Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty 2016. Geometria była najtrudniejsza

Monika Jankowska
Sprawdzian szóstoklasisty na Pomorzu poszedł uczniom poniżej średniej
Sprawdzian szóstoklasisty na Pomorzu poszedł uczniom poniżej średniej Archiwum
Test szóstoklasisty 2016 już za uczniami. Młodzi Pomorzanie osiągnęli wyniki poniżej średniej krajowej. Z czym mieli największy problem?

61 proc. pkt - tyle średnio zdobyli pomorscy uczniowie, którzy przystąpili w kwietniu do sprawdzianu szóstoklasisty. To wynik z części pierwszej - zawierającej zadania z języka polskiego i matematyki, na której rozwiązanie przeznaczono 80 minut. To mniej niż średnia krajowa, która i tak nie była najwyższa - wyniosła 63 proc. Dodajmy, że w naszym województwie najlepiej wypadli uczniowie z miast powyżej 100 tys. mieszkańców - tu szóstoklasiści uzyskiwali średnio 68 proc. punktów. Najgorzej - uczniowie ze wsi - średnio 56 proc. W sumie w Pomorskiem do sprawdzianu przystąpiło 22 647 uczniów.

- W tym roku różnica między wynikami z województwa a tymi z kraju wynosi dwa punkty procentowe. To naprawdę niewiele, mieści się w granicy błędu statystycznego - mówi Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - W ubiegłym roku ta różnica wynosiła jeden punkt procentowy. Śmiało można powiedzieć, że wyniki wojewódzkie i ogólnopolskie są porównywalne.

Czytaj też: Sprawdzian szóstoklasisty 2016. ODPOWIEDZI: Język polski i matematyka [ARKUSZE CKE, PYTANIA]

To jednak niekoniecznie oznacza, że szóstoklasiści mają powody do radości. Uczniowie kiepsko poradzili sobie zwłaszcza z zadaniami z matematyki. Średnio uzyskali 52 proc. punktów (ogólnopolska średnia dla tego przedmiotu wynosiła 54 proc.). Z analizy przygotowanej przez OKE wynika, że najtrudniejsze okazało się zadanie z geometrii przestrzennej.

Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom zadanie wymagające analizy i interpretacji utworu poetyckiego. Średnio szóstoklasista z naszego województwa zdobył z polskiego 69 proc. punktów (przy średniej ogólnopolskiej 71 proc. punktów).

- Musimy pamiętać, że ten egzamin nie sprawdzał całej wiedzy ucznia, takiej jak umiejętność mówienia, współpracy czy kreatywności. Tak naprawdę sprawdzał tylko umiejętność pisania i czytania ze zrozumieniem i to w ściśle określonych, bardzo stresujących warunkach. Uważam za sukces to, że dzieci dały radę i w jednym dniu poradziły sobie z egzaminami z aż trzech przedmiotów - mówi Anna Chyla, doradca metodyczny w Ośrodku Kształcenia Ustawicznego Nauczycieli w Gdańsku i nauczycielka j. polskiego w gdańskiej SP nr 24.

Po przerwie szóstoklasiści przystąpili bowiem do drugiego arkusza - z języka obcego nowożytnego. Zdecydowana większość wybrała j. angielski. Tu średnia dla naszego województwa wyniosła 70 proc. (średnia ogólnopolska - 71 proc.). Drugi w kolejności był język niemiecki - średni wynik z tego przedmiotu to 58 proc. (średnia ogólnopolska - 61 proc.), a trzeci - rosyjski, który pisało 27 osób i średnio zdobyło jedynie 33 proc. (średnia ogólnopolska - 63 proc.).

Więcej przeczytasz w wydaniu papierowym z dn. 25-26.05.2016r. albo kupując e-wydanie gazety.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki