XIII Majówka Pomorskich Przedsiębiorców w Szymbarku

Lucyna Puzdrowska
W sobotę 16 maja w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku odbyła się XIII Majówka Pomorskich Przedsiębiorców. To właśnie w tym miejscu, trzy lata temu, „Dziennik Bałtycki” zainaugurował akcję społeczną pn. „Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle”. Teraz przyszedł czas na podsumowanie tego, co już udało się osiągnąć.

Majówka Pomorskich Przedsiębiorców odbyła się już po raz 13. Pierwsza odbyła się w maju 2004 r., kilka dni po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Impreza niezmiennie kojarzy się m.in. z wręczaniem dorocznej nagrody Ambasadora Kaszub i charakterystycznych maczug. Przyznawanie tych maczug zainicjował 13 lat temu, śp. Daniel Czapiewski, ówczesny właściciel firmy Danmar i CEiPR w Szymbarku. W tym roku podczas majówki wręczono nagrodę w trzech kategoriach oraz ustanowioną trzy lata temu osobliwą nagrodę specjalną, jedyną maczugę im. Daniela Czapiewskiego. Przyznaje ją i wręcza osobiście Lidia Czapiewska, która kontynuuje dzieło męża w promowaniu kultury Kaszub i Pomorza. W tym roku tę główną nagrodę otrzymał Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego". Dwa lata temu laureatem nagrody został Lech Wałęsa, a w roku ubiegłym Marek Więcławek z Cappelli Gedanensis.

Laureaci nagrody Ambasador Kaszub

Samorządowcy

* Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca, m.in. za to, że pod jego kierunkiem gmina rozwija się nie tylko gospodarczo, ale też staje się znaczącym punktem na mapie kulturalnej Polski
* Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic, m.in. za to, jak podczas jego 18-letnich rządów rozkwitło miasto
* Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa, m.in. za rozwój miasta i przyjazne warunki stwarzane dla przedsiębiorczości

Osobowość roku
* Natalia Szreder, piosenkarka, m.in. za rozsławianie Kaszub i podkreślanie w mediach kaszubskiej tożsamości
* Fundacja Uśmiech Dziecka w Szklanej, nagrodę odebrał Grzegorz Mikiciuk, członek zarządu fundacji
* Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, za m.in. przeniesienie siedziby Ośrodka z Gdańska na Kaszuby, do Lubania. Nagrodę odebrał dyrektor Aleksander Mach

Przedsiębiorca, biznesmen
* Kazimierz Wierzbicki, właściciel firmy TREFL, działacz sportowy (pomorska siatkówka i koszykówka)
* Ryszard Cierocki, właściciel firmy ARYTON z Chmielna, za wszechstronny rozwój firmy
* Mirosław Bulczak, właściciel firmy IN-BUL z Sierakowic

Nagroda specjalna
* Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"
Tę nagrodę przyznała osobiście Lidia Czapiewska, dziękując panu Mariuszowi za wkład pracy i wiedzy we wszystkie duże i małe przedsięwzięcia realizowane przez CEPR w minionych latach oraz jak podkreśliła, za wsparcie i bezinteresowną przyjaźn.

Akcja społeczna "Dziennika Bałtyckiego"

"Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle"

22 marca 2013 r. "Dziennik Bałtycki" rozpoczął akcję społeczną "Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle". W każdy poniedziałek i piątek na łamach "Dziennika Bałtyckiego" przedstawialiśmy nasze argumenty, wypowiedzi ekspertów, opinie Czytelników.
Podczas Majówki Pomorskich Przedsiębiorców, Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" przedstawił efekty akcji.

- Dzięki naszej akcji dziś już wielu decydentów rozumie, że ożywienie Wisły jest konieczne, bo oznacza wzrost przewozu ładunków i pasażerów o ponad 40 procent - argumentował zasadność przedsięwzięcia Mariusz Szmidka. - To nowe miejsca pracy od Warszawy aż po Gdańsk, to zabezpieczenie przed powodzią, to bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju, a także rozwój turystyki i agroturystyki.

Zdaniem Mariusza Szmidki, krokiem milowym dla powodzenia projektu było utworzenie przez obecny rząd Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, co gwarantuje łatwiejsze i skuteczniejsze zarządzanie. Wcześniej, odpowiedzialność za rozwój dróg wodnych śródlądowych leżała w kompetencjach aż siedmiu ministerstw, co komplikowało wiele spraw. Dużym krokiem naprzód było też ogłoszenie Projektu Rozwoju Dróg Wodnych Śródlądowych, z którego wynika, że do 2030 r. Wisła od Warszawy do Gdańska będzie żeglugowo ożywiona i zagospodarowana.

- Te zapowiedzi nie spowodują, że przestaniemy patrzeć władzy na ręce - zapowiedział Mariusz Szmidka. - Będziemy nadal monitorować sytuację. Jeśli okaże się, że faktycznie zapowiadane ponad 31 miliardów złotych zostanie na to przedsięwzięcie przeznaczone i rozpocznie się jego realizacja, to jak najbardziej będziemy poczynania rządu wspierać.

Redaktor naczelny „Dziennika Bałtyckiego” dodał, że zebrane 11 tysięcy kuponów zostanie wręczone ministrowi Markowi Gróbarczykowi, żeby zmobilizować go do dalszych działań i pokazać, że wolą mieszkańców Pomorza jest, aby Wisła nie tylko służyła rekreacji, ale też innowacyjności polskiej gospodarki .

lucyna.puzdrowska@polskapress.pl

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
poniedziałek

czy to ten rok?

r
rzemislnik

Szykują sobie kolejną fuchę , tylko dla siebie. Co tam robi Zarębski - wodolej.

M
Murarz

Pogłębianie, budowy, kasa, kasa, kasa.....

Dodaj ogłoszenie