reklama

Z historii obiektów sakralnych na kościerskiej ziemi

Maciej WajerZaktualizowano 
W Lizakach, turystycznej miejscowości, ważną rolę w życiu mieszkańców oraz wczasowiczów odgrywa kościół, który składa się z zabytkowych elementów.

W powiecie kościerskim nie brakuje urokliwych miejsc, często odwiedzanych przez turystów, którzy mogą oddać się duchowej refleksji w małych kościółkach. Jedną z nich jest miejscowość Lizaki, położona na terenie gminy Kościerzyna.

Początki tej wsi sięgają wieku XVII. Jak pisze w swojej publikacji ks. dr Leszek Jażdżewski, nazwa wsi ma niezwykle ciekawe pochodzenie. Jest ona związana z zajęciem, którym trudnili się mieszkańcy. Chodzi o smolarstwo. Według źródeł, właścicielem jednego z dwóch pieców smolnych, wykorzystywanych w przemyśle leśnym, był niejaki Lizak. Co ciekawe, z tej miejscowości pochodził ksiądz Andrzej Łyssakowski, urodzony w pierwszej połowie XVIII wieku. Kształcił się we Włocławku, a święcenia przyjął w 1769 roku. Pełnił między innymi posługę w Brusach.

Jak zaznaczono wcześniej, Lizaki są obecnie wioską turystyczną. Wczasowiczów można spotkać między innymi w kościele. Warto wspomnieć, że obiekt powstał z fragmentów kościoła z Tyłowa, rozebranego w połowie lat 90. XX wieku. Budowę zabytkowej świątyni rozpoczęto w 1755 roku. Rozebrany obiekt składał się głównie ze szkieletowych ścian oraz cegły, która była wypalana. Powodem rozbiórki był fatalny stan techniczny kościoła, a także brak odpowiednich środków na jego konserwację. W efekcie jego elementy trafiły do Lizaków. Odnowiony obiekt został poświęcony przez biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagę, co miało miejsce w 2007 roku. W uroczystości uczestniczyli nie tylko mieszkańcy, ale również wspomniani wcześniej turyści. Warto podkreślić, że w kościele w ciągu roku, w każdą niedzielę jest odprawiana msza święta.

Analizując religijny kult mieszkańców Lizaków, nie można zapominać o krzyżu, który stoi przy kościele. Znajduje się na nim metalowa tabliczka z napisem, z którego możemy się dowiedzieć, że wspomniany krzyż stał ponad 150 lat przy starym trakcie, który prowadził z Kościerzyny na Wdzydzkie Jeziora. Znajduje się też informacja, że został przeniesiony w 2009 roku na teren kościoła w Lizakach.

Dodajmy na koniec, że inny krzyż oraz kapliczkę możemy spotkać również w innych zakątkach wsi. Pierwszy z nich jest zlokalizowany przy drodze na Rotembark. Jeśli chodzi o kapliczkę, to znajduje się ona przy drodze na początku wsi. Została wybudowana tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie