Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyspa – kuchenny kombajn: praktyczny trick na powiększenie rozmiaru blatów roboczych, dodatkowe miejsce do przechowywania

Aleksandra Chomicka
Aleksandra Chomicka
Materiały prasowe Solgaz
Wyspa kuchenna: właściwie dzisiaj należałoby od nowa zdefiniować to pojęcie. Sposób jej usytuowania, ukształtowania i przeznaczenia może być bardzo różny. W tej grupie znajdziemy zarówno statyczną zabudowę z podłączonymi mediami (wodą, kanalizacją, prądem lub tzw. siłą), jak również rozbudowany zespół szafek przykrytych blatem roboczym, a w końcu mobilną wersję, przypominającą stół z półkami. Ostateczny wybór zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca możemy przeznaczyć na wyspę, od funkcji, jakie ma spełniać oraz od miejsca jej ustawienia. Na etapie projektowania aranżacji musimy mieć na uwadze przede wszystkim to, że taki element wnętrza powinien być funkcjonalny.

Wymiary pomieszczenia, w którym zechcemy usytuować wyspę, powinny uwzględniać odpowiednio dużo przestrzeni, aby można się było wokół niej swobodnie poruszać. Problem mogą stanowić małe pomieszczenia, ponieważ według architektonicznych standardów wyspa powinna być odsunięta od kuchennej zabudowy o 120 cm. Dobrze, jeśli po bokach powstałej konstrukcji przejścia będą mieć szerokość minimum 90 cm.

Od tego, czy ustawimy wyspę w kuchni otwartej czy zamkniętej zależy jej charakter

Wyspa w kuchni zamkniętej różni się od wyspy w kuchni otwartej, czyli połączonej najczęściej z salonem. W kuchni zamkniętej wyspa powinna stanowić jej centralny punkt, łatwo dostępny ze wszystkich stron. Rangę i charakter miejsca możemy podkreślić przez zastosowanie solidnych blatów z drewna lub kamienia. Jeżeli zamierzamy umieścić na niej np. zlewozmywak czy płytę grzewczą - oryginalnym rozwiązaniem będzie masywna, murowana podstawa wyspy. Solidny wyciąg i dobre, mocne oświetlenie są konieczne, by dobrze spełniała swoją funkcję – dodatkowego miejsca do pracy.

Inną funkcję pełni wyspa w przestrzeni otwartej: umieszczona na granicy salonu i kuchni może albo oddzielać i przysłaniać kuchenne zaplecze, albo łączyć oba pomieszczenia.
Wyspa kuchenna będzie w tym przypadku najbardziej użyteczna, gdy wykorzystamy jej potencjał na ukrycie sprzętu AGD lub ulokowanie szafek. W obrębie wyspy warto zamontować płytę grzewczą i zlewozmywak. Taki układ jest bardzo wygodny i praktyczny - pozwala na wspólne gotowanie w gronie bliskich, a dodatkowo nie izoluje kucharza od reszty domowników. Minusem takiego rozwiązania jest przedostawanie się zapachów powstających podczas gotowania czy smażenia do części wypoczynkowej. Jest na to skuteczne rozwiązanie – okap wyspowy.
W tym przypadku instalacja wyspy wymaga większego zachodu. Może się okazać, że konieczne będzie również skonstruowanie tzw. wyspy sufitowej, która przesłoni przewody wentylacyjne do okapu sufitowego, który musimy zainstalować,jeżeli chcemy umieścić na niej płytę grzejną. Takie rozwiązanie stworzy jednocześnie efekt oddzielenia przestrzeni kuchennej od salonowej, podkreślony dzięki obniżeniu sufitu nad wyspą.

Z kolei chcąc bardziej zintegrować obie przestrzenie, potraktujmy powierzchnię wyspy jako miejsce przenikania się wnętrz o odmiennym charakterze. Z jednej strony umieśćmy kuchenne szuflady, a z drugiej np. półki na książki, a nawet osłonięty od góry wystającym gzymsem telewizor
.

Wyspa pełna skarbów

Przygotowywanie posiłków w relacji z rodziną i gośćmi będzie łatwiejsze, jeśli w zasięgu ręki będziemy mieli płytę grzewczą i zlewozmywak. W obrębie wyspy warto zamontować także piekarnik, zmywarkę, a nawet podręczną lodówkę podblatową. Nie należy oczywiście zapominać o miejscu na praktyczne szafki i szuflady oraz kosz na odpadki. Pamiętajmy też, że podstawowym elementem wyspy jest duży blat roboczy i to on powinien być priorytetem podczas planowania zagospodarowania tej przestrzeni.

Planując taką wyspę musimy liczyć się z dużym nakładem pracy i środków. Kluczowa dla wykonania takiej – masywnej i wielofunkcyjnej – wyspy jest możliwość doprowadzenia do niej potrzebnych instalacji. Najwięcej problemów sprawia zwykle instalacja gazowa, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami jej przewody nie mogą być osłonięte i trzeba je prowadzić w specjalnych wentylowanych przewodach w podłodze. W przypadku wody wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniego nachylenia odpływu w posadzce, która musi mieć odpowiednią grubość. Jeśli chodzi o przewody elektryczne to należy pamiętać, że do płyty elektrycznej lub indukcyjnej potrzebna jest zazwyczaj specjalna instalacja trójfazowa. Również znajdujący się nad wyspą okap będzie potrzebował doprowadzenia kabli z zasilaniem.

Okap w roli głównej

Jeżeli na wyspie umieścimy płytę grzewczą – konieczne będzie zamontowanie okapu wyspowego. Na rynku nie brakuje modeli, które mocuje się bezpośrednio do sufitu. Pamiętajmy, że szerokość okapu przy wyspie nie musi być równa szerokości płyty. Na rynku dostępne są modele, w których zastosowane zasysanie obwodowe wytwarza odpowiednie ciśnienie do wyłapania wszystkich unoszących się nad kuchenką woni. Tego typu produkty nie tylko skutecznie neutralizują zapachy, ale również wychwytują znajdujące się w powietrzu drobiny tłuszczu.
Wyspa-barek śniadaniowy
Jeśli nie dysponujemy wystarczającą ilością miejsca do zbudowania stanowiska roboczego - wyspę i tak warto potraktować jako miejsce do pracy, przyjemne miejsce spotkań domowników i niestandardową dekorację wnętrza. Taka wyspa ma wówczas lżejszą konstrukcję i przyjmuje formę stołu, który z jednej strony ma blat roboczy, a pod nim otwartą półkę, np. na garnki czy talerza, a z drugiej wolną przestrzeń, umożliwiającą wygodne siedzenie na krzesłach. Ciekawym rozwiązaniem będzie także stylowy barek lub zawsze przydatne, dodatkowe schowki w formie poręcznych półek i szafek.

W każdym domu kuchnia, niezależnie od tego, czy to osobne pomieszczenie czy część otwartej przestrzeni - pełni wyjątkową rolę. Jest to miejsce, w którym nie tylko przygotowujemy i spożywamy posiłki, ale także spędzamy czas z najbliższymi oraz znajomymi. Warto urządzić ją tak, aby była funkcjonalna i zarazem atrakcyjna wizualnie. Wyspa pozwala na uzyskanie dużej przestrzeni roboczej i urozmaicenie wyglądu pomieszczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki