: w latach 2013-15 powstało Pomarańczowe Osiedle przy ul. Srebrniki. Również w sąsiedztwie Cmentarza Łostowickiego mamy deweloperskie realizacje: osiedle Zielony Stok z przełomu wieków i budowane etapami od 2012 r. Wolne Miasto. Wszystkie one powstały zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przez 60 lat świat się zmienił?

Zgodnie z art. 3 i 5 ustawy z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z 26 sierpnia 1959 r. należy sporządzić plan miejscowy, który ustali ograniczenia dotyczące przeznaczenia terenów sąsiednich, spowodowane lokalizacją cmentarza, w tym także strefę ochronną. Według wspomnianych przepisów powinna ona liczyć 150 m, ale możliwe jest skrócenie tego dystansu do 50 m - jedynie w sytuacji, gdy teren w granicach od 50 do 150 m odległości od cmentarza posiadać będzie sieć wodociągową oraz wszystkie budynki korzystające z wody będą do tej sieci podłączone. Przepisy te są niezwykle istotne z punktu widzenia inwestorów - wprowadzenie strefy sanitarnej cmentarza oznacza bowiem całkowity zakaz zabudowy. A zatem brak takiej informacji w planie stanowi rażące naruszenie procedury planistycznej, a dla inwestorów po prostu brak rzetelnych informacji.

Ale to ma się zmienić! Nowa ustawa o cmentarzach (wejdzie w życie w 2022 r.) omawiana głównie ze względu na zmiany w branży funeralnej, będzie miała ona ogromne znaczenie również ze względów planistycznych: umożliwi gęstszą zabudowę w pobliżu miejsc pochówku (skraca dystans do 35 m).

Zdaniem samorządowców przepisy z lat 50. są już mocno przestarzałe, dlatego rząd szykuje szereg zmian, o których napisał serwis prawo.pl. Jedną z ważniejszych ma być zmniejszenie wymaganej odległości między cmentarzami a budynkami. Stare przepisy pozostaną wprawdzie w mocy, ale pojawi się nowa możliwość - budowy obiektów (również mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użytku publicznego) w odległości 35 m od cmentarza. Będzie to możliwe, jeśli obiekt jest podłączony do wodociągu (to się nie zmienia), a bezpośrednio za murem cmentarza znajduje się kolumbarium (pomieszczenie zawierające urny z prochami), a nie groby ziemne.Wprowadzenie nowej zasady pozwoli więc na budowę domów i mieszkań w miejscach, gdzie dotąd było to niemożliwe.

Samorządy chcą budować… 10 m od cmentarza

Zdaniem samorządów przepisy należałoby jeszcze bardziej poluzować. Związek Miast Polskich chciałby, żeby zabudowa była możliwa już 10 m od muru cmentarza. Jak argumentują, kolumbaria nie zagrażają ludzkiemu zdrowiu.

- Czekamy na opinię Głównego Inspektora Sanitarnego, jeżeli będzie wynikało z niej, że nie ma przeszkód, aby budować bliżej niż 50 m, będziemy walczyć o zmniejszenie odległości – powiedział w rozmowie z prawo.pl Marek Wójcik z ZMP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie