Wyprawa motocyklowa małżeństwa z Rumi śladami transatlantyku...

  Wyprawa motocyklowa małżeństwa z Rumi śladami transatlantyku MS Chrobry

  Irena Łaszyn

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  MS Chrobry w swój dziewiczy rejs zabrał 1042 pasażerów
  1/3
  przejdź do galerii

  MS Chrobry w swój dziewiczy rejs zabrał 1042 pasażerów
  ©Archiwum

  W lipcu 1939 roku transatlantyk MS Chrobry wypłynął z Gdyni w swój pierwszy i ostatni rejs do Ameryki Południowej. Wiesława i Krzysztof Rudź z Rumi chcą ruszyć jego śladem i odszukać potomków pasażerów rejsu. O wyprawie, którą rozpoczną od Montevideo i Buenos Aires, pisze Irena Łaszyn.
  Zaczęło się od spaceru. Szli sobie ulicą Polską w Gdyni, zobaczyli budynek Dworca Morskiego z 1933 roku, stanęli zafascynowani.

  - Otwarcie tego dworca do dziś uznaje się za uruchomienie gdyńskiego portu pasażerskiego - tłumaczy Wiesława Rudź. - To miejsce, z którego tysiące osób wyruszało za ocean, w poszukiwaniu nowego życia. Zaczęliśmy przekopywać archiwa…

  - Zainteresowaliśmy się dwoma transatlantykami, Chrobry i Sobieski, zbudowanymi dla polskiej bandery handlowej - opowiada Krzysztof Rudź. - Postanowiliśmy prześledzić ich losy. Szczególnie zaintrygował nas MS Chrobry, który w lipcu 1939 roku wypłynął w swój pierwszy i ostatni rejs pasażerski do Buenos Aires. Pomyśleliśmy o ludziach, którzy byli na jego pokładzie i którzy już zapewne do Polski nie wrócili. Większość z nich miała bilet w jedną stronę, a najbardziej znanym pasażerem był zapewne Witold Gombrowicz.

  Trochę później pomyśleli, że mogliby ruszyć za Chrobrym do Ameryki Południowej i spróbować odszukać potomków tych, którzy statkiem płynęli, by osiąść gdzieś w Argentynie, Chile czy Brazylii.

  - Chcemy im opowiedzieć o Polsce i Gdyni, a po powrocie do kraju opowiedzieć i napisać o ich losach - tłumaczą Wiesława i Krzysztof. - Jeśli zdobędziemy zdjęcia i inne pamiątki z tamtego rejsu, przekażemy je do Muzeum Emigracji w Gdyni.
  Bo w Muzeum Emigracji materiałów dotyczących transatlantyku nie ma.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo