Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysyp kleszczy. Coraz więcej zachorowań na boreliozę

Redakcja
Kleszcze ruszyły do ataku
Kleszcze ruszyły do ataku archiwum
Gdańsk, Gdynia, Żukowo, Kościerzyna, Słupsk i Bytów - to miejsca, w których jak dotąd pomorski sanepid zarejestrował najwięcej przypadków ukąszeń przez kleszcze, skutkujących chorobą. Od początku tego roku boreliozę zdiagnozowano w naszym regionie już u 263 osób. Dla porównania w 2015 roku zachorowań było 885, a w 2016 roku - 1315.

- Na systematyczny wzrost ilości rejestrowanych zachorowań na boreliozę mają prawdopodobnie trzy główne czynniki. Po pierwsze, wyższe temperatury w zimie i na wiosnę, które sprzyjają przeżywalności gryzoni, czyli głównych żywicieli kleszczy, oraz powodują wzrost aktywności biologicznej larw i nimf, co skutkuje wzrostem odsetka zakażonych kleszczy - mówi Anna Obuchowska, zastępca pomorskiego państwowego inspektora sanitarnego. - Wykrywalność boreliozy wzrasta dzięki bardziej dostępnej diagnostyce laboratoryjnej. Do tego spędzamy coraz więcej czasu na spacerach, wycieczkach rowerowych i grzybobraniach - dodaje.

Kleszcze ruszyły do ataku. Mapa pokąsań na Pomorzu

Zjawisko masowego występowania kleszczy na Pomorzu potwierdzają także leśnicy. - Obserwujemy coraz więcej saren i jeleni wręcz oblepionych kleszczami. To smutny widok, gdy zwierzę ma całą szyję, podbrzusze i pachwiny w pasożytach - mówi Robert Schultka, leśniczy ds. łowieckich z Nadleśnictwa Gdańsk. - Szlakami migracyjnymi dla saren, danieli czy jeleni są bardzo często nasze, czyli ludzkie szlaki turystyczne i leśne ścieżki. Dlatego też tak łatwo obecnie o ukąszenie przez kleszcza podczas spaceru nawet po niezbyt zadrzewionej leśnej okolicy - dodaje Schultka. 

 

Polub Strefę AGRO Pomorskie na Facebooku!

 

Jak się okazuje, groźne pasożyty można już też spotkać w miejskich parkach, skwerach czy przydomowych ogródkach. Gdy są nienajedzone, potrafią z ubrania przejść na skórę lub przeskoczyć ze zwierzęcia na człowieka.     

Choć ukłucie kleszcza bywa niezauważalne, może mieć poważne skutki. Zwłaszcza jeśli jest on nosicielem boreliozy.

Kleszcze atakują. Plaga boreliozy dotarła na Pomorze

- W początkowej fazie choroby pojawia się charakterystyczny rumień, mogą również wystąpić objawy grypopodobne. U niektórych osób rozwija się neuroborelioza - zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie nerwów czaszkowych i nerwów obwodowych, zapalenie stawów czy zaburzenia rytmu serca. Boreliozę leczy się antybiotykami. Przypadki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu wymagają hospitalizacji - mówi Obuchowska.

Od stycznia w całej Polsce odnotowano 4 674 przypadki zachorowań na boreliozę. 

 

autor: Ewa Andruszkiewicz

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki