Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „TU rodziła się Solidarność” na Placu Solidarności dostępna od 14 sierpnia. IPN porozumiał się z władzami Gdańska

OPRAC.:
Szymon Szewczyk
Szymon Szewczyk
Przemysław Świderski
Wystawa IPN „TU rodziła się Solidarność” zostanie zaprezentowana na Placu Solidarności 14 sierpnia i będzie udostępniona mieszkańcom Pomorza i turystom przez miesiąc. Tak ustalili, podczas spotkania 22 lipca, przedstawiciele IPN Gdańsk z władzami miasta.

Początkowo urzędnicy nie chcieli się zgodzić na organizację wystawy „TU rodziła się Solidarność” na Placu Solidarności oraz zalecili, by w „przyszłości zrezygnować z projektowania kolejnych wystaw w tym właśnie miejscu”. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że zmienia decyzję swoich współpracowników, dlatego doszło do spotkania przedstawicieli IPN z władzami miasta pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

IPN Gdańsk, według dzisiejszych ustaleń będzie mógł prezentować ekspozycje na Placu Solidarności, a tym samym realizować statutowe działania IPN.

- informuje rzecznik gdańskiego oddziału IPN-u Jan Hlebowicz.

Osiągnięcie porozumienia potwierdziły również władze Gdańska. - Dzisiaj z rana przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Instytutu Pamięci Narodowej spotkali się pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 żeby wspólnie ustalić miejsce na działania IPN. - mówi rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel. Podczas spotkania ustalono szczegóły ustawienia wystawy w taki sposób, aby zapewnić swobodny dostęp do wszystkich zdjęć.

Wystawa „TU rodziła się Solidarność” na Placu Solidarności

Wystawa „TU rodziła się Solidarność” na Placu Solidarności zostanie zaprezentowana 14 sierpnia i będzie udostępniona mieszkańcom Pomorza i turystom przez miesiąc.

Wystawa „TU rodziła się Solidarność” na Placu Solidarności dostępna od 14 sierpnia. IPN porozumiał się z władzami Gdańska

Jak ogłasza IPN: "ekspozycja ma na celu ukazanie ogólnopolskich masowych strajków z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej, części regionalnych oraz lokalnych, ukazujących powstawanie Solidarności w niemal każdym zakątku naszego kraju. Opisuje m.in. działalność Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, przedstawia genezę powstania ruchu Solidarności, wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz budowy pomnika Poległych Stoczniowców 1970".

Przedstawiciele IPN zapowiedzieli również organizację kolejnej wystawę Instytutu pt. „Powstanie Grudniowe 1970. Zbrodnia bez kary”, która także ma stanąć na Placu Solidarności w Gdańsku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki