Z Arrivą bezpośrednio dojedziesz do Torunia

Paweł RydzyńskiZaktualizowano 
Obsługę linii Malbork - Grudziądz zapewnią m.in. takie szynobusy duńskiej produkcji
Obsługę linii Malbork - Grudziądz zapewnią m.in. takie szynobusy duńskiej produkcji Arriva
Mieszkańcy Kwidzyna i Sztumu za trzy tygodnie przesiądą się z pociągów PKP Przewozów Regionalnych do składów Arriva PCC. 1 marca ten prywatny, polsko-brytyjski przewoźnik przejmuje od PKP ruch pociągów na linii Malbork - Kwidzyn oraz wznowi ruch pociągów między Kwidzynem i Grudziądzem.

Na tym ostatnim odcinku pociągi nie kursowały od 1 lutego 2008 r. Wznowienie ruchu między Kwidzynem i Grudziądzem jest możliwe dzięki wyremontowaniu będącego w najgorszym stanie technicznym odcinka Gardeja - Grudziądz. Pociągi będą pokonywać 38-kilometrowy odcinek Kwidzyn - Grudziądz w 45 minut. Przed zawieszeniem przewozów potrzebowały na to 70 minut.

Arriva opublikowała już rozkład pociągów, który będzie obowiązywać od 1 marca. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przewoźnika, w ofercie pojawią się m.in. bezpośrednie połączenia Malbork - Grudziądz - Toruń (Arriva od ponad roku prowadzi ruch pociągów na niezelektryfikowanych liniach w woj. kujawsko-pomorskim). Każdego dnia kursować będą trzy takie pociągi. Dodatkowo uruchomiony zostanie pociąg "studencki" z Torunia do Kwidzyna, kursujący tylko w piątki (w pozostałe dni - tylko do Grudziądza). Z Torunia będzie wyjeżdżać o godz. 18.

Umowa z Arrivą na obsługę linii Malbork - Kwidzyn - Grudziądz została podpisana do 10 grudnia br., z opcją przedłużenia. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego podpisał kontrakt właśnie z Arrivą (a nie z PKP), gdyż jest to jedyny przewoźnik, który jest w stanie zapewnić ruch na tej linii szynobusami, tańszymi w eksploatacji od składów tradycyjnych oraz mogącymi na odcinku Grudziądz - Gardeja rozwijać większą prędkość. Szynobusy są znacznie lżejsze od składów z lokomotywą i wagonami, co uwzględniał remont linii - składy tradycyjne byłyby nadal narażone na ograniczenia prędkości, nawet do 10 km/godz.

Dużo nowości
Na trasie Kwidzyn - Grudziądz każdego dnia pojawiać się będą co najmniej cztery pociągi.
Po przejęciu linii Malbork - Kwidzyn przez Arrivę także tu zmieni się rozkład. Więcej pociągów na tej trasie będzie pojawiać się w dni robocze (do Kwidzyna będzie np. dojeżdżać pociąg na godz. 9.40), natomiast z sześciu do pięciu spadnie liczba pociągów w dni wolne. Nowością w ofercie będą dwa pociągi relacji Malbork - Kwidzyn - Sadlinki, poranny, kursujący w dni robocze, i popołudniowy, jeżdżący tylko w dni nauki szkolnej. W Malborku wszystkie składy Arrivy będą skomunikowane z pociągami PKP PR z i do Trójmiasta. W przyszłym tygodniu powinno być wiadomo, czy obaj przewoźnicy doszli do porozumienia w sprawie sprzedaży wspólnych biletów.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie