Yach Film Festiwal 2011:Grand Prix dla wideoklipu "Nie ma...

  Yach Film Festiwal 2011:Grand Prix dla wideoklipu "Nie ma cwaniaka na warszawiaka" (ZDJĘCIA, WIDEO)

  Tomasz Rozwadowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Yach Film Festiwal 2011:Grand Prix dla wideoklipu "Nie ma cwaniaka na warszawiaka" (ZDJĘCIA, WIDEO)
  1/7
  przejdź do galerii

  ©kadr z klipu

  Wideoklip "Nie ma cwaniaka na warszawiaka" Projektu Warszawiak, zrealizowanego przez Krzysztofa Skoniecznego i Marcina Starzeckiego, zdobył Grand Prix zakończonego w sobotę wieczorem w Gdańsku Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2011.
  Miniona sobota była dniem kończącym jubileuszową, dwudziestą edycję gdańskiego, choć ogólnopolskiego, Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film, ale może była także końcem czegoś więcej, samej imprezy w dotychczasowej formule. Pomysłodawca, szef i patron festiwalu Yach Paszkiewicz był na odbywającej się w kinie Neptun gali zamykającej święto teledysku tylko przez chwilę, podczas powitania zebranych. Dzieci pary założycielskiej, Yacha i Magdy Kunickiej-Paszkiewicz, nastolatkowie Jaś i Rozalka ze sceny oświadczyli, że w przyszłym roku zapraszają na przejęty przez siebie festiwal. Nawet gdyby był to żart, to z poważnym podtekstem.

  Gdańsk: 20 Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Flim  Nastrój jubileuszu trudno nazwać triumfalnym. Na pierwszy rzut oka widać, że festiwal się kurczy. Jeszcze kilka lat temu przyznawano na nim po kilkanaście statuetek, a obecnie podstawowych kategorii nagród jest pięć. Po drugie, nagrodowy budżet zamykał się w sumie 40 tys. zł, a niski budżet nagród świadczy przecież o dietetycznym charakterze całości. Na gali wyczuwalny był chaos organizacyjny, niedostatki techniczne, organizacyjna apatia, przy - oddajmy sprawiedliwość - wysokim poziomie prac biorących udział w konkursie.

  Kryzys festiwalu nie jest oczywiście wyłączną winą organizatorów. Największy wpływ ma niewątpliwie zmiana w funkcjonowaniu wideoklipu, jaka dokonała się na przestrzeni minionego dwudziestolecia. Nawiasem mówiąc, bezpieczniej jest mówić "wideoklip", ponieważ teledyski są już niemal nieobecne na telewizyjnych antenach. Gdy Yach Film rozpoczynał swoje dzieje, krótkie filmowe formy muzyczne były zasadniczo reklamówkami utworów wydawanych na płytach. Zdarzało się, że poziom artystyczny tych produktów był wysoki, ale podstawową ich funkcją było skłonienie widza do kupienia muzyki na legalnie sprzedawanym nośniku. Klipy były pokazywane w potężnych muzycznych telewizjach, bardzo chętnie goszczono je na innych antenach. To już przeszłość, klipów wysokobudżetowych w Polsce prawie się nie produkuje. W krajach z rozwiniętym przemysłem muzycznym powstają, ale w dużo mniejszej liczbie. MTV jest "muzyczna" głównie z nazwy. Sztuka wideoklipu nie umarła, ale stała się o wiele mniej komercyjna i rozwija się głównie w internecie, lansując bardziej artystów niż ich płyty.

  Grand Prix Festiwalu Yach Film 2010 dla wideoklipu Bajzla

  Właśnie dlatego finałowa walka na Yach Filmie 2011 rozegrała się pomiędzy dwoma przedsięwzięciami niemającymi wiele wspólnego z polskim, pożal się Boże, rynkiem muzycznym. Batalia o Grand Prix została stoczona pomiędzy dwoma teledyskami Projektu Warszawiak i jednym Montelansino, czyli filmowo-muzycznymi żartami promującymi miasta, odpowiednio Warszawę i Trójmiasto, ze szczególnym uwzględnieniem Sopotu. To bardzo fajne dziełka. Wygrał klip "Nie ma cwaniaka nad warszawiaka", ale nie ma co kryć, są to produkty z marginesu show-biznesu, w dodatku mało odkrywcze od strony muzycznej. Ale to one były w centrum uwagi, i nie mogło być inaczej, bowiem tylko w nich nie było widać niedociągnięć technicznych bądź rozwiązań zastępczych, spowodowanych niedostatkiem kasy.

  Oczywiście, wszystkie nominowane do nagród prace warto było obejrzeć, warto było też posłuchać, gdyż przeważnie ilustrowały dobrą i mało znaną muzykę, ale nie zmienia to poczucia, że Yach Film doszedł do ściany. Teraz pozostaje wybór - albo się po tej ścianie zsuwać, albo znaleźć drzwi i przejść do innego pokoju. Choćby był nawet ciemny i skromnie umeblowany. 21 Yach Film Festiwal musi być więc inny niż 20, to racja bytu i kwestia przyzwoitości.

  ZOBACZ ODPOWIEDŹ TRÓJMIEJSKICH ARTYSTÓW NA PROJEKT WARSZAWIAK


  Laureaci Festiwalu Yach Film 2011


  Grand Prix
  "Nie ma cwaniaka na warszawiaka" Projekt Warszawiak (real. Krzysztof Skonieczny, Marcin Starzecki)
  Animacja
  "Zabawki" Bajzel (real. Monika Kuczyniecka)
  Kreacja aktorska
  Monika Brodka "W pięciu smakach" (real. Kijek/Adamski)
  Innowacja
  "Biegnę" Lachowicz and the Pigs
  Debiut
  "You" Hatti Vatti feat. Cian Finn
  Mały Jaś "Oh Girl" Yellow Umbrella
  Drewniany Yach "Streets of Freedom" Kuba Ka
  Bursztynowy Yach Willy Smax za całość dorobku


  Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Akustycze

  Akustyczee (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 60 / 66

  Ostrzegam! Yach Film rok temu nie zapłacił ani zespołom grającym na nim, ani akustykom !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cdn

  Hotgirl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 74 / 87

  Lubie formule Pana publikacji , dominuje w nich prawda podana w eleganckiej formie.
  Zycze Yach Film Festiwalowi przemyslen w celu utrzymania ciekawej , zasadnej na rynku tradycji 20 lat pracy...rozwiń całość

  Lubie formule Pana publikacji , dominuje w nich prawda podana w eleganckiej formie.
  Zycze Yach Film Festiwalowi przemyslen w celu utrzymania ciekawej , zasadnej na rynku tradycji 20 lat pracy
  znakomitych ludzi , ktorzy stworzyli idee "Yacha" i mam nadzieje , ze cdn ....POWODZENIA !!!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo