Z Brzeźna do Jelitkowa najlepiej rowerem

  Z Brzeźna do Jelitkowa najlepiej rowerem

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, w samo południe w niedzielę przeciął wstęgę na nowej drodze rowerowej z Brzeźna do Jelitkowa.
  Choć ścieżka była de facto używana przez kolarzy od kilku tygodni, honorowy przejazd miał miejsce dopiero teraz.

  Uczestniczyło w nim kilka tysięcy rowerzystów, a na czele peletonu, poza Adamowiczem, jechali m.in. Romuald Nietupski, dyrektor gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, a także Antoni Szczyt z gdańskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej, koordynator rozbudowy ścieżek w całym Trójmieście.


  - Pokazywaliśmy mieszkańcom plany nowych dróg rowerowych. We wrześniu występujemy do marszałka województwa o zgodę na budowę w sumie 106 km nowych ścieżek - mówi Szczyt.

  Także we wrześniu w Gdańsku odbędzie się otwarta debata nt. bezpieczeństwa rowerzystów i przepisów, o których każdy kolarz powinien pamiętać.

  Ścieżka z Brzeźna do Jelitkowa ma 2,9 km długości. Jej szerokość to 3-4 m, co pozwala zarówno na rodzinne podróżowanie rowerami "w parach", a także na swobodne wyprzedzanie takich rowerzystów przez "wyczynowców".

  Przed większością skrzyżowań z chodnikami, dla zachowania bezpieczeństwa, ścieżka ma ostre zakręty, a także jest w specjalny sposób pofałdowana (jest to coś na wzór "śpiących policjantów"), co wymusza na rowerzystach ograniczenie prędkości.

  Dawny deptak, którym między Brzeźnem i Jelitkowem do niedawna musieli dzielić się piesi i rowerzyści, został wyremontowany i w całości przeznaczony dla spacerowiczów.
  Koszt budowy nowej drogi rowerowej wyniósł 9,6 mln zł. Inwestycję zaplanował i koordynował Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo