Wyniki wyborów europarlamentarnych 2019. Oficjalne wyniki PKW na Pomorzu. Adamowicz, Fotyga, Lewandowski w PE [wyniki, podział mandatów]

Tomasz Chudzyński, Maria Poznańska
Wyniki wyborów do Europarlamentu Europejskiego Karolina Misztal
OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW DO EUROPARLAMENTU 2019. Mandaty zdobywają Magdalena Adamowicz (KE), Anna Fotyga (PiS) i Janusz Lewandowski (KE). Niemal 1,8 mln pomorskich wyborców decydowało w niedzielę, 26.06.2019 roku przy urnach wyborczych kogo na najbliższe pięć lat wysłać do Brukseli. Do rozdysponowania w okręgu nr 1 są trzy mandaty. Sondażowe wyniki wskazywały, że jeden z nich otrzymała Magdalena Adamowicz. Na Pomorzu wygrała Koalicja Europejska. Oficjalne wyniki PKW potwierdzają te dane. Kto zdobędzie mandat europosła?

OFICJALNE WYNIKI WYBORÓW DO EUROPARLAMENTU 2019. OSTATECZNE DANE PKW

Po godz. 14:30 PKW podała ostateczne wyniki wyborów do europarlamentu 2019.

W Polsce 45,38% poparcia zdobyło Prawo i Sprawiedliwości, 38,47% Koalicja Europejska. Wiosna - 6,06 proc., Konfederacja - 4,55 proc., Kukiz'15 - 3,69 proc., Lewica Razem - 1,24 proc., Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski - 0,54 proc., Polexit - 0,06 proc.

PKW potwierdza liczbę mandatów: Wiosna ma 3 mandaty, Koalicja Europejska - 22, a PiS - 27 mandatów.

W sumie kandydatom z Pomorza przypadły 3 mandaty europoselskie.

Przeczytaj komentarz redaktora naczelnego "Dziennika Bałtyckiego": PiS wyczuło nastroje społeczne i zdeklasowało konkurentów

Do Parlamentu Europejskiego wchodzą:

 • ADAMOWICZ Magdalena - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI
 • FOTYGA Anna Elżbieta - KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
 • LEWANDOWSKI Janusz Antoni - KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI

Wyniki wyborów europarlamentarnych 2019. Sondaż exit poll na Pomorzu

Województwo pomorskie: Wyniki wyborów do europarlamentu 2019

Jak głosowano na Pomorzu?

 1. 51.80%
 2. 32.30%
 3. 5.80%
 4. 5.60%
 5. 2.70%
 6. 1.30%
 7. 0.50%

Sondaż exit poll IPSOS dla TVN, TVP i Polsatu

WIECZÓR WYBORCZY - relacja ze sztabów na Pomorzu

Wyniki wyborów europarlamentarnych 2019. Kto dostanie mandat?

 • Magdalena Adamowicz - wg sondażu na pewno wejdzie do Parlamentu Europejskiego (Liczba głosów: 200 073)
 • Anna Fotyga - prawdopodobnie wejdzie (liczba głosów: 148 999)
 • Janusz Lewandowski - prawdopodobnie wejdzie (liczba głosów: 110 985)

Wyniki wyborów do europarlamentu 2019. "Im większe natężenie konfliktu, tym większe zaangażowanie wyborców"

Rezultaty wyborów do Parlamentu Europejskiego w Polsce, na podstawie sondaży exit polls dają zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości. - Wszystkie teorie wskazują, że im większe natężenie konfliktu, tym większe zaangażowanie wyborców - podkreślał prof. Jarosław Nocoń, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego. - Z tym właśnie mieliśmy do czynienia w czasie wczorajszych wyborów i to raczej na to wskazuje stosunkowo wysoka frekwencja, a nie na odpowiedzialność Polaków.

Pomorze, w minionej kadencji reprezentowali Janusz Lewandowski i Jarosław Wałęsa z Platformy Obywatelskiej i Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości. Przed zakończonymi wczoraj wieczorem wyborami doszła im mocna konkurentka w postaci Magdaleny Adamowicz, żony zamordowanego w styczniu tego roku prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Wyniki exit polls wskazują, że prognozy mówiące, że Magdalena Adamowicz mandat eurodeputowanej zdobędzie, nie okazały się być na wyrost.

- Być może pani Adamowicz będzie nową siłą na Pomorzu - komentował prof. Nocoń.

KE wg exit polls na Pomorzu zwyciężyła, pokonując PiS. Trzecią siłą jest Konfederacja.

Wyniki wyborów do europarlamentu. PiS pierwszy

- Wszystko wskazuje, że wygramy, albo będzie remis - prognozował wyniki do Europarlamentu w lutym tego roku Kazimierz Smoliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Pomorza. - Nawet jeśli, to i tak będzie przełamanie tego stereotypu, wg którego do Parlamentu Europejskiego wysyłamy „światłych, nowoczesnych Europejczyków”, że partie konserwatywne nie mogą tu wygrać.

Przewidywania Kazimierza Smolińskiego sprawdziły się. PiS zebrał w niedzielę 42,4 proc, głosów.

- Dziś jest bardzo ważny dzień, trzeba go docenić, wartość naszego, dzisiejszego zwycięstwa - mówił Jarosław Kaczyński, prezes PiS, kilka sekund po ogłoszeniu sondaży exit polls. - Rozstrzygający bój o przyszłość naszej ojczyzny odbędzie się na jesieni i wtedy też musimy wygrać. Mam nadzieję, że cieszyć się będziemy także w październiku. Zgromadzeni w sztabie politycy PiS, m.in. z Anną Zalewską na czele odpowiadali gromkim „zwyciężymy”.

Sondaż wskazuje, że mandaty otrzymali m.in. Beata Szydło, Joachim Brudziński, Anna Zalewska, Adam Bielan, Patryk Jaki, Jacek Saryusz-Wolski, Beata Kempa, Zdzisław Krasnodębski, Beata Mazurek, Jadwiga Wiśniewska, Karol Karski, Elżbieta Kruk, Witold Waszczykowski, Zbigniew Kuźmiuk, Izabela Kloc, Ryszard Legutko, Bogdan Rzońca i prawdopodobnie z Pomorza Anna Fotyga. W sumie politycy PiS - jak wynika z sondażu - otrzymali 24 mandaty. Prawdopodobnie w Brukseli będzie musiał się wyprowadzić Ryszard Czarnecki, brukselska twarz PiS.

Wybory do europarlamentu 2019. KE jest cierpliwa

39,1 proc. - badanie exit polls Ipsosa dla TVN daje Koalicji Europejskiej drugie miejsce. Wspólne, szerokie ugrupowanie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Zielonych i kilku innych, mniejszych ugrupowań powstało m.in. po to, by zablokować PiS europejskie zwycięstwo oraz wesprzeć w PE ugrupowania wyznające tzw. „wartości europejskie”. Sondaż exit polls wskazuje, że to się raczej nie udało, choć wynik KE jest dobry. Ugrupowanie to będzie miało w PE 22 mandaty.

- Zrobiliśmy wspólnie wielki krok, zbudowaliśmy razem Koalicję Europejską i to jest nasz wielki sukces - mówił Grzegorz Schetyna, lider PO, współlider KE. - Blisko 7 mln głosów oddanych na Koalicję Europejską to wielki sukces. Naszym celem i obietnicą jest zwyciężyć w październiku. Partnerstwo jest kluczem do zwycięstwa w październiku, musimy trzymać się razem. Wiemy, że to dopiero początek naszej drogi, ale jesteśmy coraz bliżej. Powinniśmy być cierpliwi, bo przyszłość należy do nas.

Z Koalicji Europejskiej według prognoz ISPOS mandaty do PE otrzymali m.in. Radosław Sikorski, Ewa Kopacz, Jerzy Buzek, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Belka i Danuta Huebner, Magdalena Adamowicz.

Wybory do europarlamentu 2019. Wiosna

Ugrupowanie Roberta Biedronia „debiutuje” na politycznym rynku Polski właśnie w wyborach europejskich. Partia utworzona w tym roku przez byłego prezydenta Słupska oferowała wyborcom lewicowy program. Czy promocja lewicowych treści przemówiła do Polaków? Trzecie miejsce w rankingu ogólnopolskim powinno cieszyć, natomiast wynik procentowy, już nie. Wiosna uzyskała 6,6 proc. głosów, w sumie trzy mandaty. Mandat do PE otrzymał m.in. Robert Biedroń.

- Mamy marzenie, którego oni nie mają, że polityka może wyglądać inaczej. Wygraliśmy, zwyciężyliśmy - mówił nieco na wyrost Robert Biedroń. - Sukcesem jest, że będziemy mieli swoich parlamentarzystów w Brukseli. To dopiero przedwiośnie.

Wybory do europarlamentu 2019. Konfederacja

Sondaże dawały Konfederacji Korwin, Liroy, Braun, Narodowcy - koalicji ugrupowań skrajnie prawicowych i eurosceptycznych - trzecie miejsce w eurowyborach. Tak się jednak nie stało. Warto podkreślić, że Nowa Prawica, czyli poprzednie ugrupowanie Janusza Korwina Mikkego, w poprzednich eurowyborach zajęło lokatę trzecią. W tym roku, mimo korzystnych sondaży przed wyborami, Konfederacja nie stała się trzecią siłą polskiej polityki w PE, choć zdołała wyprzedzić w walce o mocno prawicowy elektorat Kukiz 15. 6,1 proc. - to wynik tego ugrupowania.

- Walczyliśmy przeciwko dwóm największym telewizjom. Nasze poparcie zyskaliśmy tylko dzięki internetowi. Przy Okrągłym Stole zapadła decyzja, by nigdy prawica nie doszła do władzy i pachołki Kiszczaka robią wszystko, by tak było nadal - grzmiał Janusz Korwin Mikke.

Z Konfederacji do PE dostali się m.in. Jacek Wilk, a mandatu nie uzyskali m.in. Piotr Liroy-Marzec. Ugrupowanie to będzie miało łącznie trzy mandaty.

Wybory do europarlamentu 2019. Kukiz 15, Lewica Razem

Ugrupowanie Pawła Kukiza oraz Lewica Razem Adriana Zandberga nie zaliczą tegorocznej walki o mandaty deputowanych PE do udanych. Szczególne powody do rozczarowania wydają się mieć przedstawiciele tego pierwszego ugrupowania, od czterech lat będący przecież w parlamencie krajowym. Ostatnie wybory - wynik 4,1 proc. i zjazd poniżej progu wyborczego. - Możemy partyjniakom dzisiaj powiedzieć - wiosna wasza, jesień nasza - mówi wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka, który w wyborach do PE był „jedynką” na liście Kukiz’15 w Warszawie.

- Szliśmy do wyborów by upomnieć się o sprawiedliwą społecznie Europę; to się nie zmieni, będziemy walczyć -zaznacza jeden z liderów Lewicy Razem Adrian Zandberg, którego ugrupowanie uzyskało 1,3 proc.

Wybory do europarlamentu 2019. Konflikt pogłębiony

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się w Polsce po raz czwarty. Szacowana frekwencja w całym kraju była w czasie niedzielnego głosowania, najwyższą w historii polskich eurowyborów. To pewne przełamanie - zdaniem Marty Żerkowskiej- Balas, politolog z Uniwersytetu SWPS, do tej pory Polacy raczej w czasie wyborów do PE, które były im najmniej „bliskie” okazywali, że polityków nie lubią, nie ufają im i ich nie cenią. Tym razem jednak górę wziął klimat politycznego sporu w Polsce - wyborcy albo wspierali partię rządzącą, albo głosowali przeciw niej, angażując się po stronie opozycji.

- Główne przewidywanie było takie, że przy wysokiej frekwencji zyskiwać będzie Koalicja Europejska. Jednak to się nie sprawdziło, Prawo i Sprawiedliwość się obroniło - mówi Jarosław Nocoń. - Widać natomiast jak głęboki jest podział w polskim społeczeństwie - polityczny konflikt krajowy przekłada się również na wybory europejskie. On będzie się pogłębiał.

Wybory do Parlamentu Europejskiego - kogo i jak wybieraliśmy?

Dodajmy, uprawnionych jest niemal 30 mln Polaków. O mandat eurodeputowanego starało się w czasie 1,5 miesięcznej kampanii 866 kandydatów. W Polsce wprawdzie wybieranych było 52 posłów do PE, ale obsadzonych zostanie 51 mandatów. Natomiast kandydat, który uzyska 52 mandat będzie czekał na opuszczenie przez Brytyjczyków szeregów UE (po tym, jak brexit dojdzie do skutku) i wówczas zasiądzie w Parlamencie Europejskim.

Wybory odbywały się w całej UE od czwartku do niedzieli 23-26 maja (ostatni lokal wyborczy w Unii Europejskiej został zamknięty wczoraj o 23.00, kiedy głosowanie zakończyli Włosi). Zgodnie z unijnymi przepisami państwa członkowskie nie mogły podawać oficjalnych wyników wyborów, także tych cząstkowych, do czasu zakończenia głosowania we wszystkich krajach UE (dopuszczono jedynie publikację sondaży exit polls czyli tych, przeprowadzanych w dniu wyborów, w którym wyborcy wychodzący z lokali wyborczych odpowiadają na pytanie, na kogo głosowali). Oficjalne wyniki wyborów powinniśmy poznać we wtorek, 28 maja.

Rekordowa frekwencja w wyborach na Pomorzu i w Polsce!

Wyniki wyborów europarlamentarnych 2019. Oficjalne wyniki PK...

Frekwencja sondażowa dla województwa pomorskiego - 45,1%

Wybory na Pomorzu. Jak głosowano w woj. pomorskim?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Zobacz, jak głosowa...

Czytaj także

Wybory do europarlamentu 2019. Wyniki głosowania 26.05.2019. Tak było w sztabach KE i PiS na Pomorzu

Wybory do europarlamentu 2019 na Pomorzu. Magdalena Adamowic...

Wybory europarlamentarne 2019. Euforia w pomorskim sztabie P...

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

f
fev
2019-05-28T07:05:21 02:00, Gość:

Na Pomorzu jest dużo jeszcze czerwonych a ludzie są tak tepi że głosują na nich za po największe podwyżki najmniejsze pieniądze na drogi bo kieszenie trzeba napchac

Nie obrażaj innych bo to nieładnie!

Ich głupota jest dla nich dostateczną karą!

k
krum
2019-05-28T13:07:12 02:00, Gość:

Czy wygrana PIS-u w niektórych regionach powiatu słupskiego - nie pokrywa się aby z brakiem dostępności programów informacyjnych z innych stacji (np. Polsat News lub TVN24) niż Media Publiczne? W tych ostatnich niestety następowała od dawna straszliwa nagonka na opozycję , zohydzanie jej przedstawicieli - z równoczesną gloryfikacją rządu i partii rządzącej. Jestem osobą pamiętającą PRL- i coś mi to przypomina...

Mamy XXI wiek! I dostęp do informacji poza TV nie jest problemem! Wyborcy PiS jak i KE wybrali to co uważali za słuszne - i to jest właśnie demokracja!!!

PO już pokazała co potrafi i moim subiektywnym zdaniem, większość z ich aktywnych członków, wykazała się takim stopniem antypolskości i pogardą dla zwykłych Polaków, że wybór lepszego zła w postaci PiS nie powinien nikogo dziwić!

Poza tym należy pamiętać, że KE to zbitek kilku partii (połączonych niestety jednym celem - przejęciem władzy od PiS, czyli kasą), i gdyby podzielić głosy koalicji na poszczególne partie, to przegrana PO jest jeszcze wyraźniejsza!!!

G
Gość

Jestem przerażona, falą hejtu, nienawiści w wielu komentarzach. Niektórym potrzebna jest zapewne terapia. Na pewno są nieszczęśliwi i pełni niechęci do Świata... Deficyt przyjaźni, miłości, przebaczenia - i zwykłej ludzkiej życzliwości...że już nie wspomnę o empatiii...

G
Gość

Czy wygrana PIS-u w niektórych regionach powiatu słupskiego - nie pokrywa się aby z brakiem dostępności programów informacyjnych z innych stacji (np. Polsat News lub TVN24) niż Media Publiczne? W tych ostatnich niestety następowała od dawna straszliwa nagonka na opozycję , zohydzanie jej przedstawicieli - z równoczesną gloryfikacją rządu i partii rządzącej. Jestem osobą pamiętającą PRL- i coś mi to przypomina...

G
Gość

Na Pomorzu jest dużo jeszcze czerwonych a ludzie są tak tepi że głosują na nich za po największe podwyżki najmniejsze pieniądze na drogi bo kieszenie trzeba napchac

g
grafoman

świadectwo układu i tępoty gdańszczan lubią jak się ich opluwa i skarży na nich w brukseli .

g
gdanszczanin

Świadectwo układu i tępoty gdańszczan lubią jak im się pluje w twarz ~!

R
Rumcajs

Układ zadbał , aby lolita , "zrozpaczona" , ugasiła swoją "tęsknotę" u źródełka ?

G
Gość

...Pożyczki na,, dowód bez zaświadczeń od 100zł do 20.000zł w 35 minut na Twoim koncie. Wypełnij bezpłatny ,wniosek na stronie: xchwilowki.pl

F
Franz Lehar

Moja faworyta ma immunitet i synekurę w Brukseli. Brak doświadczeń w działalności publicznej nie przeszkodził "światłym" wyborcom... Prawdziwa operetka!

G
Gość

Pomorze to "czerwone zagląbie" wiec efekt nie dziwi. Wybor Adamowicz to tylko potwierdzenie POlszewickiej zgnilizny wśród

pomorskiego "elitarnego" ciemnogrodu.

G
Gość
2019-05-27T09:11:44 02:00, aleks:

na POmorzu POwinni oddać 500 300zł wyprawki szkolnej trzynastą emeryturę i harować do końca życia z 5 zł na godz

Wstyd mi ze mieszkam na POmorzu.... jak mozna głosować na jakaś Adamowicz... albo Lewandowskiego... ktoś kto nie ma POjecia to tak głosuje....anty-Pis i tyle, brak własnego rozumu.

G
Gość

Żeby ludzie wszyscy głosowali pewnie byłyby inne wyniki niż teraz brakuje połowy ilości Polaków podczas głosowania którzy pracują za granicą by mogli zrobić jakąś kombinacje dla nich aby mogli też oddać swój głos 🤗

A
ALEKS
2019-05-27T09:11:09 02:00, piotr mieczyslaw:

PIS górą ! to cieszy i napawa optymizmem ,,,,

BRAWO !!!

a
aleks

na POmorzu POwinni oddać 500 300zł wyprawki szkolnej trzynastą emeryturę i harować do końca życia z 5 zł na godz

Dodaj ogłoszenie