Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe ceny ciepła w Bytowie. Mieszkańcy zapłacą za ogrzewanie aż 41 procent więcej. Od kiedy nowa taryfa ogrzewania w Bytowie?

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Gerd Altmann z Pixabay
Już niebawem mieszkańców Bytowa czeka podwyżka cen ogrzewania. Nowa taryfa ogrzewania w Bytowie będzie wyższa aż o 41 procent. Chodzi o budynki, które w ciepło zaopatrza spółka Veolia. Nowa taryfa ogrzewania w Bytowie ma wejść w życie 26 września.

Mieszkańcy Bytowa zapłacą więcej za ogrzewanie. Ile dokładnie i kogo dotyczą podwyżki cen za ciepło?

Dobre wieści są takie, że spółka Veolia Północ, która dostarcza ciepło do 250 klientów - głównie odbiorców instytucjonalnych i biznesowych – ma zakontraktowany węgiel i gaz do końca 2022 r. Ogrzewanie będzie. Jak przekazali przedstawiciele przedsiębiorstwa, w październiku rozpocznie się szukanie nowych dostawców i kontraktowanie paliw na pierwsze miesiące 2023 roku.

- Podwyżka cen ciepła musiała nastąpić. Obliguje nas do tego prawo energetyczne. Ceny węgla i miału wzrosły o 300-400 proc. Ceny gazu wzrosły jeszcze więcej. Mamy zatwierdzoną taryfę, której wzrost będzie o 41 proc. Podwyżka będzie wprowadzona 26 września. Niestety bezpieczeństwo energetyczne kosztuje i są to grube miliony

– powiedział Marek Kaszkowiak, członek zarządu spółki pochodzący z Bytowa, a prezes spółki Janusz Panasiuk dodał: - Spółka kupuje węgiel na rynku. Mamy kontrakty. Kwestia drastycznego wzrostu została spowodowana decyzjami administracyjnymi. Część dostaw ze wschodu została anulowana. Nastąpiło zerwanie kontraktu z powodu embarga na węgiel z Rosji. Podwyżka rekompensuje nasze uzasadnione koszty. URE tego nie zakwestionował. Co dalej? Nie wiemy. Do końca roku węgla wystarczy. Nikt nie jest w stanie powiedzieć co się będzie dziać z węglem w październiku. Jak zima będzie lekka, cena węgla spadnie. Cena ciepła będzie stabilna, zakładając że ceny węgla też będą stabilne – wyjaśniał Panasiuk.

Radnego Jerzego Wyczka interesowała kwestia dostarczania ciepła w sytuacji, kiedy odbiorca będzie zalegać z opłatami.

- Co się stanie z tymi mieszkańcami, którzy mają niskie emerytury i po wykupieniu leków niewiele im zostaje, a tu jeszcze podwyżka o 41 proc. Mogą przestać płacić. Czy będą mieć odcięte ogrzewanie? Będą siedzieć w zimnie?

- dopytywał radny Wyczk.

Okazało się jednak, ze wyjaśnienie tej kwestii wcale nie jest łatwe. Wszystko dlatego, że spółka Veolia ma umowy z dużymi odbiorcami, jak spółdzielnia mieszkaniowa, Towarzystwo Budownictwa Społecznego i wspólnoty mieszkaniowe.

- My stoimy w zgodzie z prawem energetycznym. Jestem daleki od odcinania ludzi. Mamy jednak płynność, kiedy ludzie płacą, ale nie przewiduję sytuacji, że my dostarczamy ciepło a klient nie płaci. Będziemy postępować zgodnie z prawem. Jeśli utracę płynność, całe miasto położę – stwierdził Panasiuk i wyjaśniał, że rozliczaniem opłat zajmują się administracje.

- My sprzedajemy wzrost ceny ciepła do spółdzielni mieszkaniowej, instytucji, osób mających z nami umowę. Jak administrator rozlicza, nie wiem. Nie według jednostki zużycia a GJ. Jak kalkulują potem na metr kwadratowy nie wiemy. To nie jest dla nas informacja istotna. Odpowiedzi powinni udzielić zarządcy obiektów

– stwierdził Panasiuk.

Dobra wiadomością dla mieszkańców Bytowa jest to, że ogrzewanie, przynajmniej do końca tego roku, będzie. Spółka, wytwarzając ciepło, korzystać będzie nie tylko z węgla ale też z gazu.

- Spółka ma plan dekarbonizacji. Do 2030 roku planujemy całkowicie zaprzestać spalania węgla. Plan był przygotowywany przed sytuacją wojenną, kiedy kwestia paliw była stabilna. Nasze staranie o redukcję emisji CO2 przyczyniło się do obniżki ceny odbiorców. Główną rzeczą jest stosowanie przez nas miksu paliwowego. Palimy troszkę węglem, troszkę gazem, a z czasem będzie też kolejne paliwo – biomasa. Dzisiaj jednak, przy niestabilnych cenach paliw, ktoś kto prowadzi poważny biznes, nie podejmie ryzyka zainwestowania, bo może mieć duże kłopoty finansowe. Trzeba przeczekać i iść w stronę miksu – mówił prezes Veolii Północ.

Składy opałowe z węglem w Malborku świecą pustkami. Mieszkań...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki