Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z historii małych Ojczyzn cz. V. Szkolnictwo w Łubianie

Maciej Wajer
Grono pedagogiczne szkoły w Łubianie w połowie lat 50. XX wieku
Grono pedagogiczne szkoły w Łubianie w połowie lat 50. XX wieku
Już kilka miesięcy po zakończeniu działań wojennych, w Łubianie zorganizowano pierwsze zajęcia szkolne.

Życie oświatowe po zakończeniu działań wojennych szybko zaczęło się rozwijać w Łubianie. Przypomnijmy, że już w marcu do wsi weszły jednostki Armii Czerwonej, którym przez wiele miesięcy mieszkańcy dostarczali żywność. Trzeba mieć na uwadze, że w parze ze zmianami w administracji, a także rolnictwie, szły również przeobrażenia w sferze szkolnictwa. Jak zaznacza Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej, pierwsze zajęcia odbyły się w Łubianie już pod koniec czerwca 1945 roku.

- Pierwszym kierownikiem miejscowej szkoły została Eleonora Barska – informuje dyrektor Jażdżewski. - Była to żona przedwojennego nauczyciela Dominika Barskiego. Przypomnę tylko, że w czasie okupacji został on zamordowany przez hitlerowców. Do szkoły zgłosiło się wówczas ponad 60 dzieci.

Po ośmiu latach, w roku 1953 kierownikiem łubiańskiej szkoły został Mieczysław Simon. Swoją funkcję pełnił przez dziesięć lat, do roku 1963. Warto nadmienić, że w opisywanym okresie w szkole funkcjonowało sześć klas, z wyjątkiem roku szkolnego 1954/55 kiedy to liczbę oddziałów zmniejszono do pięciu. Z początkiem lutego 1963 roku funkcję kierownika placówki objęła Waleria Simon. Nie była to osoba obca miejscowemu środowisku szkolnemu, jak i lokalnej społeczności, ponieważ kobieta pracowała jako nauczycielka od połowy lat pięćdziesiątych minionego stulecia. Waleria Simon piastowała funkcję kierownika do 1978 roku. Trzeba też wspomnieć, że w czasie pełnienia przez nią funkcji kierownika szkoły, obniżono poziom organizacyjny do czterech klas. Pierwszy kapitalny remont w obiekcie przeprowadzono w latach 1962-63.

Pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku stanowisko dyrektora szkoły w Łubianie powierzono Marii Peplińskiej. Co ciekawe, wówczas nauka odbywała się jedynie w klasie zerowej oraz pierwszej. Pozostali uczniowie z Łubiany dojeżdżali do szkół w Kościerzynie. Jak wyjaśnia dyrektor Jażdżewski, ze względu na trudności lokalowe, od 21 kwietnia 1980 roku, zajęcia odbywały się w wynajmowanym mieszkaniu zlokalizowanym w bloku. W tym czasie, dokładnie w latach 1980-81 wykonano w placówce gruntowną modernizację szkoły. W ramach przedsięwzięcia dobudowano dwie klasy, szatnię oraz korytarz. 1 września 1980 roku dyrektorem szkoły mianowano Franciszka Muchowskiego. W tym okresie funkcjonowało w niej dziesięć oddziałów, łącznie z oddziałem przedszkolnym. W placówce było zatrudnionych 14 nauczycieli, którzy edukację krzewili wśród prawie 250 uczniów. Dodajmy, że uczniowie klas VII-VIII kończyli edukację w kościerskich placówkach.

W połowie lat osiemdziesiątych, po raz pierwszy zaczęły się dyskusje na temat możliwości budowy szkoły. Wówczas zawiązał się Komitet Budowy Szkoły w Łubianie. Na jego czele stanął Leszek Żynda oraz jego zastępcy E. Bukowski, J. Rostański oraz Z. Szczepański. Budowa nowego obiektu rozpoczęła się w 1986 roku. Placówka powstawała w szybkim tempie za sprawą dużego zaangażowania wielu instytucji, a także mieszkańców miejscowości oraz Kościerzyny. Oficjalne otwarcie nowej szkoły miało miejsce 1 września 1990 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki