Wyścigi konne na sopockim Hipodromie. Gonitwy i familijny...

  Wyścigi konne na sopockim Hipodromie. Gonitwy i familijny piknik w Sopocie [zdjęcia, wideo]

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  12 gonitw zostało rozegranych przez dwa dni mijającego weekendu na sopockim Hipodromie. Podobnie gorąco zapowiada się kolejny weekend 21-22 lipca.
  Wyścigi konne na sopockim Hipodromie. Gonitwy i familijny piknik w Sopocie [zdjęcia, wideo]
  1/22

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Karolina Misztal

  Wyścigi konne to tradycja starsza niż sam Sopot – pierwsze gonitwy odbywały się na terenie dzisiejszego Hipodromu już w 1898 roku. Dziś jest to jedyna w swoim rodzaju impreza, która łączy tę najbardziej widowiskową dyscyplinę jeździecką z licznymi atrakcjami dodatkowymi.

  Nieodłączną tradycją wyścigów konnych są eleganckie stroje i noszenie kapeluszy, zaś organizatorzy wyścigów organizują konkurs na najpiękniejszy kapelusz, w którym udział mogą wziąć nie tylko panie.


  Najszybsze konie, piękne kapelusze i tradycja starsza niż sam Sopot

  Aby letniej tradycji stało się zadość, na sopockim Hipodromie w dwa weekendy lipca rozegrane zostaną wyścigi konne. Bomba poszła w górę 14 lipca. Co można było zobaczyć? 26 gonitw, konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej oraz kłusaki francuskie. Zobacz galerię

  Ale to nie koniec. Tegoroczne - kolejne - dwa weekendy wyścigowe zapowiadają się bardzo emocjonująco. Organizatorzy serdecznie zapraszają na Hipodrom także 21-22 lipca, w godzinach 15.00 – 19.00. Wstęp na wyścigi jest bezpłatny.

  Sopockie gonitwy mają charakter płaski, konie mają tu do pokonania ustalony dystans, nie muszą natomiast pokonywać żadnych przeszkód. Oddzielne odbywają się gonitwy koni pełnej krwi angielskiej i gonitwy koni czystej krwi arabskiej. Od kilku lat dodatkowo w Sopocie rozgrywa się gonitwy kłusaków francuskich, które dopiero niedawno zyskały popularność nad Wisłą - podaje Alicja Kocik, specjalista ds. marketingu Sopockiego Hipodromu. Konie pełnej krwi angielskiej, nazywane folblutami, to jedna z podstawowych ras koni gorącokrwistych. Te pochodzące z Anglii zwierzęta są obecnie najszybszymi końmi na świecie – najsłynniejsze konie wyścigowe świata, m.in. legendarny Secretariat, słynny chamipon Phar Lap czy równie znana klacz Ruffian były folblutami.

  Z kolei konie czystej krwi arabskiej, również gorącokrwiste, znane były na Półwyspie Arabskim już ponad 2 500 lat temu. Te piękne zwierzęta, o wspaniałej linii, uważane za kwintesencję piękna, są także doskonałymi biegaczami. W Polsce przez lata pracowano nad stworzeniem tzw. Polskiego araba, który łączyłby dzielność i wytrzymałość konia sportowego z wdziękiem i elegancją, typowymi dla tej rasy. Jednym z najbardziej znanych był ogier Comet, urodzony w hodowli SK Nowy Dwór - dodaje p. Alicja.

  Stosunkowo nowe są w Polsce wyścigi kłusaków francuskich. Konie te ścigają się w zaprzęgach zwanych sulkami. W odróżnieniu folblutów czy arabów, które podczas wyścigów galopują, kłusaki, jak sama nazwa wskazuje, biegają kłusa. Konie tej rasy mają kłusowanie zaprogramowane w genach, jest to ich najbardziej wydajny rodzaj biegu.

  Wyścigi w Sopocie to także familijny piknik – na zwiedzających czekały food trucki i stoiska handlowe. Na konkurs kapeluszy organizatorzy zapraszają w następną niedzielę, 22 lipca.

  POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  26 gonitw

  Fan wyścigów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Szanowna redakcjo, skąd takie dane wzieliście o ilości gonitw? Wystarczy wejść na stronę Hipodromu Sopot,żeby zobaczyć faktyczną ilość rozegranych w pierwszy weekend gonitw.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Wyniki wyborów samorządowych 2018 [NASZA WYSZUKIWARKA]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!