Wyszkolone czworonogi pomagają małym pacjentom szpitali. Dogoterapia na Pomorzu [zdjęcia, wideo]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas

Wideo

Zobacz galerię (5 zdjęć)
Dogoterapia, czyli zajęcia z udziałem wyszkolonych psów, staje się coraz bardziej popularną formą rehabilitacji i wsparcia leczenia. Obecność czworonogów pomaga zwalczyć stres, oderwać myśli od trudów leczenia, a także pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne. Od kilku lat zwierzęta pomagają również pomorskim pacjentom.

Eksperci odkryli, że podczas zabawy z psem nasz organizm produkuje więcej oksytocyny, a wydzielanie kortyzolu, zwanego hormonem stresu, obniża się

– podkreśliła Małgorzata Głowacka lekarka weterynarii, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt ekspertka Mars Polska.

Moc oddziaływania bezinteresownego dobra, jakim zwierzęta obdarowują dzieci obserwowaliśmy także w lokalnej szkole specjalnej i przedszkolu integracyjnych, niedaleko kompleksu fabrycznego Marsa w Sochaczewie, gdzie od lat prowadziliśmy zajęcia z udziałem psów. Dlatego bardzo nas cieszy, że także coraz więcej szpitali otwiera się na program dogoterapii, który rozwijamy z Fundacją „Dr Clown”.

Od 2017 roku Fundacja “Dr Clown” i firma Mars Polska organizuje spotkania, podczas których chorzy mają możliwość kontaktu z wyszkolonymi psami. Do tej pory na Pomorzu w zajęciach dogoterapii wzięli udział między innymi podopieczni i pacjenci Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku, Kliniki Hematologii i Onkologii przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Starogardzie Gdańskim. Tym samym z formy wsparcia na Pomorzu mogło skorzystać w 2019 roku niespełna 500 chorych. Podobne zajęcia odbywają regularnie w w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku.

Choroba i wynikająca z niej hospitalizacja to trudne przeżycie dla każdego człowieka, szczególnie dla małych pacjentów, którzy nie do końca rozumieją sytuację, w której się znaleźli. Ciężej pojąć im, dlaczego nie mogą być w domu z bliskimi

– powiedziała Katarzyna Brożek ze Szpitali Copernicus w Gdańsku.

Dzięki spotkaniom z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” i wyszkolonymi psami uśmiech powraca na twarze dzieci, a ich motywacja do ćwiczeń i udziału w zajęciach terapeutycznych wzrasta, co ma pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia.

Mali pacjenci są zachwyceni, ponieważ chociaż na chwilę mogą w ten sposób oderwać myśli od trudów leczenia. Wyszkolone czworonogi bez problemu dają się przytulać i aktywnie biorą udział w różnego rodzaju zabawach.

Niesamowite jest patrzeć, jak pod wpływem kontaktu z psem dzieci otwierają się i relaksują. Już nie raz zdarzały się wzruszające chwile. Podczas zajęć dzieci przytulają się do psa, głaszczą go, mówiąc „jak dobrze, że jesteś”, zdarza się, że wręcz nie chcą opuszczać szpitala, w oczekiwaniu na kolejne spotkanie z czworonogiem

– mówi Agata Bednarek, prezes Fundacji „Dr Clown”.

Warto wspomnieć, że psy nie są jedynymi zwierzętami biorącymi udział w zajęciach rehabilitacyjnych. W tym roku UCK w Gdańsku organizowało pionierskie turnusy rehabilitacyjne dla pacjentów kardiologicznych. Chorzy brali udział w zajęciach z jazdy konnej. W ćwiczeniach chodziło nie tylko o aktywizację fizyczną chorych, ale także o zwalczenie stresu.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

h
hycel

pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!

Dodaj ogłoszenie