Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyszkolone czworonogi pomagają małym pacjentom szpitali. Dogoterapia na Pomorzu [zdjęcia, wideo]

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Dogoterapia, czyli zajęcia z udziałem wyszkolonych psów, staje się coraz bardziej popularną formą rehabilitacji i wsparcia leczenia. Obecność czworonogów pomaga zwalczyć stres, oderwać myśli od trudów leczenia, a także pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne. Od kilku lat zwierzęta pomagają również pomorskim pacjentom.

Eksperci odkryli, że podczas zabawy z psem nasz organizm produkuje więcej oksytocyny, a wydzielanie kortyzolu, zwanego hormonem stresu, obniża się

– podkreśliła Małgorzata Głowacka lekarka weterynarii, kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt ekspertka Mars Polska.

Moc oddziaływania bezinteresownego dobra, jakim zwierzęta obdarowują dzieci obserwowaliśmy także w lokalnej szkole specjalnej i przedszkolu integracyjnych, niedaleko kompleksu fabrycznego Marsa w Sochaczewie, gdzie od lat prowadziliśmy zajęcia z udziałem psów. Dlatego bardzo nas cieszy, że także coraz więcej szpitali otwiera się na program dogoterapii, który rozwijamy z Fundacją „Dr Clown”.

Od 2017 roku Fundacja “Dr Clown” i firma Mars Polska organizuje spotkania, podczas których chorzy mają możliwość kontaktu z wyszkolonymi psami. Do tej pory na Pomorzu w zajęciach dogoterapii wzięli udział między innymi podopieczni i pacjenci Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Gdańsku, Kliniki Hematologii i Onkologii przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oraz Szpitala dla Psychicznie i Nerwowo Chorych w Starogardzie Gdańskim. Tym samym z formy wsparcia na Pomorzu mogło skorzystać w 2019 roku niespełna 500 chorych. Podobne zajęcia odbywają regularnie w w Szpitalu im. Kopernika w Gdańsku.

Choroba i wynikająca z niej hospitalizacja to trudne przeżycie dla każdego człowieka, szczególnie dla małych pacjentów, którzy nie do końca rozumieją sytuację, w której się znaleźli. Ciężej pojąć im, dlaczego nie mogą być w domu z bliskimi

– powiedziała Katarzyna Brożek ze Szpitali Copernicus w Gdańsku.

Dzięki spotkaniom z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown” i wyszkolonymi psami uśmiech powraca na twarze dzieci, a ich motywacja do ćwiczeń i udziału w zajęciach terapeutycznych wzrasta, co ma pozytywny wpływ na poprawę stanu zdrowia.

Mali pacjenci są zachwyceni, ponieważ chociaż na chwilę mogą w ten sposób oderwać myśli od trudów leczenia. Wyszkolone czworonogi bez problemu dają się przytulać i aktywnie biorą udział w różnego rodzaju zabawach.

Niesamowite jest patrzeć, jak pod wpływem kontaktu z psem dzieci otwierają się i relaksują. Już nie raz zdarzały się wzruszające chwile. Podczas zajęć dzieci przytulają się do psa, głaszczą go, mówiąc „jak dobrze, że jesteś”, zdarza się, że wręcz nie chcą opuszczać szpitala, w oczekiwaniu na kolejne spotkanie z czworonogiem

– mówi Agata Bednarek, prezes Fundacji „Dr Clown”.

Warto wspomnieć, że psy nie są jedynymi zwierzętami biorącymi udział w zajęciach rehabilitacyjnych. W tym roku UCK w Gdańsku organizowało pionierskie turnusy rehabilitacyjne dla pacjentów kardiologicznych. Chorzy brali udział w zajęciach z jazdy konnej. W ćwiczeniach chodziło nie tylko o aktywizację fizyczną chorych, ale także o zwalczenie stresu.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki