MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzrosło zainteresowanie służbą w WOT. Jak dostać się do tej formacji i ile w niej płacą?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
mat. prasowe 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej
W całej Polsce wzrosło zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej. Obecnie do tej formacji należy 31 224 żołnierzy, do końca roku będzie ich powyżej 32 000. Średnio, co miesiąc, tylko do pomorskiego oddziału wstępowało około 30 osób. W ostatnim czasie liczba ochotników potroiła się. Przedstawiciele terytorialsów mówią, że ma na to wpływ sytuacja na wschodniej granicy. Spójrzmy, co trzeba zrobić, żeby wstąpić do tej formacji, i na jakie wynagrodzenie można liczyć.

Tylko w ostatni weekend, 20-21 listopada, do WOT wstąpiło ponad 300 ochotników. Kierownictwo formacji spodziewa się, że do końca tego tygodnia, WOT powiększy się o kolejnych kilkuset żołnierzy. Najbliższe wcielenie do WOT na Pomorzu odbędzie się 27 listopada w Malborku i tu również więcej chętnych zgłosiło się do służby.

Coraz więcej ochotników zgłasza się do WOT

- Na tą chwilę wydano 87 kart powołania, jednak liczymy na to, że do końca tygodnia będziemy mieli około 100 ochotników. Wcielenia nowych żołnierzy w 7. Pomorskiej Brygadzie OT odbywają się dość często, średnio raz w miesiącu i do tej pory średnio przyjmowaliśmy około 30 nowych żołnierzy za jednym razem. Tak więc widzimy znaczną tendencję wzrostową osób zainteresowanych służbą w WOT w województwie pomorskim – twierdzi por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Porucznik Tomasz Klucznik nie ma wątpliwości, że na wzrost liczby powołań ma wpływ sytuacja na wschodniej granicy. Jak twierdzi, ta sytuacja zmobilizowała wiele osób do wstąpienia w szeregi WOT.

- Dużo osób, które myślały o służbie, ale z różnych względów odkładały w czasie decyzję o wstąpieniu w nasze szeregi, sytuacja na wschodniej granicy zmobilizowała. Słyszymy to od rekruterów, ale i samych ochotników – dodaje por. Klucznik.

Osoby, które chcą należeć do WOT, mogą złożyć odpowiednie dokumenty za pośrednictwem Wojskowej Komendy Uzupełnień. Ochotnicy mogą też skorzystać z platformy ePUAP lub strony www.zostanzolnierzem.pl. Przedstawiciele WOT twierdzą, że najefektywniejszym sposobem rozpoczęcia procesu wstępowania do formacji jest skontaktowanie się z rekruterami za pośrednictwem strony internetowej www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

- To są żołnierze, którzy mają już za sobą proces rekrutacji, od kilku lat są terytorialsami i poza pomocą w załatwieniu formalności związanych z rekrutacją, chętnie udzielą rad i odpowiedzą na pytania dotyczące tej służby czy szkoleń w WOT – tłumaczy por. Tomasz Klucznik.

Ile można zarobić w WOT?

Na jakie wynagrodzenie może liczyć osoba należąca do WOT? Uposażenie kształtuje się następująco: 411 zł miesięcznie otrzymuje każdy żołnierz za gotowość (ta kwota jest wypłacana po odbyciu co najmniej 2 dni szkolenia lub innych działań podjętych w miesiącu). Za każdy dzień powołania otrzymuje się dodatkowo 117 zł - ta kwota jest zależna od posiadanego stopnia wojskowego. Uposażenie nie jest opodatkowane i nie wchodzi do dochodu danego żołnierza (nie otrzymuje on z tego tytułu PIT).

Jeżeli ochotnik wcześniej nie był w wojsku, to rozpoczyna służbę 16-dniowym szkoleniem, zakończonym przysięgą wojskową. Natomiast rezerwiści, którzy już wcześniej byli w wojsku, przechodzą takie szkolenie w wymiarze 8 dni. Później, przez kolejne trzy lata terytorialsi są szkoleni - m.in. raz w miesiącu w ciągu 2 dni i raz w roku podczas szkolenia zintegrowanego, trwającego 14 dni. Odbywa się ono na terenie poligonowym i ma za zadanie niejako podsumować wiedzę i umiejętności nabyte podczas mijającego roku.

- Oprócz tego terytorialsi są zobowiązani do udziału w szkoleniach za pomocą platformy e-learningowej. Chodzi o to, aby wiedzę teoretyczną można było przyswoić w wolnym czasie, a podczas szkolenia w swoim pododdziale zdobyć jak najwięcej praktyki – wyjaśnia por. Tomasz Klucznik, oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki