Aktualnie w województwie pomorskim ok. 2,5 tysiąca rodziców uchyla się od obowiązku szczepienia swoich dzieci przeciwko chorobom zakaźnym. W powiecie kościerskim jest ich trzynaścioro.
- W naszym powiecie statystyki nie są tak zatrważające - mówi Grażyna Greinke, powiatowy inspektor sanitarno-epidemiologiczny w Kościerzynie. - Docieramy do rodziców, którzy uchylają się od obowiązku szczepienia swoich dzieci, edukujemy ich w tym temacie. Dużą rolę odgrywają także lekarze, którzy mogą wyjaśnić wszystkie wątpliwości.
Edukacja jednak nie wszędzie okazuje się skuteczna. W naszym województwie ponad 2 tys. dzieci nie zostało poddanych szczepieniu z powodu odmowy rodziców. Powody są różne.
- Ze względu na pokutujące mylne przekonanie o wywoływaniu autyzmu u dzieci poprzez zaszczepienie przeciwko odrze, śwince, różyczce wielu rodziców uchyla się od podawania tych szczepionek (w Polsce preparaty MMR, PRIORIX) - informuje Aneta Bardoń z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Obserwuje się również tendencje do unikania szczepienia noworodków przeciwko gruźlicy, w pierwszej dobie życia (preparat BCG). Jeżeli negowanie szczepień wynika z przynależności do grup preferujących tzw. „ekologiczny styl życia”, prezentujących przekonanie o niepotrzebnej immunizacji organizmu, rodzice/opiekunowie unikają wykonania jakichkolwiek szczepień.
Tymczasem eksperci uspokajają. Wszystkie preparaty przeznaczone do szczepienia dzieci zgodnie z PSO są produktami leczniczymi, dopuszczonymi do obrotu i stosowania w Polsce. Szczepionki, tak jak wszystkie leki, mogą być przyczyną działań niepożądanych. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i rozporządzeniem ministra zdrowia, wszystkie niepożądane odczyny poszczepienne są rejestrowane, a przebieg każdego przypadku jest monitorowany. Wszystkie zarejestrowane w ostatnich latach na terenie województwa pomorskiego przypadki niepożądanych odczynów poszczepiennych, zakończyły się wyzdrowieniem dzieci. Uchylanie się od ustawowego obowiązku szczepienia, skutkuje nałożeniem przez wojewodę grzywny w celu przymuszenia (inspektorzy sanitarni są wierzycielem tego obowiązku). Każdorazowo nałożona grzywna nie może przekraczać kwoty 10 tys. zł, zaś grzywny nakładane wielokrotnie nie mogą łącznie przekroczyć kwoty 50 tys. zł.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?