Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyremontowano nagrobek powstańca w Gdańsku Oliwie. Opiekować się nim będą uczennice „Fregaty”

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Uroczystość miała miejsce w środę, 31 maja. Na Cmentarzu Oliwskim zebrali się m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt „Fregata” w Gdańsku.
Uroczystość miała miejsce w środę, 31 maja. Na Cmentarzu Oliwskim zebrali się m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt „Fregata” w Gdańsku. Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Instytut Pamięci Narodowej podjął się wyremontowania nagrobka Antoniego Pikarskiego, weterana Powstania Styczniowego. W środę, 31 maja, odsłonięto odnowiony pomnik na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku. Po prezentacji odrestaurowanego grobu doszło do wręczenia Aktu Przekazania Opieki.

Wyremontowano grób weterana Powstania Styczniowego

Uroczystość miała miejsce w środę, 31 maja. Na Cmentarzu Oliwskim zebrali się m.in. przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej dla Dziewcząt „Fregata” w Gdańsku. To właśnie podopieczni tej placówki będą sprawować pieczę nad wyremontowanym grobem. Po odsłonięciu odnowionego pomnika doszło bowiem do wręczenia Aktu Przekazania Opieki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wystawa „Jedynie prawda jest ciekawa. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza” na wydziale historycznym Uniwersytetu Gdańskiego

Po uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze na grobie Antoniego Pikarskiego i jego żony, Amelii. Organizatorem wydarzenia było Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Kim był Antoni Pikarski?

Antoni Pikarski, urodzony w 1837 roku w Głomsku, po rozpoczęciu Powstania Styczniowego w 1863 r. przyłączył się do szeregów powstańców. Klęska powstania pociągnęła za sobą liczne represje ze strony Rosjan również w stosunku do młodego mężczyzny. Został aresztowany i uwięziony przez władze carskie, a ze względu na prześladowania postanowił wyjechać na Lubelszczyznę.

ZOBACZ TAKŻE: Apelacja w sprawie o zadośćuczynienie za mord SB na Piotrze Bartoszcze. Sąd podwyższył odszkodowanie dla rodziny z 2 do 3,25 mln zł

W 1914 r. wraz z rodziną przyjechał na Kaszuby w odwiedziny do braci. Wybuch I wojny światowej uniemożliwił powrót rodziny Pikarskich w okolice Lublina. Osiedlili się w majątku rodzinnym we wsi Kliczkowy i pozostali już na Pomorzu. W 1919 r. przenieśli się do Gdańska, zamieszkali w Oliwie, w kamienicy przy dzisiejszej ul. Aleksandra Majkowskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Antoni Pikarski otrzymał nominację na stopień podporucznika weterana. 5 sierpnia 1921 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski odznaczył go Orderem Virtuti Militari V klasy.

Powstaniec zmarł 17 kwietnia 1922 r. i został pochowany na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku 24 stycznia 2020 r. Jego grób został wpisany przez prezesa IPN-u do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki