Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

X Turniej Kół Gospodyń Wiejskich na Pomorzu. W Sztumie gospodynie powalczą o Grand Prix

Piotr Piesik
Koło gospodyń z Czernina w tym roku jest gospodarzem X Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich na Pomorzu
Koło gospodyń z Czernina w tym roku jest gospodarzem X Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich na Pomorzu Archiwum NM
Jubileuszowy X Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego rozgrywany jest dziś w sali Gimnazjum nr 1 w Sztumie - pisze Piotr Piesik

Piętnaście kół gospodyń wiejskich, które okazały się najlepsze we wcześniejszych eliminacjach powiatowych, rywalizować będzie w Sztumie o Grand Prix X Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. To niezwykle prestiżowa impreza dla organizacji społecznych i pozarządowych, działających w środowisku wiejskim. Na dodatek to jubileuszowy, dziesiąty już turniej, zaś prezentacje gospodyń ma oglądać minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

W sobotę wszystkie koła przywiozą ze sobą nie tylko piękne stroje regionalne, mnóstwo smakołyków dla podniebienia i efektownych prac plastycznych. Nie może zabraknąć kibiców z poszczególnych wsi, dlatego w sali sportowo - widowiskowej Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie z pewnością panować będzie bardzo gorąca atmosfera.

Po raz pierwszy turniej KGW rozgrywany jest w jednym z powiatów na prawym brzegu Wisły. To za sprawą zdobycia Grand Prix VIII turnieju przez panie z KGW w Czerninie, w gminie Sztum. Przywilejem zwycięzcy jest prawo organizacji kolejnej imprezy. W przypadku "Czerninianek" nastąpiło roczne opóźnienie, które jednak wyszło im na dobre.

- Mogliśmy maksymalnie się przygotować do turnieju, który przecież jest również wielkim przedsięwzięciem logistycznym. Wszyscy mogą być pewni doskonałej gościny na Powiślu - mówi burmistrz Sztumu Leszek Tabor, współgospodarz spotkania razem ze starostą sztumskim Wojciechem Cymerysem.

Jak wygląda turniej? Koła gospodyń będą się prezentować się w pięciu konkurencjach regulaminowych. Przedstawią planszę tematyczną - wizytówkę koła. Zaprezentują produkt tradycyjny - specjalnie na tę okazję wypieczony chleb. Każde koło wydeleguje modelkę, która przedstawi oryginalny kapelusz. Trzeba będzie też wykonać dwie piosenki (jedną ludową, drugą dowolną, z własnym akompaniamentem) oraz dowolny taniec ludowy, regionalny lub związany z wybranym krajem Unii Europejskiej. W przerwach między konkurencjami będzie można podziwiać występy wychowanków Sztumskiego Centrum Kultury.

- Jurorzy w każdej z pięciu konkurencji wybiorą zwycięzców, ponadto przyznają Grand Prix turnieju - wyjaśnia Barbara Ditrich z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, organizatora imprezy. - Laureat Grand Prix nie uczestniczy w turnieju za rok, jednak może przedstawić swój program. W Sztumie obejrzymy prezentację KGW Leszkowy z gminy Cedry Wielkie, które wygrało rok temu.

Co decyduje o sukcesie w takiej rywalizacji? Z pewnością umiejętności kulinarne i talenty plastyczne, wykorzystanie tradycyjnych zwyczajów i przepisów, także zmysł artystyczny. Trzeba mieć ogromne poczucie humoru. - Kiedy zdobywałyśmy Grand Prix turnieju, zatańczyłyśmy kankana w kuchennych fartuchach, dostałyśmy za niego wielkie brawa - wspomina Danuta Barańska, prezes Koła Gospodyń Wiejskich w Czerninie. - Nasza plansza z wizytówką koła była wtedy szczególnie wysoko oceniona właśnie za dowcip i spojrzenie na własną pracę z przymrużeniem oka. Na pewno każde koło szykuje na tę okazję coś specjalnego. Pomysły są różne, nie w każdej dziedzinie można mieć przecież smykałkę.

Przygotowania do tych zawodów trwały w kołach od kilku miesięcy. Swoje programy prezentowano wcześniej na eliminacjach powiatowych. Jeśli coś poszło nie najlepiej, była możliwość poprawienia. - Pomagamy dziewczynom jak tylko możemy - dodaje Kazimierz Barański, sołtys Czernina, zresztą z prawem członkowskim KGW. - Kilku nas, mężczyzn, przy tym pracuje, ale podczas prezentacji będziemy już tylko kibicami.

Patronat medialny nad turniejem objęła redakcja "Dziennika Bałtyckiego". W szrankach stanie kilka kół, które zwyciężyły w naszych plebiscytach na najpopularniejsze koło gospodyń wiejskich w poszczególnych powiatach.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki