Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywóz śmieci na Pomorzu: Bałagan wokół śmietników [ZDJĘCIA]

Łukasz Kłos, Sebastian Dadaczyński, (JS, jk, MW, kag, el)
Śmietniki w Gdyni Fikakowie - 2.07.2013
Śmietniki w Gdyni Fikakowie - 2.07.2013 Tomasz Bołt
W kilkadziesiąt godzin od wejścia w życie śmieciowej rewolucji podwórka niektórych miast wyglądają jak pobojowiska. Nasi Czytelnicy alarmują o górach odpadków wysypujących się z pojemników i zalegających wokół nich. Na dowód przysłają zdjęcia.

Urzędnicy miejscy proszą o cierpliwość i zapewniają, że sytuacja jest przejściowa. Co więcej, w Gdańsku ogłosili właśnie "abolicję" w sprawie segregowania odpadów. - Dopóki mieszkaniec nie będzie miał zapewnionych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów, dopóty na pewno nie zostanie obciążony podwyższoną opłatą - uspokaja Mieczysław Kotłowski, dyrektor gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Tymczasem służby wojewody pomorskiego zapewniają, że monitorują sytuację pod kątem ewentualnych zagrożeń: - Sytuacja może być miejscami kłopotliwa, ale z pewnością nie stanowi zagrożenia. Drugi "Neapol" na Pomorzu nam nie grozi - twierdzi Zbigniew Macczak, szef Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska.

Tczew

Śmieci zalegają również na ulicach Tczewa, zwłaszcza tam, gdzie stoją pojemniki do segregacji odpadów.
- To wygląda tak, jakby ktoś o nich zapomniał. Inne kontenery na naszej ulicy są opróżniane, a te nie. Śmieci walają się już po chodniku. Wcześniej tak nie było - mówi pan Marek, mieszkaniec ulicy Kołłątaja w Tczewie. - Zauważyłem, że w innych częściach miasta przy tego typu pojemnikach panuje podobny bałagan. Miasto zachęca mieszkańców do segregacji, a tu, pomijając już względy estetyczne, nie ma gdzie ich wyrzucać.

Jak tłumaczą władze miasta, dotychczasowa firma - SITA Pomorze - nie uprzątnęła do końca czerwca wszystkich swoich kontenerów i nie wywiozła śmieci ze wszystkich posesji. Prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki zdecydował więc o podjęciu działań zastępczych.

- Pozostawione przez poprzednią firmę śmieci będzie sukcesywnie wywozić konsorcjum firm Clean-Bud i PUM, które w wyniku wygranego przetargu od 1 lipca zajmuje się odbiorem odpadów od mieszkańców Tczewa - informuje Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miejskiego.

Awaryjnie usuwaniem śmieci z terenu miasta zajmuje się też Zakład Usług Komunalnych i Zieleń Miejska.
- Sytuacja powinna się unormować do końca tygodnia - zapewniają urzędnicy w poszczególnych miastach.

Wejherowo

W Wejherowie nie widać żadnych zmian - choć się ich spodziewano - na lepsze. Zmieniły się za to opłaty w czynszach. Mieszkańcy bloków spółdzielczych i wspólnot dalej wrzucają śmieci do takich samych pojemników, jak przed 1 lipca. Tam, gdzie nie było pojemników na segregację, niestety nadal ich nie ma. Od mieszkańców domków jednorodzinnych plastikowe worki z segregowanymi śmieciami odebrano w zeszłym tygodniu, nowych większość jeszcze nie dostała. Śmieci, na szczęście, na razie nigdzie się nie wysypują.

- Ale zmian na lepsze też nie widać - uważają mieszkańcy. Wejherowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, największa w mieście, prosi lokatorów o cierpliwość, tłumacząc, że okres przejściowy może po-trwać dwa tygodnie.

Lębork

Mieszkańcy Lęborka i Krępy Kaszubskiej w Nowej Wsi Lęborskiej alarmują, że nie dostarczono im worków na śmieci. Firma, która wygrała przetarg, twierdzi, że worków nie otrzymali ci, którzy albo nie złożyli do tej pory deklaracji, albo mają nieoznaczone domy czy posesje. - Cały czas czekamy na sygnały od mieszkańców i wyjaśniamy, kto nie dostał worka i dlaczego - mówi Łukasz Kondratowicz z lokalnego oddziału Remondis. - Można też je u nas odbierać. Oczywiście, bezpłatnie.

Sierakowice

W Sierakowicach mieszkańcy protestują przeciwko stworzeniu stałego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów. Ma być więc tylko tymczasowy. - Będzie działać na zasadzie wystawek - w określonym dniu, w konkretnych godzinach - wyjaśnia Mariusz Laska z UG w Sierakowicach.

Do wystawionych kontenerów będzie można wrzucać pod nadzorem takie odpady, jak m.in. baterie, akumulatory, stare kosmetyki, przeterminowane leki, tusze do drukarek, opony, pojemniki po olejach mineralnych czy tłuszczach, ale też odzież, plastik, papier, metal i
szkło.

Kościerzyna

W powiecie kościerskim śmieciowego chaosu na razie nie ma. Może to być efektem tego, że przetarg na wywóz odpadów z poszczególnych gmin wygrała firma, która zajmowała się tym dotychczas.

Gdzie dzwonić i interweniować, jeśli są problemy:

Masz problem z odbiorem odpadów, a rozmowa z urzędnikami nic nie daje? Skontaktuj się z naszą redakcją pod nr. tel. 58 300 33 41 lub napisz na adres [email protected] - postaramy się wyjaśnić sytuację.

Zauważyłeś sytuację, która wymaga natychmiastowej interwencji? Powiadom odpowiednie instytucje:

  • Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska (w sprawie poważnych zagrożeń dla środowiska), tel. 58 309 49 11 lub 58 309 49 12, lub 58 309 49 13
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (w sprawie poważnych zagrożeń dla zdrowia ludzi), tel. 58 344 73 00 lub 605 602 195 (tel. alarmowy)

Jak oceniasz pierwsze dni śmieciowej rewolucji w Twojej miejscowości? WYPOWIEDZ SIĘ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki