MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z powodu pandemii LPP restrukturyzuje swój niemiecki biznes i chroni go przed wierzycielami

Jacek Klein
Jacek Klein
Salon Reserved w Hamburgu
Salon Reserved w Hamburgu mat. prasowe
Spółka zależna LPP w Niemczech - LPP Deutschland GmbH złożyła w sądzie w Hamburgu wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie działań naprawczych i objęcie jej czasową ochroną przed wierzycielami, zgodnie z przepisami prawa insolwencyjnego (odpowiednik prawa układowego i upadłościowego w Polsce) obowiązującego na terytorium Niemiec. Sad wyraził zgodę w postaci postaci tzw. Protective Shield Procedure (Schutzschirmverfahren).

Restrukturyzacja i ochrona czasowa przed wierzycielami do czasu poprawy sytuacji spółki spowodowana jest pandemią COVID-19.

- Działania te mają na celu poprawę sytuacji i restrukturyzację naprawczą spółki LPP Deutschland GmbH prowadzącej sprzedaż towarów Grupy Kapitałowej LPP SA na terytorium Niemiec. Spółka prowadzi 19 sklepów stacjonarnych w Niemczech, zatrudnia ok 500 osób i stanowi szósty co do wielkości rynek sprzedaży dla Grupy Kapitałowej LPP SA. W roku 2019 LPP Deutschland GmbH osiągnęła ok 350 mln zł przychodów ze sprzedaży. Na sytuację spółki zależnej wpływ wywarły negatywne skutki pandemii COVID-19, z czym wiązało się zamknięcie salonów sprzedaży na terytorium Niemiec, jak również spadek sprzedaży po ich otwarciu - poinformowała LPP SA.

Głównym celem postępowania naprawczego niemieckiej spółki LPP jest wynegocjowanie z wynajmującymi nowych warunków umów, na podstawie których spółka korzysta z lokali handlowych, a poprzez to zapewnienie rentowności prowadzonej przez nią działalności.

- W ramach powyższej procedury LPP Deutschland GmbH będzie przez trzy miesiące objęta procedurą ochronną przed wierzycielami, działalność będzie prowadzić pod nadzorem osób wyznaczonych przez sąd w Hamburgu, przy czym dotychczasowy organ zarządzający zachowa swoje funkcje. W tym okresie spółka zachowa zarząd swoim majątkiem, przy czym będzie podlegała nadzorowi administratora ustanowionego przez sąd oraz będzie wspierana przez zewnętrznego managera restrukturyzacyjnego. Powołana zostanie również rada wierzycieli reprezentująca wierzycieli w relacji do spółki i administratora. Spółka LPP Deutschland GmbH będzie w tym okresie chroniona przed potencjalnymi czynnościami egzekucyjnymi wierzycieli - czytamy w komuniakacie.

Ustanowienie parasola ochronnego i wdrożenie planu restrukturyzacji według niemieckiego prawa upadłościowego stosuje się wobec spółek zagrożonych niewypłacalnością.

Jeżeli w okresie trzech miesięcy spółka niemiecka doprowadzi do zmiany warunków umów będzie mogła przywrócić działalność w dotychczasowej formie. W przypadku nieosiągnięcia tego celu niezbędna może się okazać konieczność wdrożenia dalszych procedur restrukturyzacyjnych właściwych wg prawa niemieckiego.

Na krajowym rynku LPP przedłużyła umowę najmu w centrum logistycznym Tristar Gdańsk, należącym do portfela Tristan Capital Partners i White Star Real Estate. LPP firma wynajmuje w gdańskim kompleksie ponad 6100 mkw. powierzchni magazynowej i biurowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki