Z dala od Hollywood

  Z dala od Hollywood

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Wprawdzie co tydzień do naszych kin trafia po kilka premier, a w multipleksach jest codziennie po kilkanaście tytułów do wyboru. Ale ci bardziej wybredni widzowie mają kłopot, bo trudno tam o film, który nie pochodzi ze stajni hollywoodzkiej.
  Ratunek stanowią dla nich kina studyjne i festiwale objazdowe, które prezentują to, co wartościowe poza kinem anglojęzycznym. Przykładem takiej inicjatywy jest festiwal "Filmy świata. Ale kino!" organizowany przez znaną stację już od czterech lat. Pokazuje on filmy kinematografii nam najczęściej kompletnie nieznanych, egzotycznych, ale wartościowych i ciekawych.

  W przyszłym tygodniu festiwal zawita do gdańskiego Żaka, gdzie pokazane będą obrazy z tegorocznych festiwali w Toronto i Wenecji, w tym etiopski film "Teza", zdobywca Nagrody Specjalnej Jury w Wenecji oraz nagrody za najlepszy scenariusz.

  Wstrząsająca opowieść o najnowszej historii Etiopii, od upadku cesarstwa Haile Selassie, poprzez falę terroru komunistycznego, do rządów kapitalistycznych wyreżyserowana została przez Hailego Gerimę, nazywanego przez Martina Scorsese "wielkim etiopskim filmowcem".

  Obejrzmy także indyjski "Niesie nas wiatr" o młodych ludziach, którzy chcą odciąć się od swojej tradycji i wybierają zachodni styl bycia; argentyński dramat o samotności "Liverpool"; meksykański obraz "Drama/Mex", o jednym upalnym dniu z życia mieszkańców Acapulco oraz tureckie "Mleko" o chłopcu, którego pasją jest poezja, ale proza jego życia to praca w mleczarni, gdzie musi pomagać matce.
  Uwaga! Wszystkie filmy prezentowane są w wersjach z lektorem. Pokazy do 29.11.

  Gdańsk, środa-sobota, klub Żak, ul. Grunwaldzka 195/197,
  karnety: 70, 50 i 25 zł, bilety: 14, 12, 10 i 8 zł.


  Plan projekcji na najbliższe dni:
  "Teza", reż. Haile Gerima; Etiopia 2008, środa, g. 20.00
  "Niesie nas wiatr", reż. Partho Sengupta; Indie 2004, czwartek, g. 20.00
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo