Z historii małych Ojczyzn cz. VI. ZPS Lubiana

Maciej Wajer
Na początku lat 60. XX wieku centralne władze w Warszawie zadecydowały o budowie dużego zakładu produkującego porcelanę. Na jego lokalizację wybrano Łubianę.

Początek lat 60. minionego wieku, to pod względem gospodarczym okres przełomowy dla mieszkańców Łubiany, a także okolic. To właśnie wtedy zapadła decyzja o budowie dużego zakładu produkującego porcelanę w rejonie północnej Polski. Wybór padł na ówczesne województwo gdańskie, a dokładnie na najmniej uprzemysłowiony region, czyli powiat kościerski. Warto w tym miejscu wspomnieć, że był to między innymi efekt prowadzonej polityki gospodarczej przez władze komunistyczne,które z Polski chciały uczynić kraj o charakterze przemysłowym, a nie, jak to było przed wojną, rolniczy. Jak zaznacza Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej, już w latach 1961-62 przeprowadzono wizje lokalną terenu. Wytypowano kilka miejsc, wśród których znalazła się m.in. Łubiana. Co ciekawe, lokalizację zakładu porcelany, rozważano również w miejscu, gdzie obecnie funkcjonuje Szpital Specjalistyczny. Ostatecznie wybór padł na Łubianę. Na taką decyzję miały wpływ między innymi takie czynniki jak: zupełnie płaski teren, niewielka odległość od portów, bardzo słaba urodzajność gruntów, dobre warunki wodne, nadwyżka siły roboczej, głównie kobiet.

- Lokalizacja ogólna została zatwierdzona przez Komisję Planowania przy Radzie Ministrów w lipcu 1962 roku – wyjaśnia Krzysztof Jażdżewski. - Natomiast wstępny projekt został opracowany przez Biuro Projektów Przemysłu Ceramicznego w w Warszawie. Został on zatwierdzony pod koniec 1964 roku. Obszar planowanego zakładu miał wynosić około 12 hektarów. Grunty, na których miał powstać obiekt, należały do prywatnych właścicieli.

Pierwsze prace rozpoczęły się w 1966 roku. Akt erekcyjny został wmurowany w połowie tego roku. Dwa lata później ówczesny premier Józef Cyrankiewicz ostatecznie zatwierdził aneks i projekt wstępny z 1964 roku. Inwestycja miała pochłonąć prawie 400 tysięcy złotych. Budowa zakładu miała trwać trzy lata. W 1968 roku rozpoczęto rozruch poszczególnych działów zakładu, natomiast w następnym roku rozpoczął się kompleksowy rozruch całego przedsiębiorstwa. Produkcję na wszystkich działach uruchomiono we wrześniu 1969 roku. Dwa lata później zakład został włączony w skład kombinatu przemysłowego pod nazwą Zjednoczone Zakłady Ceramiki Stołowej CERPOL w Wałbrzychu.

O dobrej kondycji zakładu w Łubianie w początkowych latach działalności może świadczyć fakt, że pod koniec lat 70. XX wieku produkowano prawie 10 tysięcy ton porcelany – dodaje dyrektor Jażdżewski.
W roku 1981 zakład w Łubianie został wyłączony ze struktury organizacyjnej CERPOL-u, a następnie przekształcono go w przedsiębiorstwo państwowe o nazwie Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana”.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie