Wyrok ws. Puszczy Białowieskiej: wycinka niezgodna z europejskim prawem. Jest orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

TK

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Wyrok w sprawie Puszczy Białowieskiej kończy spór Brukseli z Warszawą. Wycinka drzew naruszyła dwie unijne dyrektywy: siedliskową i ptasią. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu ogłosił, iż Polska prowadząc wycinkę złamała europejskie prawo. Argumentacja Warszawy, uzasadniająca wycinkę gradacją kornika drukarza i koniecznością ochrony ważnych siedlisk została odrzucona. Wyrok nie wiąże się z karami finansowymi.

Wyrok TSUE ws. Puszczy Białowieskiej. Wycinka niezgodna z prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił przez Wielką izbę złożoną z 15 sędziów wyrok w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej. Proceder wycinania drzew naruszał zobowiązania europejskich dyrektyw: ptasiej i siedliskowej. Od wyroku nie ma odwołania.

Cała sprawa sięga roku 2016, kiedy ówczesny minister środowiska Jan Szyszko, podjął decyzję o zwiekszęniu niemal trzykrotnie limitu cięć na lata 2012-2021, w związku z atakującym świerki szkodnikiem - kornikiem drukarzem.

Zgodnie z unijną dyrektywą siedliskową w 2007 roku zatwierdzony został obszar Natura 200 - Puszcza Białowieska. Pozostaje on również obszarem specjalnej ochrony ptaków zgodnie z dyrektywą ptasią.

Czytaj: Harwestery wycofane z Puszczy Białowieskiej. Lasy Państwowe: Stan sanitarny został uporządkowany

Działania w Puszczy Białowieskiej, będące owocem decyzji polskich władz nie przeszły bez echa na arenie europejskiej. Postępowanie wszczęte przez Komisję Europejską zakończyło się skierowaniem sprawy do Trybunału. Wycinka, która dotknęła ponad stuletnie drzewa spowodowała nieodwracalne szkody, a Bruksela wydała wystosowała nakaz natychmiastowego wstrzymania cięć do momentu rostrzygnięcia sporu.

Wyrok TSUE ws. Puszczy Białowieskiej. Kar finansowych nie będzie

Mimo nakazu z Brukseli o wstrzymaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej, proceder nie został od razu wstrzymany. Resort środowiska dopiero wycofał się z działań pod groźbą kar sięgających 100 tys. euro dziennie. Ministerstwo środowiska tłumaczyło konieczność kontynuowania wycinki zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego.

Wyrok TSUE ws. Puszczy Białowieskiej nie wiąże się z karami finansowymi, gdyż Polska ostatecznie wycofała ciężki sprzęt z terenu puszczy i zaprzestała wycinki. Według zapewnień ministerstwa środowiska, obecnie wszelkie działania są prowadzone w świetle prawa, a leśnicy usuwają tylko martwe drzewa, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.

Tym samym wyrok kończy spór na linii Bruksela-Warszawa. O ile proceder wycinanie drzew nie zostanie wznowiony.

Zobacz: "Opinia jest druzgocąca dla działań polskiego rządu". Komentarze po opinii rzecznika Trybunału Sprawiedliwości ws. Puszczy Białowieskiej

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

OBWIESZCZENIE WOJEWÓDZKI INSPEKTOR OCHRONY ŚRODOWISKA

NACZELNIK WYDZIAŁU INSPEKCJI

 

SOŁTYS HUCISKA NA PREZYDENTA RZESZOWA 2018

„Region Sanu i Trzebośnicy”

 
l
ll

Proszę zbadać wątek kornika trenowanego przez ruskich :) Białoruskiej części nie tyka, w polskiej trzeba wycinać drzewa hektarami bo taka to u nas zjadliwa bestia :) Szyszunia tak mówiła :)

x
x

Argumentacja Warszawy, uzasadniająca ..., . Nie jest to "argumentacja Warszawy", tylko argumentacja "Strony Polskiej". Właściwie ta "Strona Europejska" jest potrzebna "Stronie Polskiej coraz mniej, im infrastruktura "Strony Polskiej" jest "bliższa bliższa" oczekiwanej przez NATO, a struktura "rynku" "bliższa i bliższa" formie kompatybilnej ekonomice "zaspokojenia i płynności przepływów" zapotrzebowań społecznych. Jeśli "sytuacja" się nie zmieni, Polska (być może) wybierze "opcję" "polexitu" ?! Wtedy (również) Rosja będzie mogła przejąć rolę "podpory europejskiego wyrostka robaczkowego" !

A
AJB

I słusznie. Pusczę Białowieszczańską tylko światły, europejski, kazionny kornik drukarz może wpi...lać! Niech tubylce z Puszczy wią że wolno im tylko w pas się nastajaszczim jewropiejczikom z Brukseli kłaniać, perkal i koraliki przyswajać bo jak nie to Bwana Kubwa Guy POszczuje na nich swego nadzorcę Ryżego Donka, a ten już im batogiem przez Anielkę i Makarona skręconym wszelkie POmysła z łbów wybije. I ustanowi nowego Kacyka, KonDonka, Shreka, Staska Lubnauera lub innego Rubikonia! Hakuna Matata! ;))

T
Terresa
W dniu 18.04.2018 o 09:07, czytelnik napisał:

to co nie zrobią drwale, zrobi kornik, Trybunał Europejski i polscy samozwańczy ekolodzy będą z siebie dumni

Dotychczas wycinali drzewa na drewno, a korę z tych drzew odartą przez harwestery (siedlisko kornika) pozostawiano na miejscu. Tak za ministra Szyszki z PiS rzekomo walczono z kornikiem.

c
czytelnik

to co nie zrobią drwale, zrobi kornik, Trybunał Europejski i polscy samozwańczy ekolodzy będą z siebie dumni

W
Wiktor

Ręce precz od POLSKI zachodni imperialiści!

d
dzik

co znaczy puszcza? Wyciac zaorac i nasrac. To jest PIS i kaczory. Ciemniaki ze wschodu. Najwazniejsze ojciec rydzyk, jasna gora i papiez. Acha! I zimny lech.

B
Bromo

Teraz Puszcza Karpacka na celowniku leśników. Piły i siekiery niebawem pójdą w ruch...niestety.

g
gajowy

sra nie w banie.......

G
Gość

Te wasze ulice zostaną zmienione, nie możemy ciągle przypominać, że ktoś przyczynił
się do śmierci 96 osób.

777

A JAK LIBER JUNTA wszySKOKO ExPOrtoWAŁA do UJNI JEWROKOUHOZOOPIEYSSKI BYŁO GUT.

G
Gość

Pokażą wam jak się skończy "WŁADANIE" oj pokażą.
Były minister Szyszko już się zmaga z rzeczywistością.
Będą nas mordować jak nie zaczniecie normalnie rządzić krajem, cudaków wygonić niech się uczą pracy
w np kioskach ruchów, (bez obrazy dla ludzi którzy nie mając za dużo funduszy lub iść po zapomogę wybrali taki rodzaj działalności), a twardy elektorat do pracy zagonić lub/i na badania przymusowe.

M
Mefisto

to co, puszcza na zniszczenie, za to ego Safiana doznało ekstazy

g
gota

teraz tego zapszanca szyszke do pierdla trzeba wsadzic w nagrode

Dodaj ogłoszenie