Porozumienie programowe ze stowarzyszeniem Lepszy Gdańsk. Co zakłada?
Przed drugą turą wyborów samorządowych w 2018 roku prezydent Paweł Adamowicz szukał poparcia u kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze. W zamian za poparcie stowarzyszenia Lepszy Gdańsk, którego kandydatką w tamtych wyborach była Elżbieta Jachlewska, zobowiązał się do realizacji porozumienia programowego zawartego z tym ruchem społecznym. Składały się na nie takie postulaty jak:
- lepsze usługi opiekuńcze dla seniorów i obłożnie chorych,
- koniec eksmisji na bruk,
- ok. 1 900 nowych mieszkań komunalnych.

Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza w styczniu 2019 roku, porozumienie zostało odnowione przez współpracowników Aleksandry Dulkiewicz, pełniącej wówczas funkcję komisarza miasta oraz ubiegającej się o prezydenturę w uzupełniających wyborach. Po jej zwycięstwie wyborczym, rozpoczęły się spotkania komitetu monitorującego realizację porozumienia. Z ramienia władz miasta nadzorował je ówczesny wiceprezydent odpowiedzialny za politykę społeczną Piotr Kowalczuk, który w listopadzie 2020 roku odszedł ze stanowiska.

Porozumienie programowe ze stowarzyszeniem Lepszy Gdańsk. „Brak rozmów i impas” – mówią społecznicy
W ostatnich tygodniach społecznicy z Lepszego Gdańska zwracają uwagę na brak rozmów oraz impas w realizacji porozumienia programowego. Ich zdaniem, jest to szczególnie widoczne w polityce dotyczącej lokali komunalnych, na co niedawno zwracał uwagę w Gdańsku Piotr Ikonowicz, lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, który starał się o urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.
Najbardziej widoczną częścią porozumienia programowego, którą udało się już zrealizować, jest usługa złotej rączki dla seniorów w ramach pakietu dotyczącego opieki.
Porozumienie programowe ze stowarzyszeniem Lepszy Gdańsk. Wznowiono rozmowy z władzami Gdańska
W tym tygodniu doszło do spotkania Jolanty Banach, prezeski Lepszego Gdańska z Moniką Chabior, zastępczynią prezydent Gdańska ds. polityki społecznej i równego traktowania. Odbyło się ono 20.04.2021 r. i trwało ok. dwóch godzin.
– Uważam, że było to dobre spotkanie – mówi Monika Chabior. – Jesteśmy w połowie kadencji, więc to dobry moment na przegląd tego, na jakim etapie jest realizacja porozumienia. Uzgodniliśmy harmonogram kolejnych trzech roboczych spotkań, które odbędą się w maju i w czerwcu.
– Podczas spotkań zajmiemy się mieszkalnictwem, dostępnością przestrzeni dla osób o różnym poziomie sprawności oraz wsparciem społecznym w dzielnicach. Ważne jest pokazanie partnerom z Lepszego Gdańska wszystkich działań, jakie realizujemy w tych obszarach, zwłaszcza w ramach „Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa Społecznego”, oraz przygotowanie do wielkiego wyzwania, jakim jest wdrożenie ustawy o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, i programu „Dostępność Plus”.
– Spotkania robocze pozwolą na doprecyzowanie uzgodnień, które będziemy wdrażać. To doprecyzowanie jest niezbędne, z uwagi na zmiany, jakie nastąpiły w przepisach krajowych. Z mojej perspektywy, ważne jest też pokazywanie mechanizmów i uwarunkowań wdrażania i planowania polityki miejskiej, zwłaszcza tych dotyczących pandemii, [b]Krajowego Planu Odbudowy czy polityki Nowego Ładu – dodaje zastępczyni Aleksandry Dulkiewicz.[/cyt]
Jolanta Banach zwróciła uwagę, że trzeba zdiagnozować problemy mieszkaniowe mieszkańców miasta w trudnej sytuacji życiowej. Mówiła też o zdiagnozowaniu potrzebnych usług społecznych w konkretnych dzielnicach.
– Omawialiśmy stan realizacji postulatów – mówi Jolanta Banach. – Pani prezydent oraz pan dyrektor Piotr Kryszewski uzasadniali dlaczego, ich zdaniem, te postulaty są realizowane. Mówili, że jeszcze nie ma końca kadencji. Tłumaczyli, że są zaangażowani w sprawy pandemii, choć, jak wiadomo, spotkania komitetu monitorującego są organizowane od 2019 roku.
– Rozmawialiśmy o tym, jak rozumiemy wdrażanie konkretnych postulatów. W kwestii polityki mieszkaniowej zmieniły się przepisy, co trzeba uwzględnić.
– My jednak chcemy wiedzieć, czy ta liczba 1 900 mieszkań na wynajem socjalny czy dla osób w trudnej sytuacji będzie zrealizowana do końca kadencji. W tej sprawie pojawiają się sprzeczne komunikaty, co budzi moje zdumienie.
– Często prezydent Piotr Grzelak podaje inne liczby niż podaje dyrektor Kryszewski. Chcemy mieć w tej sprawie jasność. Na następne spotkanie poprosiliśmy o szczegółowe dane w tym zakresie, także z liczbą osób, które czekają na te mieszkania`. Publicznie podawane są zazwyczaj liczby dotyczące oddanych do użytku mieszkań, jednak one same nie odzwierciedlają skali zapotrzebowania.
– Pani prezydent Chabior zadeklarowała, że jest jej bardzo bliski postulat lepszej opieki. W haśle Gdańsk Lepszej Opieki zawarliśmy dużo różnych rozwiązań. Wdrożono na razie usługę złotej rączki. Reszta miała być poprzedzona diagnozą, m.in. dotyczącą niepełnosprawnych. Chcemy wiedzieć, jaki rodzaj usług społecznych jest potrzebny w konkretnej dzielnicy – inaczej będą wyglądać usługi społeczne w dzielnicach młodszych, a inaczej takie ośrodki będą wyglądać w dzielnicach demograficznie starszych. Zwróciłam uwagę na drastyczny wzrost cen za usługi opiekuńcze – dodaje liderka Lepszego Gdańska.
Kolejne spotkanie na linii władze miasta-Lepszy Gdańsk ma odbyć się w pierwszej połowie maja.
Aktywiści protestują przeciwko planowanej budowie parkingów ...
Odwiedź nas na Facebooku!
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!