MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wytyczne dla basenów, pływalni i saun. Kto będzie mógł z nich skorzystać? Czy na basenie trzeba mieć maseczkę? Zasady wejdą w życie 06.06

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Rząd wydaje wytyczne dla basenów i saun. Kto może z nich skorzystać?
Rząd wydaje wytyczne dla basenów i saun. Kto może z nich skorzystać? Pixabay
PŁYWALNIE I BASENY W DOBIE KORONAWIRUSA. W ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki rząd postanowił wznowić działalność basenów, saun i pływalni już na początku czerwca. Jakiś czas temu ministerstwo opublikowało szereg wytycznych dla osób kąpiących się i wypoczywających, ale także dla pracowników. Jakie zasady obowiązują poszczególne osoby? Ile osób może znajdować się na pływalni? Co z maseczkami i dezynfekcją rąk? No i najważniejsze - od kiedy wchodzą w życie nowe zasady? Sprawdź poniżej!

Jakiś czas temu na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju opublikowano wytyczne dla basenów i saun, co oznacza, że placówki te niebawem otworzą się na klientów.

Wytyczne dotyczące basenów, pływalni i saun. Kiedy wchodzą w życie?

Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Rozwoju wynika, że kolejny etap odmrażania gospodarki wchodzi w życie w sobotę, 6 czerwca. Oprócz branży fitness obejmie to baseny, pływalnie i sauny, które stopniowo zaczną się otwierać na klientów.

ZOBACZ TAKŻE: Od kiedy otwarte sale, siłownie i kluby fitness? Zmiany już od 6.06.2020! Wytyczne korzystania z siłowni i klubów fitness [2.06.2020]

Wytyczne dotyczące korzystania z basenu. Bezpieczeństwo klientów

Poniżej prezentujemy procedury bezpieczeństwa dla klientów chcących skorzystać z basenu, opublikowane na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju.

Szczególną uwagę nalezy zwrócić na:

 • maksymalna liczba użytkowników – biorąc pod uwagę zróżnicowanie wielkości obiektów, liczba osób przebywających w jednym czasie na ich terenie powinna być ustalona indywidualnie. Liczba osób jednoczasowo korzystających z obiektu nie może przekraczać 50% maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób
 • umieszczenie informacji o maksymalnej liczbie użytkowników przy wejściu do obiektu;
 • maksymalnie z jednego toru mogą korzystać 4 osoby jednocześnie

Dystans

Obowiązkowe będzie zachowanie niezbędnego dystansu 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce oraz w otoczeniu pływalni, tj:

 • w szatni,
 • w przebieralni,
 • w toalecie,
 • przy natryskach,
 • w brodzikach

Warto wspomnieć, że w celu zapewnienia bezpieczeństwa powinno dojść do równomiernego rozmieszczenia osób kąpiących się lub pływających w niecce basenowej. Rząd rekomenduje poddanie refleksji wprowadzenia podziału powierzchni basenu za pomocą lin i pływaków na mniejsze fragmenty.

W sytuacji, gdy w małych nieckach i jacuzzi nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego zaleca się pojedyncze korzystanie z obiektów.

Dezynfekcja i higiena

Według nowych zasad, niezbędne jest wyposażenie obiektu w dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk przy wejściu, w przebieralni, przy umywalce w toalecie oraz w pomieszczeniu z natryskami.

WAŻNE! Osoby wchodzące na teren obiektu są zobowiązane do dezynfekcji rąk.

Uprasza się użytkowników o przestrzeganie zasad higieny na pływalniach. Mowa o obowiązkowej i starannej kąpieli i umyciu całego ciała pod natryskiem przed wejściem do hali basenowej.

WAŻNE! Rekomenduje się przestrzeganie ścisłego rozdziału strefy obutej i bosej.

Ponadto, obowiązkowi dezynfekcji zostaną poddane powierzchnie wspólne w strefie wejścia, szatni, przebieralni, z którymi stykają się użytkownicy.

Baseny i pływalnie. Kto nie może skorzystać?

Z basenu nie mogą skorzystać osoby, które:

 • zaobserwowały u siebie objawy choroby zakaźnej;
 • miały w ciągu ostatnich 14 dni kontakt z osobą podejrzana o zakażenie, zakażoną lub chora na COVID-19

W sytuacji, gdy w trakcie aktywności zostaną zaobserwowane niepokojące objawy u odwiedzającego, należy go jak najszybciej odsunąć od reszty osób przebywających na pływalni i poprosić o szybkie udanie się transportem - własnym lub sanitarnym - do domu lub oddziału zakaźnego.

Co z maseczkami na basenie?

Z dostępnych informacji wynika, że na terenie basenu obowiązkowe będzie noszenie osłon na usta i nosa przez użytkowników, z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie.

Osłona ust i nosa powinna zostać zdjęta i pozostawiona z ubraniem w przebieralni. Po odbytej kąpieli należy ponownie założyć maskę.

Wytyczne dla pływalni. Bezpieczeństwo pracowników

Ministerstwo Rozwoju w swoich zaleceniach uwzględniło także wytyczne względem pracowników ww. miejsc. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich:

 • zapewnienie odległości między stanowiskami pracy wynoszącej co najmniej 1,5 m, chyba że jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności. Wtedy jednak zakład musi zapewnić środki ochrony osobistej,
 • zachować bezpieczną odległość od użytkownika i współpracowników (rekomendowane są 2 metry),
 • ustalenie stałych, jak najmniej licznych zmian pracowników,
 • ograniczenie interakcji personelu pracującego na różnych zmianach i zapewnienie czyszczenia i mycia pomieszczeń pomiędzy zmianami,
 • regularnie często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem zgodnie z instrukcją znajdującą się przy umywalce i dezynfekować osuszone dłonie środkiem na bazie alkoholu (min. 60%), obowiązkowo przed rozpoczęciem pracy,
 • podczas kaszlu i kichania zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce,
 • starać się nie dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu,

Ponadto, pracodawcy są zobowiązani względem pracowników do zapewniania im masek i rękawiczek jednorazowych.

Wytyczne dla saun

Jeśli chodzi o sauny to rząd wprowadził także szereg nowych zasad, które mają zacząć obowiązywać już od przyszłej soboty. Do najważniejszej z nich należy ograniczenie liczby osób jednocześnie korzystających do 2. Zaleca się [b]korzystanie z saun boso, a także bez okrycia wierzchniego za wyjątkiem ręcznika.

Rekomenduje się zamknięcie saun, które nie zapewniają temperatury większej niż 60 stopni C.

Szczegółowe informacje i procedury bezpieczeństwa znajdziecie na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki