Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu na placu Solidarności w Gdańsku. „To jeden z najwybitniejszych bohaterów”

OPRAC.:
Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Plac Solidarności w Gdańsku. Plenerowa wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w 120. rocznicę urodzin
Plac Solidarności w Gdańsku. Plenerowa wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w 120. rocznicę urodzin Przemyslaw Swiderski
Na placu Solidarności w Gdańsku można oglądać wystawę plenerową poświęconą rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, bohaterowi II wojny światowej, ochotnikowi do Auschwitz i powstańcowi warszawskiemu, który już po wojnie został zamordowany przez komunistów. Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej otworzył wystawę w czwartek, 13.05.2021 r. w 120. rocznicę urodzin Witolda Pileckiego.

Wystawa poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu na placu Solidarności w Gdańsku

Witold Pilecki to postać bliska wszystkim Polakom, jeden z najwybitniejszych bohaterów łączących w sobie wiele zasług na różnych poziomach – harcerz, żołnierz, ale także społecznik i artysta. To człowiek, którzy przeżył piekło Auschwitz. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 r., został skazany za działalność niepodległościową na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 r. Instytut Pamięci Narodowej nadal poszukuje zakopanych potajemnie szczątków bohaterskiego rotmistrza – mówił podczas otwarcia dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon.

Biograficzna wystawa elementarna, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, opowiada o życiu i śmierci jednego z najdzielniejszych Polaków w historii Europy pierwszej połowy XX wieku. Jako harcerz rotmistrz Witold Pilecki brał udział w rozbrajaniu Niemców w Wilnie w 1918 r., a następnie był obrońcą tego miasta przed bolszewikami w 1919 r. W 1920 r. walczył w Bitwie Warszawskiej.

W 1939 r., także w formacjach kawalerii, bronił Polski przed Niemcami. W 1940 r., działając konspiracyjnie w Tajnej Armii Polskiej, dał się uwięzić w KL Auschwitz, gdzie do 1943 r. tworzył konspiracyjne struktury Polskiego Państwa Podziemnego.

Od pierwszego do ostatniego dnia brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany przez komunistów w maju 1947 r., został skazany za działalność antykomunistyczną na karę śmierci. Wyrok wykonano w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 r. strzałem w tył głowy.

Wystawa składa się z 15 plansz, jest także dostępna on-line na stronie internetowej IPN.

Marsz Pileckiego ulicami Gdańska [14.05.2017]

Ulicami Gdańska przeszedł Marsz Pileckiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki