XLV sesja Rady Miasta Gdyni. Koncesje na alkohol i polityka retencyjna była przedmiotem dzisiejszego posiedzenia

Piotr Kallalas
XLV sesja Rady Miasta Gdyni. Koncesje na alkohol i polityka retencyjna była przedmiotem dzisiejszego posiedzenia Piotr Kallalas
Za nami XLV sesja Rady Miasta w Gdyni, która odbyła się w raczej spokojnej atmosferze. Radni zajęli się między innymi kwestią punktów sprzedaży alkoholu. Wcześniejsza dyskusja wskazywała na możliwość radykalniejszych zmian. Ostatecznie radni jednomyślnie zagłosowali jedynie za ustaleniem liczby koncesji i obostrzeniami co do miejsc sprzedaży alkoholu.

Ostatecznie ustanowiono 450 takich miejsc w przypadku alkoholu do 4,5%, 450 punktów sprzedających alkohol do 18% i 430 miejsc ze sprzedażą alkoholu powyżej 18%. Określono także sprzedaż w restauracjach i barach.

Ponadto punkty sprzedaży alkoholu nie mogą znajdować się w promieniu 50 metrów od konkretnych ośrodków walki z uzależnieniami, obiektów koszarowych i zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych i budynków Akademii Marynarki Wojennej. Przedstawiciele opozycji również poparli uchwały.

- Zmniejszenie liczby koncesji to zdecydowanie dobry kierunek, niestety w tym wypadku nie spowoduje ograniczenia liczby punktów, w których dozwolony jest handel alkoholem. Powinniśmy zmierzać w kierunku ograniczania handlu, a zwłaszcza jego sprzedaży w późnych godzinach, zwłaszcza w tzw. „dzielnicach wrażliwych społecznie”, gdzie mieszkańcy sygnalizują nagminne problemy związane z naruszaniem ładu publicznego po spożyciu alkoholu. Programy przeciwdziałania alkoholizmowi nigdy nie będą w pełni skuteczne jeśli nie zostaną one wsparte zdecydowanymi działaniami gminy zmierzającymi do ograniczenia handlu - powiedział Michał Bełbot, radny z ramienia PiS.

Ostatecznie nie zakazano sprzedaży alkoholu nocą, ani nie rozwiązano kwestii związanych z zakazem picia alkoholu na plaży. Michał Bełbot uważa, iż zakaz spożywania alkoholu nad morzem jest sztucznym zapisem.

- Podjęta w minioną środę decyzja to zwyczajnie chowanie głowy w piasek. Z drugiej strony warto mieć na uwadze, że istnieją w Gdyni miejsca publiczne, które przez radnych zostały objęte zakazem spożywania alkoholu. Takim miejscem jest np. Plaża Miejska, gdzie mieszkańcy często, w kulturalny sposób konsumują alkohol, czując jednocześnie dyskomfort wynikający z łamania przepisów, fikcyjnego w tym wypadku prawa. Z takich fikcji powinniśmy rezygnować dlatego należy dopuścić możliwość spożywania alkoholu na plaży w Gdyni aby dla wszystkich była przyjemnym miejscem spotkań - podkreślił radny.

Problem wód opadowych

Ponadto radni zajęli się kwestią zabezpieczenia terenów przed wodami opadowymi i ogólnie pojętą retencją. Projekt zakłada między innymi modernizację układu odwodnienia w Witominie oraz powstanie systemu odwodnień w dzielnicy Chwarzno - Wiczlino. Zmiany mają dotyczyć także osiedla Meksyk, którego mieszkańcy regularnie borykają się z lokalnymi podtopieniami.
- Bardzo się cieszę, że będzie możliwa realizacja tego projektu, która zdecydowanie pozytywnie wpłynie na komfort życia mieszkańców - podkreślił radny Paweł Brutel.

Zastrzeżenia do dokumentu miał radny Ireneusz Bekisz, który zwrócił uwagę na problemy z melioracją w obszarze Leśnego Zakątka. - Miasto powinno zabezpieczyć te tereny, bowiem ten obszar jest notorycznie zalewany, a mieszkańcy są bezradni - apelował radny.

Projekty są elementem dwóch kolejnych części programu "Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Gdyni".
W części trzeciej znajdują się zapisy o odtworzeniu Potoku Wiczlińskiego z budową zbiorników retencyjnych. Proces ten będzie realizowany w dwóch etapach. Ostatnim zobowiązaniem jest modernizacja boiska szkolnego przy ul. Nagietkowej.

Zmiany mają przede wszystkim zapobiec lokalnym podtopieniom, osunięciom się gruntów i zabezpieczeniu terenów użytkowych. Mieszkańcy zachodnich dzielnic są często bezsilni wobec zalanej infrastruktury.

Realizacja projektu ma kosztować przeszło 50 mln zł. Projekt będzie w znacznej mierze finansowany z środków unijnych.

ZOOM Gdynia w liczbach:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
daro

ja czekam aż koncesje dostanie mój sklep na dole, bo chciałbym mieć bliżej gdzie perle kupic, na razie musze chodzic do sklepu 1 km

Dodaj ogłoszenie