MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyspy Zielonego Przylądka na wakacje zimą 2022/23. Ceny, loty, pogoda, atrakcje, obostrzenia COVID. Oto najpiękniejsze wyspy archipelagu

Emil Hoff
Emil Hoff
Monika Golonka
Monika Golonka
Wyspy Zielonego Przylądka cieszą się dobrą pogodą przez cały rok. To idealny kierunek na urlop jesienią i zimą. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy leniuchowania, jak i aktywnego wypoczynku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Wyspy Zielonego Przylądka cieszą się dobrą pogodą przez cały rok. To idealny kierunek na urlop jesienią i zimą. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy leniuchowania, jak i aktywnego wypoczynku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Patrick Savalle, CC BY-SA 3.0, zdjęcie ilustracyjne
Wyspy Zielonego Przylądka to idealne miejsce na wycieczkę dla tych, którzy chcą odpocząć od deszczowej i mroźnej pogody, jaka jesienią i zimę panuje w Polsce, i wolą cieszyć się egzotyką, plażami z białym piaskiem i licznymi atrakcjami. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy błogiego leniuchowania nad oceanem jak i ci, którzy wolą aktywny wypoczynek. Poniżej zebraliśmy informacje o najważniejszych wyspach archipelagu, atrakcjach, pogodzie i cenach lotów na Cabo Verde. Jesień i zima 2022/23 to idealny moment na wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka.

Spis treści

Wyspy Zielonego Przylądka na jesienne i zimowe wakacje 2022/23

Wyspy Zielonego Przylądka (port. Cabo Verde), a właściwie Republika Zielonego Przylądka, to państwo wyspiarskie położone w środkowej części Oceanu Atlantyckiego, ponad 600 km na zachód od wybrzeży Afryki.

Rajski archipelag jest coraz chętniej wybieraną wakacyjną destynacją. Głównie ze względu na egzotyczny klimat, piaszczyste plaże, turkusową wodę i wysokie temperatury przez cały rok. Na niektórych wyspach znajdziemy liczne hotele i rozbudowaną infrastrukturę turystyczną, inne wciąż są kameralne i dzikie - na Wyspach Zielonego Przylądka każdy znajdzie coś dla siebie.

Kierunek zachęca do wyjazdów zwłaszcza jesienią i zimą, gdy pogoda w Polsce nie zachęca zbytnio do wychodzenia z domu. Wycieczka all inclusive na Wyspy Zielonego Przylądka to świetny pomysł na jesienny lub zimowy wypoczynek w słońcu i nad ciepłym morzem.

All inclusive na Wyspy Zielonego Przylądka: ceny i praktyczne informacje

Wakacje all inclusive na Wyspach Zielonego Przylądka można znaleźć przez niemal cały rok w ofercie polskich biur podróży. Ile kosztuje tygodniowa wycieczka z Polski na archipelag dla dwóch osób jesienią i zimą 2022?

 • TUI zabierze turystów na tygodniowy wypoczynek w październiku i grudniu 2022 w cenie ok. 7000 zł za dwie osoby
 • Exim Tours oferuje tygodniowy wypoczynek na początku października w cenie ok. 11 000 zł. Oferty na grudzień są nieco tańsze, od ok. 9 000 zł.
 • ITAKA proponuje 8-dniowy wypoczynek dla dwóch osób w listopadzie 2022 za 11 700 zł, w grudniu za 12 800.

Lot z Polski na Wyspy Zielonego Przylądka trwa ok. 7 godzin.

Pomiędzy wyspami kursują samoloty (bilet to koszt ok. 150-200 zł) i promy. Szczegółowe informacje TUTAJ.

Na wyspach obowiązuje waluta escudos. Najlepiej wziąć ze sobą euro i wymienić pieniądze na miejscu. Językiem obowiązującym na wyspach jest portugalski, ale w wielu miejscach można porozumieć się po angielsku.

Czytaj też: Praca zdalna w ciepłym kraju na jesień 2022. Aktualny ranking miast przyjaznych pracownikom zdalnym. Gdzie koszty życia są najniższe?

Wyspa Boa Vista
Wyspa Boa Vista Belinda Fewings/Boa Vista

Wyspy Zielonego Przylądka: wjazd i obostrzenia covid

Przed wylotem
Przed wylotem na Wyspy Zielonego Przylądka należy zarejestrować się na stronie rządowej i uiścić opłatę lotniskową.

Dokumenty potrzebne na granicy
Turyści przybywający na Wyspy Zielonego Przylądka powinni posiadać paszport, formularz lokalizacyjny, oraz dokumenty potwierdzające rezerwację hotelową.

Obostrzenia COVID-19
Osoby przylatujące do Republiki Zielonego Przylądka muszą posiadać certyfikat zaszczepienia przeciw COVID (z dawką przypominającą) lub potwierdzenie negatywnego wyniku testu na koronawirusa (PCR lub antygenowego). Wymagane jest też wypełnienie formularza lokalizacyjnego. Na lotniskach mogą być prowadzone dodatkowe kontrole sanitarne.

Dzieci poniżej 12 lat są wyłączone z wymogów wjazdowych. Turyści od 13 do 17 lat nie muszą być zaszczepieni dawką przypominającą.

Na miejscu, w środkach komunikacji publicznej (także w samolotach i na statkach) obowiązkowe jest noszenie maseczki zakrywającej usta i nos, a także zachowywanie dystansu społecznego. Działalność punktów usługowych, restauracji, barów itp. może być ograniczona.

Bujna przyroda na Wyspach Zielonego Przylądka. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Bujna przyroda na Wyspach Zielonego Przylądka. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Bmveiga, CC BY-SA 4.0

Którą z Wysp Zielonego Przylądka wybrać? Sal, Santo Antão, Boa Vista?

Archipelag Cabo Verde składa się z dziesięciu głównych i pięciu mniejszych wysp. Wyspy podzielone są na dwie grupy - zawietrzne (północne) i podwietrzne (południowe).

Czytaj też: Barcelona 2022/2023: atrakcje, zabytki i ceny w stolicy Katalonii. Ile kosztuje zwiedzanie stadionu Camp Nou i innych miejsc?

W grupie wysp podwietrznych (Sotavento) znajdują się z kolei: Maio, Santiago, Fogo i Brava. Wyspy podwietrzne charakteryzują się pustynnym krajobrazem - występuje tam uboga roślinność, nie ma tam również zbyt wielu gatunków zwierząt.

Inaczej jest na wyspach zawietrznych (Barlavento), do których należą: Santo Antão, São Vicente, Santa Luzia, São Nicolau, Sal i Boa Vista. Klimat jest tam bardziej wilgotny, co sprzyja występowaniu bujniejszej roślinności, niektóre tereny wykorzystywane są rolniczo. Można tam spotkać również więcej zwierząt.

Okazja na świetną zabawę nad wodą

Materiały promocyjne partnera

Wyspy Zielonego Przylądka: wypoczynek na Sal
Wśród turystów wyjeżdżających na Wyspy Zielonego Przylądka najpopularniejsza jest Sal. Wyspa ta najczęściej pojawia się w ofertach biur podróży - m.in. ze względu na szerokie, rajskie plaże, których na Sal nie brakuje. To tam znajduje się większość hoteli, w tym liczne hotele pięciogwiazdkowe i all inclusive. Przewagą wyspy Sal nad innymi jest również to, że najłatwiej do niej dotrzeć, ponieważ zlokalizowane jest tam główne lotnisko archipelagu.

Sal, ze względu na występujące u jej wybrzeży wysokie fale, jest ulubioną wyspą kitesurferów. Odbywają się tam nawet zawody w tej dziedzinie sportu. Na niektórych plażach fale są jednak tak duże, że uniemożliwiają pływanie (m.in. w zatoce Ponta Preta).

Czytaj też: Rzym na weekend. Ile kosztuje 3-dniowa wycieczka do Rzymu jesienią 2022? Loty, noclegi, wyżywienie, atrakcje – praktyczny przewodnik cenowy

Wakacje w słońcu na Boa Vista
Druga chętnie wybieraną przez podróżników wyspą jest Boa Vista. Wycieczki na tę wyspę również można kupić w znanych biurach podróży, ale nie spotkamy tu już tak wielu turystów jak na Sal. Nie ma tu aż tak wielu kurortów, dzięki czemu miasteczkom położonym na Boa Vista udało się zachować oryginalny, nieturystyczny charakter.

Boa Vista to idealna wyspa do surfowania, pływania w oceanie i opalania się na szerokich, piaszczystych plażach. Na tej wyspie można też lepiej poznać lokalny folklor.

Nurkowanie na Wyspach Zielonego Przylądka. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Nurkowanie na Wyspach Zielonego Przylądka. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. Kriolog, CC BY-SA 4.0

Dla miłośników górskich wycieczek: Santo Antão
Santo Antão to wulkaniczna, górzysta wyspa (z najwyższym szczytem Tope de Coroa - 1979 m) o zróżnicowanym krajobrazie - występują tu zarówno surowe, skaliste miejsca, jak i zielone górskie zbocza i doliny.

Na Santo Antão nie ma plaż (ale miejsca przeznaczone do kąpieli w oceanie można znaleźć np. w okolicy Tarrafal de Monte Trigo), więc jest to wyspa polecana raczej miłośnikom górskich wycieczek niż plażowania. Podczas trekkingów po licznych szlakach (na różnych poziomach zaawansowania) można oglądać położone w górskich dolinach małe kolorowe wioski z plantacjami bananów i trzciny cukrowej.

City break w stolicy kraju: wyspa Santiago
Santiago to największa wyspa archipelagu. Znajduje się tu stolica archipelagu - Praia. Z kolei miasteczko Cidade Velha warto odwiedzić, by zobaczyć zabytkową starówkę. Na Santiago znajdziemy tereny górzyste, ale szlaki pieszych wędrówek nie są tak spektakularne jak na Santo Antão. Podobnie jest z plażami, które również przegrywają z tymi na Sal czy Boa Vista.

Wycieczka na podwodną górę: Fogo
Fogo to wulkaniczna wyspa położona między Santiago a Brava. Znajduje się tu najwyższy szczyt archipelagu Pico do Fogo (2829 m), na który można wejść. Wyspa jest właściwie podwodną górą (nazywaną Cadamosto) - już 5 km od brzegu ocean jest głęboki na 5300 m. Fogo to wyspa bardzo żyzna i częściowo zielona. Wulkan na wyspie wciąż jest aktywny, ostatnia (niewielka) erupcja miała miejsce w 2014 r.

Wszystkie plaże na wyspie pokryte są czarnym, wulkanicznym piaskiem.

Rozległe lasy i bujna przyroda: Maio
Mała wyspa o bardziej kameralnym charakterze. Nie ma tu dużych hoteli - na wyspę docierają tylko nieliczni podróżnicy. Na Maio znajdziemy szerokie plaże z białym piaskiem i rozległe lasy - niespotykane na innych wyspach archipelagu. Na północnym krańcu wyspy znajduje się pokryta solą równina Terra Salgadas. Stolicą wyspy jest spokojne kolonialne miasteczko Porto Ingles (nazywane też Vila do Maio).

Basen hotelu na wyspie Sal. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 LU.
Basen hotelu na wyspie Sal. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0 LU. Cayambe, CC BY-SA 3.0 LU

Czytaj też: Europa na jesień 2022: najpiękniejsze miejsca na wycieczkę za granicę. Gdzie znaleźć bajkowe krajobrazy i najciekawsze atrakcje?

Wyspy Zielonego Przylądka: pogoda. Kiedy jechać?

Wyspy Zielonego Przylądka leżą w strefie klimatu zwrotnikowego suchego. Oznacza to, że w ciągu roku występują tu niewielkie wahania temperatur, a więc wakacje w archipelagu można planować o każdej porze roku.

Od listopada do maja panują tu temperatury ok. 25°C, w pozostałych miesiącach sięgają 30°C. Temperatura wody latem wynosi ok. 27°C, zimą spada do 22°C.

Deszcz na Wyspach Zielonego Przylądka pada tylko latem - w sierpniu i we wrześniu. Od sierpnia do listopada możliwe są huragany. W pozostałych miesiącach lekkie opady deszczu są sporadyczne.

Hotel Riu Tuareg Boa Vista. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.
Hotel Riu Tuareg Boa Vista. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0. Fulvio Barudoni, CC BY-SA 3.0

Najważniejsze atrakcje na Wyspach Zielonego Przylądka

 • Sporty wodne: surfing, windsurfing, kitesurfing - szczególnie na wyspach Sal, Boa Vista, Sao Vicente
 • Nurkowanie i snurkowanie przy rafie koralowej
 • Wejście na wulkan Pico de Fogo
 • Skalista Laguna i błękitna jaskina Buracona na wyspie Sal
 • Pachamama Eco Park na wyspie Sal
 • Pustynia de Viana na Boa Vista
 • Salinas de Pedra de Lume na wyspie Sal
 • Park narodowy Serra Malagueta na wyspie Santiago
 • Zwiedzanie plantacji bananów
 • Park Naturalny Monte Gordo na wyspie São Nicolau
 • Trekking na górę Tope de Coroa na wyspie Santo Antão
 • Rybacka wioska Palmeira na wyspie Sal
 • Urokliwe miasteczko Mindelo na Sao Vicente
 • Wycieczka do rezerwatu żółwi na wyspie Santa Luzia

Czytaj też: Egzotyka 2022/2023: ile zapłacimy za rajski wypoczynek w Tajlandii czy na Dominikanie? Jesień i zima pod palmami

Vale do Paúl na wyspie Santo Antão. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0.
Vale do Paúl na wyspie Santo Antão. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 4.0. CaptainDarwin, CC BY-SA 4.0

Wyspy Zielonego Przylądka na pięknych zdjęciach

Zapraszamy do galerii zdjęć z Wysp Zielonego Przylądka. Oglądając je, na pewno nabierzecie ochoty do wyjazdy i zobaczenia tego niezwykłego zakątka świata na własne oczy.

Wyspy Zielonego Przylądka cieszą się dobrą pogodą przez cały rok. To idealny kierunek na urlop jesienią i zimą. Znajdą tu coś dla siebie zarówno miłośnicy leniuchowania, jak i aktywnego wypoczynku. Zdjęcie na licencji CC BY-SA 3.0.

Wyspy Zielonego Przylądka na wakacje zimą 2022/23. Ceny, lot...

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja
od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyspy Zielonego Przylądka na wakacje zimą 2022/23. Ceny, loty, pogoda, atrakcje, obostrzenia COVID. Oto najpiękniejsze wyspy archipelagu - Strona Podróży

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki