Z historii małych Ojczyzn cz. VII. ZPS Lubiana

Maciej Wajer
Udostępnij:
Zakład Porcelany Stołowej „Lubiana” miał silny związek z kaszubskim regionem, nie tylko ze względu na fakt, że był zlokalizowany w sercu Kaszub, ale również poprzez to, że produkowane wyroby mocno nawiązywały do kaszubskiej kultury.

Już w maju 1975 roku ówczesny zastępca dyrektora ds. technicznych Benedykt Karczewski, wystąpił z propozycją umieszczenia kaszubskich wzorów na porcelanie. Jak zaznacza Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej, pierwsze egzemplarze porcelany z kaszubskim wzornictwem pojawiły się w czerwcu 1975 roku.

Na początku było ich pięć – stwierdza dyrektor Jażdżewski. - Były to dwie patery oraz trzy wazony. Już niedługo po tym, jak zeszły one z produkcyjnej taśmy, rozpoczęła się produkcja wyrobów, które w swojej formie nawiązywały do starej ceramiki kaszubskiej. Produkcja objęła niemal cały asortyment porcelany galanteryjnej, a także użytkowej.

W tym czasie powstały wazony „Gryf”, „Remus”, „Janta” oraz komplet do piwa o nazwie „Gdańsk”. Jeśli chodzi o produkty o charakterze użytkowym, to ich symbolem stał się serwis obiadowy „Damroka”. Wyroby zakładu w Łubianie szybko znalazły uznanie władz oraz popularność wśród klientów. Świadczą o tym liczne wyróżnienia oraz nagrody, które trafiły do przedsiębiorstwa. W latach 70. XX wieku firma zdobyła między innymi I nagrodę w postaci bursztynowego Neptuna, która została przyznana przez wojewodę gdańskiego. Była ona wyrazem uznania za wprowadzenie nowych, atrakcyjnych wyrobów na rynek. Z kolei medalem Stolema uhonorowano zakład za wprowadzenie kaszubskiego wzornictwa.

Duże znaczenie miała też I nagroda Naczelnej Organizacji Technicznej za oryginalne rozwiązania techniczne i technologiczne. Firmę doceniono również za szczególne osiągnięcia w propagowaniu kultury ludowej na wyrobach porcelanowych. Dowodem na to był dyplom uznania ministra kultury i sztuki. Warto też wspomnieć, że w pierwszych latach funkcjonowania zakładu, na jego czele stali: Michał Radomski, który pełnił funkcję dyrektora, Bogdan Wujek, który stanowisko dyrektora objął po przejściu z Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w Warszawie. W połowie lat 70. XX wieku stanowisko dyrektora objął Jerzy Bartosiński. Z kolei funkcję zastępcy dyrektora pełnili m.in. Edmund Dąbrowski, Bogusław Wilkowski, Benedykt Karczewski, Eugeniusz Bukowski.

Zmiany, które nastąpiły w efekcie transformacji ustrojowej, nie ominęły również giganta z Łubiany. W 1992 roku ZPS Lubiana zostały przekształcone z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. W ramach Powszechnego Programu Prywatyzacji, w 1995 roku zakład wszedł do VII Narodowego Funduszu Inwestycyjnego SA. W roku 2002 pakiet większościowy akcji (71 procent akcji) spółki został sprzedany Zakładom Przemysłu Jedwabniczego „Wistil” SA z siedzibą w Kaliszu.Trzeba wspomnieć, że od początku zmian własnościowych, firma zaczęła odnotowywać ciągły wzrost eksportu. W 1993 roku stanowił on około 70 procent, by pięć lat później osiągnąć poziom ponad 83 procent. Porcelana z Łubiany trafia na rynki prawie 30 krajów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie