Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Z leśnikiem do lasu”. Spacer z leśnikami po najpiękniejszych miejscach w lasach Nadleśnictwa Strzebielino koło Wejherowa

Tomasz Smuga
Daglezja mierząca 30 metrów wysokości, drzewa liczące nawet 170 lat, kamienne mosty czy paraszyńskie wąwozy – m.in. takie elementy przyrody, ciekawe i urokliwe miejsca możemy odnaleźć na terenie Nadleśnictwa Strzebielino. Miłośnikom przyrody i aktywnego spędzania czasu wolnego przybliżają je leśnicy w ramach projektu „Z leśnikiem do lasu”. Za nami ostatnia tegoroczna wycieczka.

Wszystko zaczęło się w 2011 roku, który obchodzony był jako Międzynarodowy Rok Lasów. Z tej okazji w Nadleśnictwie Strzebielino zrodził się pomysł, aby zorganizować dla miłośników przyrody wycieczki po lesie prowadzone przez miejscowych leśników. W planach była organizacja 6 wycieczek "Z leśnikiem do lasu". Jednak duże zainteresowanie spowodowało, że w ostatnią niedzielę października w 2021 roku odbyła się już… 62. wyprawa.

- Główną ideą wycieczek jest aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, pokazywanie uroków lasu, czyli ciekawych przyrodniczo-historyczno miejsc i przedstawienie charakterystyki pracy leśnika – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Jagoda Kuczyńska, z Nadleśnictwa Strzebielino.

Co ciekawe, każda z organizowanych wycieczek prowadzi inną trasą. W październikowej 15-kilometrowej wyprawie uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. najstarsze drzewa znajdujące się w lasach nadleśnictwa.

- Liczą 170 lat. Nie podlegają wycince. Będą służyły kolejnym pokoleniom – opowiadał podczas wyprawy leśniczy Leszek Piankowski.

Ale to nie jedyna przyrodnicza atrakcja z jaką zapoznali się uczestnicy wycieczki.

- To jest daglezja, inaczej amerykański modrzew. Jest długowiecznym drzewem. Potrafi dożyć nawet tysiąca lat. W naszym nadleśnictwie drzewo mierzy 30 m. Ale w Ameryce Północnej, skąd pochodzi, w stanie Waszyngton są drzewa mierzące nawet 100 metrów wysokości – opowiadał leśnik.

Nadleśnictwo Strzebielino kryje w swych lasach mnóstwo też ciekawostek m.in. kamienne mosty, czyli kamienne umocnienia dróg.

- Lasy w nadleśnictwie charakteryzują się zróżnicowanym terenem, który został ukształtowany przez ustępujący lądolód. Stąd mamy wiele morenowych wzgórz i wąwozów – tłumaczy Jadwiga Kuczyńska.

Dodajmy, że najwyższym wzniesieniem w nadleśnictwie jest Jelenia Góra (221 m. n.p.m). Z punktu widokowego w kierunku północnym i wschodnim roztacza się piękna panorama na Pradolinę Łeby a w kierunku północno-wschodnim w głębi widać Pradolinę Redy. Różnica wzniesień pomiędzy dnem doliny a wierzchołkiem wynosi 170 m.

Pod koniec roku Nadleśnictwo Strzebielino ma podać harmonogram wycieczek na 2022 rok, które zostaną opublikowane na ich stronie internetowej - strzebielino.gdansk.lasy.gov.pl.

TOP 10 miejsc na jesienny spacer w Trójmieście! O tej porze ...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki