XI Kongres Polska Wielki Projekt

Materiał informacyjny Polska Wielki Projekt
Udostępnij:
LABORATORIUM MYŚLI

Kongres Polska Wielki Projekt od początku swego istnienia, od pierwszej edycji w roku 2011, stał się swoistym laboratorium myśli, miejscem debat i refleksji nad stanem naszego państwa, narodu i społeczeństwa, a także forum prezentacji nowych planów i idei. To w trakcie kongresowych obrad po raz pierwszy publicznie przedstawiono wiele przyszłościowych koncepcji, takich jak m.in. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zagadnienia poruszane przez uczestników debat zawsze koncentrowały się na rzeczywistych wyzwaniach stojących obecnie przed Polską w różnych wymiarach: geopolitycznym, gospodarczym, społecznym, kulturalnym etc. Dyskutowano m.in. o tym, jak uniknąć pułapki średniego rozwoju, przywrócić sprawczość państwa, budować kapitał społeczny, walczyć z mechanizmami tzw. optymalizacji podatkowej, prowadzić dyplomację historyczną czy politykę wizerunkową kraju etc.

*

Wśród uczestników Kongresu znajdowali się również goście z zagranicy, tacy jak np. amerykański ekonomista, laureat Nagrody Nobla w 2011 roku Thomas John Sargent, niemiecki filozof i kulturoznawca Peter Sloterdijk czy angielski myśliciel Roger Scruton.

*

Tegoroczna XI edycja Kongresu jest wyjątkowa, ponieważ (z powodów związanych m.in. z pandemią) odbywa się dwóch odsłonach. Pierwsza miała miejsce w maju i poświęcona była głównie zagadnieniom bezpieczeństwa państwa w jego różnorakich wymiarach niemilitarnych. Mówiono więc o bezpieczeństwie energetycznym, cyfrowym, zdrowotnym, żywnościowym, logistycznym czy narracyjnym. Debatowano o bezpieczeństwie rynków finansowych, łańcucha dostaw, infrastruktury krytycznej etc.

*

Druga część Kongresu odbędzie się z kolei na Zamku Królewskim w Warszawie pod hasłem „Polska – Europa – zmiany“ w dniach 17-19 września. Wbrew sformułowanej trzy dekady temu tezie Francisa Fukuyamy, iż wkroczyliśmy w epokę „końca historii“, żyjemy w świecie szybko dokonujących się zmian, za którymi często nie jesteśmy w stanie nadążyć, i to na wielu poziomach, począwszy od globalnych procesów cywilizacyjnych, a skończywszy na poddających się kontroli i sterowaniu indywidualnych nawykach poszczególnych jednostek. W tym strumieniu zmian znajduje się także nasza wspólnota polityczna, wciąż stawiana przed nowymi wyzwaniami, z którymi należy się skonfrontować.

*

W tym roku uczestnicy Kongresu debatować będą m.in. o bezpieczeństwie europejskim w relacjach transatlantyckich, zwłaszcza w kontekście nowego etapu w polityce zagranicznej USA, który otworzyła obecna administracja w Waszyngtonie. Zastanawiać się będą również nad modelem polskiego kapitalizmu w obliczu globalnego przejścia od rewolucji przemysłowej do gospodarki sieciowej. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie o bilans zysków i strat związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, a także o przyszłość idei konserwatywnej na naszym kontynencie, zwłaszcza w świetle przewidywanego powstania nowej europejskiej rodziny politycznej skupiającej partie tożsamościowej prawicy.

*

Tematem obrad będą również zmiany cywilizacyjne, kulturowe i obyczajowe związane z rozpowszechnieniem internetu i mające wpływ na życie zbiorowe na wielu poziomach (do zagrożeń z tym związnych należą m.in. zanik przekazu międzypokoleniowego, utrata kontroli rodzicielskiej, pojawienie się cenzury w mediach społecznościowych i tłumienie wolności wyrażania poglądów etc.). przedmiotem refleksji stanie się także stan polskiej urbanistyki w kontekście dynamicznego rozwoju miast, samowoli branży
deweloperskiej oraz braku odpowiednich przepisów i mechanizmów kontroli.

*

To tylko niektóre z kwestii, jakie poruszone zostaną podczas XI Kongresu Polska Wielki Projekt. Pokazują one, że żyjemy w ciągle zmieniającej się rzeczywistości, niosącej ze sobą nowe wyzwania. Od tego, jak będziemy potrafili na nie odpowiedzieć, zależeć będzie przyszłość naszego państwa i jego miejsce na arenie międzynarodowej.

Laureaci medalu „Odwaga i Wiarygodność“:

2020 – George Weigel - amerykański intelektualista, wykładowca akademicki, działacz społeczny i polityczny, obrońca praw człowieka.
2019 – Fabio Biondi - jedna z najwybitniejszych postaci współczesnego świata muzyki, muzyk i dyrygent.
2018 – Anca-Maria Cernea - rumuńska lekarz, teolog, działaczka społeczna i prezes Fundacji im. Ioana Barbusa.
2017 – Irena Lasota - filozof, publicystka, wydawca, działacz społeczny i polityczny, prezes i współdyrektor Instytutu na Rzecz Demokracji w Europie Wschodniej (Institute for Democracy in Eastern Europe).
2016 – sir Roger Scruton - brytyjski filozof, pisarz i kompozytor.
2014 - profesor Ewa Thompson - literaturoznawca, profesor literatury porównawczej i slawistyki na Rice University w Houston.

Laureaci nagrody im.Prezydenta Lecha Kaczyńskiego:

2021 - Ludwika Ogorzelec - rzeźbiarz
2020 – Bronisław Wildstein – dziennikarz, publicysta.
2019 – profesor Andrzej Nowak – historyk, intelektualista, publicysta.
2018 – Antoni Libera – pisarz, tłumacz
2017 – Antoni Krauze (reżyser) i Andrzej Krauze (grafik).
2016 – Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta
2015 – Michał Lorenc – kompozytor.
2014 - Marek Nowakowski – pisarz.
2013 – Jerzy Kalina – rzeźbiarz, performer.
2012 – Lech Majewski – reżyser, scenarzysta, malarz, poeta.
2011 - Wojciech Kilar – kompozytor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie