reklama

Wysoki poziom wód na Żuławach. Przekroczone stany alarmowe w jez. Druzno i Tudze oraz ostrzegawcze w rzekach Elbląg, Szkarpawa. Powód: cofka

mkZaktualizowano 
Rzeka Tuga w Nowym Dworze Gd. często przekracza stany ostrzegawcze i alarmowe
Rzeka Tuga w Nowym Dworze Gd. często przekracza stany ostrzegawcze i alarmowe Tomasz Chudzyński
Wysoki poziom wód na Żuławach [29.10.2018]. Silny wschodni i północno-wschodni wiatr spowodował tzw. cofkę wód Zalewu Wiślanego do rzek na Żuławach. Przekroczone są stany alarmowe w rzece Tuga i na jez. Druzno oraz stany ostrzegawcze w rzekach Elbląg i Szkarpawa. Meteorolodzy ostrzegają: możliwe są podtopienia!

Istytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej w Gdyni wydał drugi stopień ostrzeżenia hydrologicznego dla województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Rzeka Elbląg - poziom wody wzrasta

Komunikaty Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Elblągu o stanie wody w rzece Elbląg, przysyłane w poniedziałek 29.10.2018, były początkowo niepokojące. Na szczęście od godz. 13 poziom wody zaczął się nieznacznie obniżać.

W ciągu ostatnich godzin poziom wody w rzece Elbląg przedstawiał się następująco:

  • godzina 09:00 – 583 cm
  • godzina 10:00 – 588 cm
  • godzina 10:25 - 590 cm
  • godzina 11:00 - 591 cm
  • godzina 13:00 – 584 cm
  • godzina 15:00 – 574 cm

Dla rzeki Elbląg poziom ostrzegawczy to 590 cm, a a poziom alarmowy - 610 cm.

Przekroczony stan alarmowy w jez. Druzno

Rządowy System Ostrzegawczy (RSO) poinformował o przekroczeniu stanu alarmowego w Żukowie koło Elbląga - poziom wody w jeziorze Druzno przed godz. 14 wyniósł 595 cm (stan ostrzegawczy to 570 cm, a stan alarmowy - 590 cm).

Nowy Dwór Gdański - rzeka Tuga

Według komunikatu RSO poziom wody w rzece Wielka Święta (górny odcinek Tugi) w Nowym Dworze Gd. osiągnął stan alarmowy - 590 cm (stan ostrzegawczy to 570 cm, a stan alarmowy - 590 cm).

Tujsk - rzeka Szkarpawa

Według komunikatu RSO poziom wody w rzece Szkarpawa w miejscowości Tujsk osiągnął przed godz. 14 poziom 588 cm (stan ostrzegawczy to 570 cm, a stan alarmowy - 590 cm)

Ostrzeżenie hydrologiczne 2 stopnia IMGW

Komunikat IMGW: W związku z prognozowanym silnym wiatrem z kierunku północno-wschodniego i wschodniego na Zalewie Wislanym i Żuławach stany wody utrzymywać się będą powyżej stanów ostrzegawczych, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.
Ostrzeżenie 2 stopnia obowiązuje od niedzielnego wieczora do poniedziałku do godz. 18

Źródło: Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego IMGW PIB w Gdyni

Zobacz też: Przegląd najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia na Pomorzu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie