Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyregulowano termometr i barometr Fahrenheita znajdujące się na Długim Targu w Gdańsku

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Kolumna Meteorologiczna Fahrenheita ponownie zachwyca przechodniów. Po kilkunastu dniach od demontażu termometru i barometru, zregenerowane serce powróciło na swoje miejsce. Teraz z łatwością każdy mieszkaniec Gdańska i turysta odczyta temperaturę i ciśnienie na Długim Targu.

Po kilkunastu dniach serce Kolumny Meteorologicznej Fahrenheita powróciło na Długi Targ. Zregenerowany termometr i barometr zamontowali Dawid Kubacki i prof. Jan Szczypka wykonawcy konserwacji, a zarazem rekonstruktorzy urządzeń.

Odzyskał pierwotny wygląd

Największym wyzwaniem podczas prac była naprawa barometru. Po wnikliwych poszukiwaniach udało się znaleźć odpowiedni model, który po drobnych korektach można było zamontować na stelażu. Pozostałe prace przebiegły zgodnie z planem.

CZYTAJ TAKŻE: Remont kościoła św. Mikołaja w Gdańsku. Zakończono ważny etap zabezpieczania konstrukcji świątyni

- Termometr został odświeżony i wyregulowany. Dzięki zabiegom konserwatorskim stelaż z brązu odzyskał swój pierwotny wygląd. Jego detale, napisy na tylnej ścianie termometru oraz wyskalowanie barometru zostały precyzyjnie oczyszczone. W efekcie podziałka jest czytelna i z łatwością można odczytać temperaturę i ciśnienie na Długim Targu - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Przy okazji konserwacji stalowa konstrukcja gabloty została odmalowana i wyczyszczona. Wystarczy jedno spojrzenie, żeby móc stwierdzić, że pomnik upamiętniający gdańskiego fizyka wypiękniał i sprawnie działa.

Od 13 lat kolumna meteorologiczna znajduje się na Długim Targu w sąsiedztwie ul. Mieszczańskiej. To opodal miejsca, w którym Fahrenheit przyszedł na świat (1686 r.) i spędził młodość, czyli ul. Ogarnej, w kamienicy oznaczonej dzisiaj numerem 95. Gablota wzorowana jest na oryginalnej z 1752 r., po której zachowała się tylko jedna fotografia. Zdjęcie to opublikowane zostało w książce prof. Andrzeja Januszajtisa "Mr Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska". Z kilkuset wykonanych przez Fahrenheita termometrów, zachowały się dwa, które znajdują się w Niderlandach, w Muzeum Boerhaavego w Lejdzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki