Z pasją i honorem wojsko przechodzi na zawodowstwo

  Z pasją i honorem wojsko przechodzi na zawodowstwo

  Marcin Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Trwa intensywna promocja polskiego wojska w związku z zapowiedziami rządu o rychłym uzawodowieniu armii. Mundurowi już szukają chętnych do pracy w armii.
  Spoty reklamowe, billboardy, informacje prasowe zachęcają młodych ludzi do związania się z polskim wojskiem. Przekaz jest jasny: "Profesjonalna armia - o jej sile decydują wyjątkowi ludzie. Każdego dnia lepsi i bardziej doświadczeni. Zawsze potrzebni. Honor, wyzwanie, braterstwo. Rób to, co kochasz. Żyj z pasją. Zawód żołnierz. Dołącz do najlepszych".

  Kto może zostać polskim żołnierzem zawodowym?
  Praktyczne każdy, kto posiada polskie obywatelstwo, ma skończone 18 lat, kwalifikacje i umiejętności (różne, w zależności od rodzaju służby), nieposzlakowaną opinię, nienaganne zdrowie fizyczne i psychiczne.

  - Po ukończeniu szkoły gimnazjalnej można zostać szeregowym zawodowym. Osoby z maturą mogą zdawać do szkoły podoficerskiej lub oficerskiej. Oficerem może zostać ten, kto posiada wykształcenie wyższe - mówi mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. - Obecnie posiadamy 270 szeregowych zawodowych i 800 żołnierzy nadterminowych. Poszukujemy jednak 5 tysięcy osób do służby zawodowej.

  Wojsko kusi chętnych zarobkami, które będą rosły jeszcze w 2009 i 2010 r. - Obecnie szeregowy zawodowy zarabia 1800 zł brutto - potwierdza rzecznik.

  - Żołnierz nadterminowej służby otrzymuje 2200 zł brutto plus trzynastą pensję oraz dodatek mundurowy i całodzienne wyżywienie. Mamy informacje, że już wkrótce będziemy mogli zaoferować jeszcze mieszkania bądź miejsca w hotelach. Zbigniew Tuszyński dodaje, że wojsko czeka na sprawnych fizycznie mężczyzn i kobiety. Armia ma nawet ofertę dla tych, którzy nie ukończyli swojej edukacji. - Takie osoby będą mogły dalej kształcić się w wojsku - mówi.

  Czy oferta armii może skusić młodych ludzi po studiach? Niekoniecznie. - Oferowane zarobki nie są zbyt atrakcyjne - uważa Michał Maliszewski, student z Elbląga. - Raczej będę szukał pracy zgodnej z moim kierunkiem studiów. Ewentualnie atrakcyjna jest oferta dodatku mieszkaniowego lub mieszkania służbowego. Myślę jednak, że do armii zawodowej będą szły osoby, które właśnie z wojskiem chcą związać swoją przyszłość, niezależnie od oferowanych zarobków.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BŁąd

  Mariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 18

  bląd!!!!!naderminowemu nie przysługuje 13-stka ani mundurówka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo