Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyścig z czasem w szpitalu w Sztumie. Do końca roku powinna zapaść decyzja o jego przyszłości

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Co dalej ze szpitalem w Sztumie?
Co dalej ze szpitalem w Sztumie? Polska Press
Sztum. Znamy szczegóły propozycji złożonej starostwu sztumskiemu, przez spółkę American Heart of Poland, która dotyczy przejęcia przez AHoP funkcji operatora szpitala powiatowego. Oferta zakłada gruntowną przebudowę struktury największej placówki służby zdrowia w powiecie, na co potencjalny kontrahent chce przeznaczyć 100 mln zł. Stanowi to 20 proc. budżetu inwestycyjnego American Heart of Poland.

Co dalej ze szpitalem w Sztumie?

- Zobowiązujemy się do wyprowadzenia szpitala na prostą, ale mamy rygorystyczne warunki od których to uzależniamy - mówi Adam Szlachta, prezes American Heart of Poland, który odwiedził Sztum i starostwo w środę, 7.12.

Zacznijmy jednak od tego, co spółka ubiegająca się o prowadzenie szpitala proponuje. Jak zapowiada prezes, trzeba będzie zmodernizować, i to praktycznie "od zaraz", infrastrukturę szpitala. Do wymiany jest na przykład cała aparatura medyczna, którą ma zastąpić nowoczesny i nowy sprzęt. Konieczny będzie również remont budynków.

- Nie da się szpitala zbilansować jeśli nie ułoży się go na nowo i rozsądnie. Remont temu właśnie ma służyć. Konieczne będzie wykonanie go "za jednym pociągnięciem", ale wahadłowo, tak, by nie zahamować działalności żadnego z oddziałów. Trzeba przepracować powierzchnie, np. ustalić, w którym miejscu ma znajdować się dany oddział. Trzeba będzie też skonsolidować wszystkie usługi i funkcje szpitala w dwóch budynkach. Obecnie szpital jest rozproszony w czterech budynkach. To nie jest optymalne kadrowo, generuje też niepotrzebne koszty - mówi prezes Adam Szlachta.

Propozycje kierowanej przez niego spółki sprowadzają się więc, mówiąc w skrócie, do ułożenia programu medycznego, pod który ma być zmodernizowana cała infrastruktura szpitalna.

W złożonej w starostwie ofercie AHoP zobowiązał się także do odkupienia całego sprzętu pozostającego w rękach dotychczasowego operatora placówki - spółki Szpitale Polskie. Ma zostać przeznaczone na to 14 mln zł. American Heart of Poland przejmie też dług medyczny po Szpitalach Polskich.

- Czym jest ten dług? W okresie pandemii Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacał szpitalom środki ryczałtem. Potem był czas, by odpracować te nadpłacone kwoty. Szpital w Sztumie ma 6 mln zł nieodpracowanych środków. Musimy, jeśli przejmiemy placówkę, wziąć tę odpowiedzialność na siebie - i wykonać, już nieodpłatnie, świadczenia za te 6 mln zł. Traktujemy to jako część naszego działania, które ma uratować szpital - mówi szef AHoP.

To są propozycje spółki. A czego żąda ona od potencjalnego wspólnika - władz powiatu?

- Chcemy przede wszystkim nowej, rzetelnej i długoterminowej partnerskiej umowy dzierżawy - na 20 lat. Chcemy też utrzymania złożonych nam deklaracji przez powiat, a dotyczących np. płaconego na rzecz starostwa czynszu w wysokości 500 tys. zł rocznie. Gwarantujemy przy tym, ze starostwo przez 20 lat nie będzie musiało wyłożyć ani złotówki na potrzeby szpitala, zachowa również własność nad infrastrukturą - zapewnia prezes Adam Szlachta.

Prezes nie unika tematów mniej popularnych. Przejęcie szpitala przez AHoP wiązałoby się, co już teraz zapowiada, ze zmianami w strukturze placówki.

- Zaproponowaliśmy zamknięcie oddziału ginekologiczno-położniczego. Być może będzie to także dotyczyło neonatologii i pediatrii. Te usługi w skali szpitala w Sztumie są realizowane w małym stopniu, a są prowadzone przez okoliczne szpitale. Podkreślam jednak, że dla mieszkańców nie zmieni się nic, bo chcemy otworzyć szkołę rodzenia i wzmocnić specjalistyczną opiekę ambulatoryjną, a także pogłębić współpracę z lokalnymi szpitalami - mówi szef AHoP.

Jego zdaniem, takie posunięcie pozwoli wzmocnić te obszary, w których szpital w Sztumie jest silny, a może być jeszcze silniejszy, stając się ośrodkiem nie tylko dla powiatu, ale całego Pomorza.

- Myślę tu o chorobach cywilizacyjnych i chorobach starzejącego się społeczeństwa. Chodzi tu o kardiologię, neurologię, leczenie udarów, ZOL. Konieczny jest rozwoj opieki długoterminowej, usług rehabilitacyjnych, dobrej i silnej chirurgii oraz specjalizacji pokrewnych. To wszystko już dzisiaj w dużej mierze wyróżnia szpital w Sztumie, chodzi tylko o to, by to rozwijać i umacniać - wylicza Adam Szlachta.

Zmiany w strukturze szpitala, zapewnia nasz rozmówca, nie spowodują zwolnień.

- Złożyliśmy deklarację, ze zatrudnimy wszystkich pracowników. Więcej, zgodnie z naszym planem rozwoju, będziemy szukali nowych - obiecuje prezes.

Starostwo, jak mówi Adam Szlachta, przyjęło życzliwie ofertę AHoP, i chce w najbliższym najbliższym sporządzić uwagi do niej. I właśnie o czas, a raczej jego brak teraz właśnie chodzi.

- By proces przejęcia szpitala od dotychczasowego operatora zakończył się w maju przyszłego roku, co jest terminem ostatecznym z punktu widzenia AHoP, bo pozwoli uniknąć postępowania upadłościowego, konieczne będzie przestrzeganie bardzo rygorystycznego harmonogramu - stwierdza bez ogródek prezes American Heart of Poland.

Przedstawiamy go poniżej:

  • do końca tego roku AHoP musi otrzymać wiążącą decyzję starostwa w sprawie oferty,
  • na początku przyszłego roku musi być podpisać umowa wynikająca z tej decyzji,
  • w połowie stycznia do NFZ musi być złożony wspólny wniosek o cesję kontraktów dla nowego operatora.

- Spełnienie tych terminów pozwoliłoby na przejęcie szpitala przez nowego operatora już w kwietniu. Dałoby to nam czas na rozliczenie się ze Szpitalami Polskimi, co jest konieczne, by zamknąć postępowanie układowe, które w maju groziłoby przejściem w postępowanie upadłościowe - tłumaczy prezes American Heart of Poland i dodaje: - Jeżeli do początku stycznia nie podpiszemy umowy z powiatem złożona przez nas oferta nie będzie już aktualna.

Co dalej ze szpitalem w Sztumie?

Wyścig z czasem w szpitalu w Sztumie. Do końca roku powinna ...

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki