Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 02godz.
  • 11min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Wysyp oszustów! Ponad 20 prób wyłudzenia metodą na policjanta jednego dnia. Policja apeluje do seniorów o ostrożność

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy
Trójmiejscy mundurowi ostrzegają seniorów przed oszustami metodą “na policjanta”. Tylko we wtorek, 13 listopada 2018, ich ofiarami mogło paść w sumie ponad 20 osób.

Tylko we wtorek, w samym Gdańsku doszło do 13 prób oszustw metodą na tzw. policjanta, kolejnych co najmniej 12 odnotowano w Sopocie. Niestety, 14 telefon w Gdańsku okazał się skuteczny, a 74-letnia kobieta straciła bizuterię wartą 30 tys. zł.

- Do kobiety zadzwonił mężczyzna, który powiedział, że jest policjantem i wie o tym, że przestępcy planują napad na kobietę. Powiedział kobiecie, że tę informację może potwierdzić, dzwoniąc na numer 997. Kobieta nie rozłączyła się skutecznie i nie zorientowała się, że rozmawia z tym samym mężczyzną, który powiedział jej, że jeśli chce uniknąć napadu, musi swoje oszczędności pozostawić przy śmietniku w wyznaczonym miejscu. 74-latka myśląc, że ratuje swoje oszczędności, na jednej z ulic Gdańska przy śmietniku pozostawiła biżuterię o wartości 30 tys. zł. i odeszła - relacjonuje asp. Karina Kamińska, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Trwają poszukiwania oszusta.

Jak informuje asp. Lucyna Rekowska z sopockiej policji, wczoraj co najmniej 12 mieszkańców Sopotu odebrało telefony od
osób podających się za policjantów centralnego biura śledczego.
-Najczęściej dzwoniła kobieta, która w celu uwiarygodnienia swoich działań podała również wymyślony numer legitymacji. Fałszywi policjanci dzwoniąc na numery stacjonarne mówili m.in., że konta bankowe seniorów są zagrożone oraz że chcą ich ochronić przed rabunkiem. W trakcie rozmowy oszuści wypytywali seniorów o zgromadzone oszczędności oraz ich
dane osobowe. Czujni seniorzy bardzo szybko zorientowali się, że są to próby oszustw i nie dali się nabrać. Część z nich szybko zakończyła rozmowę z oszustami, inni poinformowali, że dzwonią do prawdziwej Policji, na co oszuści sami rozłączyli się- mówi asp. Rekowska.

Policja apeluje o rozwagę.
- Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętaj my, że Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy- mówi asp. Kamińska- Przede wszystkim należy więc zachować ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta, członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. W razie wątpliwości należy kontaktować się z policja pod numerem alarmowym 112 - wskazuje.

Policja zwraca się z apelem także do osób młodych, by rozmawiali z rodzicami, czy dziadkami, przestrzegając ich przed tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

- Zwróćmy uwagę na zagrożenie głównie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. rodzinne spotkania, święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności - zaznacza Kamińska.

By jeszcze bardziej uwrażliwić seniorów na problem, policjanci od początku roku przeprowadzili z nimi kilkadziesiąt spotkań edukacyjnych.

Policjanci aktywnie włączają się we wszystkie miejskie akcje, podczas których mogą dotrzeć do wielu gdańszczan. Promują program „Seniorze bądź ostrożny”, który jest odpowiedzią Policji i gdańskiego MOPR-u na oszustwa, których ofiarami padają osoby starsze, zwykle emeryci.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

t
troot

oj wysyp wysyp; albo komuś do mieszkania wejdą się słyszy, czy na policjanta; też zwłaszcza starsze osoby muszą być czujne, bo nawet pakiety medyczne po kilka tysięcy seniorom wciskają jak geriamedica; szkoda słów że nawet pod pretekstem zdrowia takie praktyki się stosuje;

Dodaj ogłoszenie