Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii religijnego kultu

Maciej Wajer
Na terenie Grzybowa budowano kapliczki, by chroniły miejscową ludność przed chorobami.

Grzybowo to niewielka miejscowość położona na terenie gminy Kościerzyna. Dzisiaj jest przede wszystkim znana ze swoich walorów turystycznych. Świadczy o tym fakt, że co roku wypoczywa tutaj wielu wczasowiczów z różnych rejonów kraju. Jednak pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pochodzą z początku XVII wieku. Wiadomo, że ziemia ta była częścią folwarku starostów kościerskich. W czasie najazdu szwedzkiego doszło jednak w tym miejscu do dużego pożaru w efekcie, którego cały folwark spłonął. Został odbudowany w latach 60. XVII stulecia.

Całkowita likwidacja folwarku nastąpiła w 1760 roku, kiedy to ówczesny starosta Konstanty Nowowiejski, podzielił grunty pomiędzy ośmiu osadników. Pierwszy symbol związany z religijnym kultem można zauważyć na skrzyżowaniu dróg prowadzących do Rotembraku i Sycowej Huty. Według relacji starszych mieszkańców wsi, krzyż stał w tym miejscu jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Kolejny tego rodzaju obiekt został postawiony na polu należącym do Jana Dzienisza. Wcześniej, już w latach 20. XX wieku, w tym miejscu stał inny krzyż, który został schowany przed Niemcami w trakcie wojny. Mieszkańcy obawiali się, że zostanie on zniszczony przez okupantów, co było powszechną praktyką stosowaną przez niemieckich najeźdźców. Po zakończeniu działań wojennych, ponownie stanął na swoim miejscu, dodatkowo został jeszcze wzmocniony.

Wjeżdżając do wsi można również zauważyć kapliczkę poświęconą Świętemu Antoniemu. Jest to współczesny obiekt, który został wybudowany w 1999 roku. Jego pomysłodawcą był ks. Tadeusz Lipski. W Grzybowie znajduje się również kapliczka poświęcona Matce Bożej Różańcowej. Została ona postawiona jeszcze przed wojną. Jak zaznacza w swojej książce na temat kapliczek w gminie Kościerzyna, ksiądz doktor Leszek Jażdżewski, miała ona chronić miejscowych przed zarazą. Uległa ona zniszczeniu w czasie II wojny światowej, a po jej zakończeniu doprowadzono do jej odrestaurowania. Warto wspomnieć, że w tym miejscu odbywają się nabożeństwa majowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki