Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla egzaminatorów maturalnych. Znamy wysokość nowych stawek. Ile zarobi nauczyciel za arkusz? Dużo zależy od przedmiotu

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Ile zarobi nauczyciel za sprawdzenie matury 2023? W związku z tym, że arkusze egzaminacyjne będą wyglądały inaczej (znajdzie się w nich więcej zadań), wchodzą w życie nowe stawki dla egzaminatorów za sprawdzanie egzaminów dojrzałości. Zmiana dotyczy głównie polonistów i językowców. Wyjaśniamy, ile można zarobić za sprawdzenie matury 2023 ze wszystkich przedmiotów egzaminacyjnych (poziom podstawowy i rozszerzony). Przypominamy, że już tylko do 31 marca można zgłaszać chęć bycia egzaminatorem.

Spis treści

Matury 2023. Więcej pisania i sprawdzania

W 2023 roku pierwszy raz odbędzie się matura w nowej formule. To efekt likwidacji gimnazjów i wprowadzenia 8-klasowej szkoły podstawowej. Do nowych realiów trzeba było dostosować także egzamin dojrzałości. W roku szkolnym 2022/2023 pierwszy raz przystąpią do niego młodzi ludzie, uczący się w trybie 8+4.

Najwięcej zmian zaszło na maturze z języka polskiego. Dotychczas uczniowie musieli zmierzyć się z ok. 12-13 zadaniami w arkuszu, a także napisać wypracowanie na minimum 250 słów. Teraz zadań będzie więcej (ok. 16), a dłuższa wypowiedź pisemna ma liczyć minimum 300 słów (od 2025 roku zwiększy się ona do 400). W związku z tym przed większym wyzwaniem stają także osoby sprawdzające prace. Oprócz nowych wymagań egzaminacyjnych muszą też poświęcić więcej czasu na sprawdzanie jednego arkusza.

Podwyżki dla egzaminatorów maturalnych. Znamy wysokość nowych stawek. Ile zarobi nauczyciel za arkusz? Dużo zależy od przedmiotu

Ile zarobi nauczyciel za sprawdzenie matury 2023? Nowe stawki

Minister edukacji zaproponował podwyżki za sprawdzanie maturalnych prac. Mają one jednak obejmować określonych nauczycieli: języka polskiego oraz języka obcego.

Ile zarobi nauczyciel za sprawdzenie matury 2023? Podajemy stawki za wszystkie egzaminy. Sprawdźcie:

W uzasadnieniu do nowelizacji rozporządzenia czytamy, że zwiększenie stawek jest podyktowane większą pracą, którą egzaminatorzy muszą włożyć w sprawdzanie i ocenianie arkuszy egzaminacyjnych.

– Dotyczy to przede wszystkim arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym – można przeczytać w nowelizacji.

Podkreślał to także Dariusz Piontkowski w trakcie konferencji prasowej, która odbyła się 26 stycznia.

– Wraz z zatwierdzeniem ustawy budżetowej, będziemy mogli wdrożyć podwyżki dla nauczycieli i w związku z tym chcemy podwyższyć stawki egzaminatorów z wszystkich przedmiotów o co najmniej te 7,8 proc. tak, jak zakłada ustawa budżetowa wzrost wynagrodzeń nauczycieli i innych pracowników sfery budżetowej – mówił wiceminister edukacji.

Nowe przepisy mają wejść w życie 5 kwietnia 2023 roku.

Źródło:
własne/PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki