Wyremontowano nagrobek powstańca w Gdańsku Oliwie. Opiekować się nim będą uczennice „Fregaty”

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Uroczystość miała miejsce w środę, 31 maja. Na Cmentarzu Oliwskim zebrali się m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt „Fregata” w Gdańsku.
Uroczystość miała miejsce w środę, 31 maja. Na Cmentarzu Oliwskim zebrali się m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt „Fregata” w Gdańsku. Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Instytut Pamięci Narodowej podjął się wyremontowania nagrobka Antoniego Pikarskiego, weterana Powstania Styczniowego. W środę, 31 maja, odsłonięto odnowiony pomnik na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku. Po prezentacji odrestaurowanego grobu doszło do wręczenia Aktu Przekazania Opieki.

Wyremontowano grób weterana Powstania Styczniowego

Uroczystość miała miejsce w środę, 31 maja. Na Cmentarzu Oliwskim zebrali się m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt „Fregata” w Gdańsku. To właśnie podopieczni tej placówki będą sprawować pieczę nad wyremontowanym grobem. Po odsłonięciu odnowionego pomnika doszło bowiem do wręczenia Aktu Przekazania Opieki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystawa „Jedynie prawda jest ciekawa. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza” na wydziale historycznym Uniwersytetu Gdańskiego

Po uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Antoniego Pikarskiego i jego żony, Amelii. Organizatorem wydarzenia było Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Kim był Antoni Pikarski?

Antoni Pikarski, urodzony w 1837 roku w Głomsku, po rozpoczęciu Powstania Styczniowego w 1863 r. przyłączył się do szeregów powstańców. Klęska powstania pociągnęła za sobą liczne represje ze strony Rosjan również w stosunku do młodego mężczyzny. Został aresztowany i uwięziony przez władze carskie, a ze względu na prześladowania postanowił wyjechać na Lubelszczyznę.

ZOBACZ TAKŻE: Apelacja w sprawie o zadośćuczynienie za mord SB na Piotrze Bartoszcze. Sąd podwyższył odszkodowanie dla rodziny z 2 do 3,25 mln zł

W 1914 r. wraz z rodziną przyjechał na Kaszuby w odwiedziny do braci. Wybuch I wojny światowej uniemożliwił powrót rodziny Pikarskich w okolice Lublina. Osiedlili się w majątku rodzinnym we wsi Kliczkowy i pozostali już na Pomorzu. W 1919 r. przenieśli się do Gdańska, zamieszkali w Oliwie, w kamienicy przy dzisiejszej ul. Aleksandra Majkowskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Antoni Pikarski otrzymał nominację na stopień podporucznika weterana. 5 sierpnia 1921 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski odznaczył go Orderem Virtuti Militari V klasy.

Powstaniec zmarł 17 kwietnia 1922 r. i został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku 24 stycznia 2020 r. Jego grób został wpisany przez prezesa IPN-u do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

Marek Jakubiak o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie