Wznowiono rozmowy na linii Lepszy Gdańsk-władze miasta na temat porozumienia programowego. Jolanta Banach rozmawiała z Moniką Chabior

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Powrót rozmów Lepszego Gdańska z władzami miasta nt. porozumienia programowego
Powrót rozmów Lepszego Gdańska z władzami miasta nt. porozumienia programowego Karolina Misztal/Canva
Po ostatnich apelach ze strony Lepszego Gdańska, liderce ruchu społecznego Jolancie Banach w tym tygodniu udało się spotkać z zastępczynią prezydent Gdańska, wiceprezydentką Moniką Chabior. To wznowienie rozmów w ramach komitetu monitorującego porozumienie programowe z wyborów w 2018 roku. Zakłada ono między innymi rozwój mieszkalnictwa komunalnego i usług opiekuńczych w mieście.

Porozumienie programowe ze stowarzyszeniem Lepszy Gdańsk. Co zakłada?

Przed drugą turą wyborów samorządowych w 2018 roku prezydent Paweł Adamowicz szukał poparcia u kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze. W zamian za poparcie stowarzyszenia Lepszy Gdańsk, którego kandydatką w tamtych wyborach była Elżbieta Jachlewska, zobowiązał się do realizacji porozumienia programowego zawartego z tym ruchem społecznym. Składały się na nie takie postulaty jak:

  • lepsze usługi opiekuńcze dla seniorów i obłożnie chorych,
  • koniec eksmisji na bruk,
  • ok. 1 900 nowych mieszkań komunalnych.
26.10.2018 r.  Prezydent Paweł Adamowicz zawiera porozumienie programowe z Lepszym Gdańskiem przed drugą turą wyborów samorządowych
26.10.2018 r. Prezydent Paweł Adamowicz zawiera porozumienie programowe z Lepszym Gdańskiem przed drugą turą wyborów samorządowych Przemyslaw Swiderski

Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza w styczniu 2019 roku, porozumienie zostało odnowione przez współpracowników Aleksandry Dulkiewicz, pełniącej wówczas funkcję komisarza miasta oraz ubiegającej się o prezydenturę w uzupełniających wyborach. Po jej zwycięstwie wyborczym, rozpoczęły się spotkania komitetu monitorującego realizację porozumienia. Z ramienia władz miasta nadzorował je ówczesny wiceprezydent odpowiedzialny za politykę społeczną Piotr Kowalczuk, który w listopadzie 2020 roku odszedł ze stanowiska.

07.02.2019 rz. Wszystko dla Gdańska i Lepszy Gdańsk odnawiają porozumienie programowe miesiąc po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza
07.02.2019 rz. Wszystko dla Gdańska i Lepszy Gdańsk odnawiają porozumienie programowe miesiąc po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza Przemyslaw Swiderski

Porozumienie programowe ze stowarzyszeniem Lepszy Gdańsk. „Brak rozmów i impas” – mówią społecznicy

W ostatnich tygodniach społecznicy z Lepszego Gdańska zwracają uwagę na brak rozmów oraz impas w realizacji porozumienia programowego. Ich zdaniem, jest to szczególnie widoczne w polityce dotyczącej lokali komunalnych, na co niedawno zwracał uwagę w Gdańsku Piotr Ikonowicz, lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, który starał się o urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.

Najbardziej widoczną częścią porozumienia programowego, którą udało się już zrealizować, jest usługa złotej rączki dla seniorów w ramach pakietu dotyczącego opieki.

Porozumienie programowe ze stowarzyszeniem Lepszy Gdańsk. Wznowiono rozmowy z władzami Gdańska

W tym tygodniu doszło do spotkania Jolanty Banach, prezeski Lepszego Gdańska z Moniką Chabior, zastępczynią prezydent Gdańska ds. polityki społecznej i równego traktowania. Odbyło się ono 20.04.2021 r. i trwało ok. dwóch godzin.

– Uważam, że było to dobre spotkanie – mówi Monika Chabior. – Jesteśmy w połowie kadencji, więc to dobry moment na przegląd tego, na jakim etapie jest realizacja porozumienia. Uzgodniliśmy harmonogram kolejnych trzech roboczych spotkań, które odbędą się w maju i w czerwcu.

– Podczas spotkań zajmiemy się mieszkalnictwem, dostępnością przestrzeni dla osób o różnym poziomie sprawności oraz wsparciem społecznym w dzielnicach. Ważne jest pokazanie partnerom z Lepszego Gdańska wszystkich działań, jakie realizujemy w tych obszarach, zwłaszcza w ramach „Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego”, oraz przygotowanie do wielkiego wyzwania, jakim jest wdrożenie ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, i programu „Dostępność Plus”.

– Spotkania robocze pozwolą na doprecyzowanie uzgodnień, które będziemy wdrażać. To doprecyzowanie jest niezbędne, z uwagi na zmiany, jakie nastąpiły w przepisach krajowych. Z mojej perspektywy, ważne jest też pokazywanie mechanizmów i uwarunkowań wdrażania i planowania polityki miejskiej, zwłaszcza tych dotyczących pandemii, [b]Krajowego Planu Odbudowy czy polityki Nowego Ładu – dodaje zastępczyni Aleksandry Dulkiewicz.[/cyt]

Jolanta Banach zwróciła uwagę, że trzeba zdiagnozować problemy mieszkaniowe mieszkańców miasta w trudnej sytuacji życiowej. Mówiła też o zdiagnozowaniu potrzebnych usług społecznych w konkretnych dzielnicach.

– Omawialiśmy stan realizacji postulatów – mówi Jolanta Banach. – Pani prezydent oraz pan dyrektor Piotr Kryszewski uzasadniali dlaczego, ich zdaniem, te postulaty są realizowane. Mówili, że jeszcze nie ma końca kadencji. Tłumaczyli, że są zaangażowani w sprawy pandemii, choć, jak wiadomo, spotkania komitetu monitorującego są organizowane od 2019 roku.

– Rozmawialiśmy o tym, jak rozumiemy wdrażanie konkretnych postulatów. W kwestii polityki mieszkaniowej zmieniły się przepisy, co trzeba uwzględnić.

– My jednak chcemy wiedzieć, czy ta liczba 1 900 mieszkań na wynajem socjalny czy dla osób w trudnej sytuacji będzie zrealizowana do końca kadencji. W tej sprawie pojawiają się sprzeczne komunikaty, co budzi moje zdumienie.

– Często prezydent Piotr Grzelak podaje inne liczby niż podaje dyrektor Kryszewski. Chcemy mieć w tej sprawie jasność. Na następne spotkanie poprosiliśmy o szczegółowe dane w tym zakresie, także z liczbą osób, które czekają na te mieszkania`. Publicznie podawane są zazwyczaj liczby dotyczące oddanych do użytku mieszkań, jednak one same nie odzwierciedlają skali zapotrzebowania.

– Pani prezydent Chabior zadeklarowała, że jest jej bardzo bliski postulat lepszej opieki. W haśle Gdańsk Lepszej Opieki zawarliśmy dużo różnych rozwiązań. Wdrożono na razie usługę złotej rączki. Reszta miała być poprzedzona diagnozą, m.in. dotyczącą niepełnosprawnych. Chcemy wiedzieć, jaki rodzaj usług społecznych jest potrzebny w konkretnej dzielnicy – inaczej będą wyglądać usługi społeczne w dzielnicach młodszych, a inaczej takie ośrodki będą wyglądać w dzielnicach demograficznie starszych. Zwróciłam uwagę na drastyczny wzrost cen za usługi opiekuńcze – dodaje liderka Lepszego Gdańska.

Kolejne spotkanie na linii władze miasta-Lepszy Gdańsk ma odbyć się w pierwszej połowie maja.

Podwale Staromiejskie. Skwer i okolice pomnika "Tym, co za polskość". Briefing prasowy środowisk społecznych FRAG i Lepszy Gdańsk.

Aktywiści protestują przeciwko planowanej budowie parkingów ...

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie