Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XLI Sesja Rady Miasta przyniosła kilka ważnych zmian i decyzji. Radni PiS: - Należy sprawdzać, czy władze miasta nie są zbyt rozrzutne

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Kamil Kusier | Polska Press
91 milionów złotych na współpracę miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi, kontynuacja zadań profilaktyki alkoholowej i przeciwdziałania narkomanii oraz cztery nowe miejscowe plany dla Żabianki, Przymorza Wielkiego, Górek Zachodnich i Letnicy, to wydaje się najważniejsze zagadnienia, nad jakimi debatowali, a następnie uchwalili radni miejscy. Zanim jednak odbyła się XLI Sesja Rady Miasta Gdańska, spotkanie z mediami zorganizował Klub Radnych PiS.

- Mam dla Państwa dwie wiadomości, dobrą i złą - mówił przewodniczący Klubu Radnych PiS, Kazimierz Koralewski. - Dobrą, bo Gdańsk otrzymuje ponad 80 milionów złotych na inwestycje. I złą, a raczej smutną, bowiem w Parku Oliwskim uschła blisko 200-letnia palma, która przetrwała dwie wojny światowe, a nie przetrwała rządów pani prezydent, Aleksandry Dulkiewicz.

Jak zaznaczył radny Przemysław Majewski, miasto w 2017 roku na rozbudowę palmiarni, oranżerii i cały osprzęt wydało 35 milionów złotych.

- To pieniądze wyrzucone w błoto - mówił radny Przemysław Majewski. - Zamiast tej palmy, będziemy mieli trzy małe palemki. Jeżeli władze miasta w ten sposób podchodzą do wydatkowania środków publicznych, to naprawdę źle się dzieje. Źle się również dzieje, gdy władze miasta krytykują środki, które spływają do gdańskiego budżetu z budżetu państwa, a te środki spłynęły w wysokości ponad 80 milionów złotych na rozbudowę ulicy Kielnieńskiej w ramach Polskiego Ładu. To ważna inwestycja.

I to właśnie na Polskim Ładzie radni Prawa i Sprawiedliwości głównie skupili swoje wystąpienie.

- Krąża obecnie w przestrzeni medialnej informacje, że Gdańsk straci w 2022 roku na Polskim Ładzie 270 milionów złotych - mówiła Elżbieta Strzelczyk, radna PiS. - Co to oznacza? Oznacza to, że miasto będzie miało z tytułu podatku dochodowego mniej o 270 milionów złotych, ale oznacza to również, że w kieszeniach gdańszczan zostanie 540 milionów złotych.

Budżet miasta nie jest zagrożony

- Polski Ład to pieniądze dla budżetu Miasta Gdańska, to pieniądze dla mieszkańców Gdańska - dodał radny Kazimierz Koralewski.

Jak podkreślił przewodniczący Klubu Radnych PiS, budżet Gdańska nie jest zagrożony. Wynika to z rekompensat rządu, które przygotowane są w przypadku ewentualnych spadków dochodów samorządów.

- Budżet Gdańska nie jest zagrożony. Bardziej musimy zwracać uwagę na to, czy władze miasta nie działają zbyt rozrzutnie w sferze finansów - zakończył radny Kazimierz Koralewski.

91 milionów na współpracę Gdańska z organizacjami pozarządowymi

W trakcie XLI Sesji Rady Miasta Gdańska radni uchwalili budżet Programu współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi na rok 2022. Na zlecanie zadań własnych w ramach współpracy przeznaczonych zostanie ponad 91 milionów złotych, czyli o blisko 10 milionów więcej niż w 2020 roku.

- Kształtowanie świadomości i podnoszenie kompetencji, to główny cel projektu - mówi Patryk Rosiński z Urzędu Miasta w Gdańsku. - Program został przygotowany wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych, a następnie przedłożony Gdańskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego i pozytywnie zaopiniowany.

Program współpracy określa priorytetowe obszary i wysokość środków na zlecanie zadań miasta organizacjom pozarządowym w tych obszarach. Ponadto, jak informuje UM w Gdańsku znajdują się w nim zasady zawierania partnerstw, ogłaszania i przeprowadzania konkursów ofert, konsultowania i tworzenia aktów normatywnych wspólnie z organizacjami oraz sposób autoewaluacji i monitoringu programu.

- Szczegółowym celem współpracy w 2022 roku jest kształtowanie świadomości i podnoszenie kompetencji organizacji w zakresie realizacji zadań publicznych zgodnie z zasadami dostępności - dodaje Patryk Rasińśki. - Może to stanowić duże wyzwanie, dlatego taki właśnie cel został ustanowiony. Jednocześnie, wychodząc naprzeciw potrzebom zgłaszanym przez organizacje, pojawiło się nowe zadanie: "podnoszenie kompetencji i wspieranie organizacji w zakresie zapewnienia dostępności w realizowanych zadaniach", na przygotowanie, którego będzie dostępna odrębna pula środków w konkursie Wydziału Rozwoju Społecznego.

Czego dotyczyć będą największe zwiększenia budżetowe na zlecanie zadań własnych?

  • pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywaniu szans tych rodzin i osób
  • wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej
  • działalności na rzecz integracji cudzoziemców
  • ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego
  • promocji i organizacji wolontariatu
  • ochrony i promocji zdrowia

Kontynuacja zadań profilaktyki alkoholowej i przeciwdziałania narkomanii

Również w trakcie XLI Sesji Rady Miasta Gdańska przyjęty został Szczegółowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na rok 2022. Na ten cel w 2022 roku przeznaczonych zostanie 14 milionów złotych.

Szczegółowe cele programu to:

  • ograniczanie stosowania substancji psychoaktywnych, środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych, tzw. dopalaczy
  • rozwój oferty profilaktycznej sprzyjającej kształtowaniu postaw i zachowań prozdrowotnych skierowanej w szczególności do dzieci i młodzieży
  • ograniczenie szkód zdrowotnych, psychologicznych i społecznych wynikających ze spożywania środków psychoaktywnych oraz innych zachowań ryzykownych

Cztery nowe plany miejscowe w Gdańsku

Racjonalne zagospodarowanie terenów w granicach portu, uregulowanie kwestii transportowych na Pomorzy czy realizacja tymczasowego boiska na Żabiance. To niektóre zmiany, które możliwe będą dzięki wprowadzeniu nowych planów miejscowych dla takich rejonów Gdańska jak:

Letnica w rejonie ulicy Marynarki Polskiej i nabrzeża Martwej Wisły

Racjonalne wykorzystanie terenów przemysłowo-portowych, poprzez likwidację rezerw terenowych pod drogi publiczne. Kierunek zmian jest zbieżny z wnioskiem Zarządu Morskiego Portu Gdańsk i wnioskiem Mostostalu Pomorze SA. Opracowanie planu jest zgodne z polityką przestrzenną określoną w Studium, w zakresie kierunku rozwoju funkcji przemysłowo-usługowo-portowych wspierających zidentyfikowaną portową tożsamość miasta.

Górki Zachodnie w rejonie ulicy Przełom i nabrzeża Wisły Śmiałej

Umożliwienie realizacji – na terenie Stoczni Jachtowej JABO – nowej hali montażu jednostek pływających. Ponadto planowana jest rezygnacja z rezerwy terenu pod ujęcie wody „Stocznia Wisła”. Zgodnie z wnioskiem Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o. nie ma planów jego odtwarzania w przyszłości.

Przymorze Wielkie w rejonie ulicy Obrońców Wybrzeża

Uregulowanie kwestii transportowych i wprowadzenie jednolitych ustaleń dla ul. Obrońców Wybrzeża, zgodnie z polityką miasta wyrażoną w Studium w zakresie zrównoważonej mobilności – ustalenie linii tramwajowej. Wprowadzenie nowych standardów dla całego ciągu ulicznego jest zgodne z Gdańskim Standardem Ulicy Miejskiej.

Żabianka w rejonie przystanku SKM Żabianka-AWFiS

Umożliwienie realizacji tymczasowego boiska treningowego na terenie zarezerwowanym w obowiązującym planie na cele publiczne – węzeł integracyjny oraz drogę. Dopuszczenie realizacji ww. boiska zaspokoi potrzeby Zespołu Szkół Sportowych i Mistrzostwa Sportowego oraz mieszkańców, a także podniesie jakość funkcjonalno-przestrzenną niezagospodarowanego obecnie obszaru.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki