Wyniki Matury 2021. Komentarze pedagogów: „Słabe wyniki z języka polskiego utrzymują się od lat”

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Maturę na Pomorzu w 2021 roku zdało 71,5 proc uczniów
Maturę na Pomorzu w 2021 roku zdało 71,5 proc uczniów Przemyslaw Swiderski
Udostępnij:
Znamy wyniki matur 2021. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna podała je w poniedziałek, 5.07.2021 r. Zapytaliśmy pedagogów, co sądzą o tych wynikach. Przypomnijmy, że maturę na Pomorzu w 2021 roku zdało 71,5 proc uczniów. To wynik gorszy niż w skali ogólnopolskiej: maturę zdało 74,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Z rozmów z nauczycielami słyszymy, że takie wyniki nie są szczególnie zaskakujące, część z nich podkreśla również, że tegoroczna matura należała do tych „łatwych”.

Wyniki matur 2021. Komentarze nauczycieli

Wynik województwa pomorskiego, jeżeli porównamy zdawalność w roku 2020 i 2021, jest podobny. Dużo lepiej natomiast pomorscy uczniowie zdali maturę w 2019 roku – wtedy świadectwo dojrzałości otrzymało ponad 78 proc zdających, należy jednak pamiętać, że praktycznie od 1,5 roku, polskie szkoły muszą się zmagać z pandemią koronawirusa.

– Nie ma dużej różnicy, jeżeli chodzi o zdawalność w tym roku i rok temu – mówi nam Irena Łaguna, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. – Różnica jest minimalna, możemy powiedzieć, że jest niemalże identycznie. Podobnie w poszczególnych przedmiotach. Z przykrością mówię, że najniższa zdawalność jest z matematyki. Apeluję do młodych ludzi, aby wykorzystali szansę i przygotowali się do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

– Aż 19 proc. z tych uczniów, którzy nie otrzymali świadectwa dojrzałości, jest uprawnionych do przystąpienia do egzaminu w terminie poprawkowym. Tylko 9 proc. uczniów ma niezdane przynajmniej dwa przedmioty. Ci wszyscy, którzy tylko z jednego egzaminu uzyskali mniej niż 30 proc., mają możliwość poprawić się w sierpniu. Jedyne, co muszą zrobić to złożyć wniosek, czyli zadeklarować swoją wolę do przystąpienia do tego egzaminu. Należy jednak pamiętać, że czas na to mają tylko przez siedem dni. Taki wniosek muszą złożyć w macierzystej szkole. Wówczas mają egzamin w sierpniu, we wrześniu dostają wyniki i mogą brać udział w rekrutacji dodatkowej na uczelnie wyższe.

– To był rok trudny dla nas wszystkich, jednak wyniki są porównywalne do roku ubiegłego. Młodzi ludzie muszą wykazać się dużą samodyscypliną, żeby uczestniczyć w zajęciach zdalnych. Już teraz słyszymy głosy, że uczniowie chętnie do szkół wrócą. Miejmy nadzieję, że następny rok będzie powrotem do normalności, a młodzież zasiądzie wreszcie w ławkach szkolnych. Wszystkim, którzy zdali egzamin – gratuluję. Tym, którzy jeszcze mają coś do poprawki, zachęcam do poprawienia. Jeżeli komuś się nie udało i musi spróbować za rok, również gorąco zachęcam, aby za rok walczyli o świadectwo dojrzałości. Dobrych wakacji! – kończy Irena Łaguna, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku.

Matematyka stawiała na kreatywność. Zadania podobne do tych z poprzednich lat

Jak słyszymy, podstawowa matematyka dawała nadzieję na dobry wynik. Egzamin w tym roku nastawiony był na kreatywność, a uczniowie na maturze napotykali zadania dobrze im znane. Podstawową maturę z matematyki na Pomorzu zdało 76 proc. przystępujących do egzaminu.

– Średnia zdawalność zwiększyła się również w skali Polski – podkreśla w rozmowie z nami Anna Stęrzewska, nauczycielka matematyki prowadząca kanał Ania od Matmy na Facebooku i Tik Toku. – Na pewno podstawowa matematyka była trochę łatwiejsza. Było bardziej przewidywalnie, pojawiły się zadania, które się powtarzały na poprzednich maturach, tylko miały zmienione dane, to na pewno uspokoiło uczniów, podkreślali, że na maturze mieli zadania, które już kiedyś ćwiczyli.

– Nam, nauczycielom, przez pandemię trudniej było przygotować uczniów. Jeżeli ktoś nie interesował się matematyką, to miał ogromne problemy z zachowaniem koncentracji na lekcjach zdalnych. Niektórzy uczniowie obudzili się dopiero na miesiąc przed maturą. Tegoroczny egzamin z matematyki odwoływał się bardziej do wiedzy niż do liczenia. Rozszerzenie natomiast utrzymało swój wysoki poziom.

Niski wynik z języka polskiego utrzymuje się od lat

Egzamin maturalny na poziomie podstawowym z języka polskiego na Pomorzu zdało 91 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Natomiast średni wynik, jaki uzyskali zdający, to 54 proc.

– Uważam, że to jest bardzo dobry wynik, jeżeli chodzi o zdawalność – mówi nam Izabela Zin, polonistka z Zespołu Szkół Łączności w Gdańsku. – Zważywszy na fakt, że w czasie pandemii uczniowie mieli problemy, żeby zmotywować się w nauce. Ten wynik jest bardzo dobry, natomiast problem jest z poziomem tej zdawalności, nawet biorąc pod uwagę, że średni wynik to 54 proc. i to, że ten wynik utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat – nawet przed pandemią – dla mnie to nadal bardzo mało. To zaledwie lekko powyżej połowy punktów.

– Nie czarujmy się, mamy taki problem w dobie pandemii, że po pół godzinie siedzenia przy komputerze dziecko się rozkojarza.

– W czasie nauki zdalnej dzieci ogólnie miały dość słabą kondycję psychiczną, były odizolowane od nauczycieli, brakowało im kontaktu na żywo.

W środowisku nauczycielskim pojawiają się również głosy, że może warto by się zastanowić nad zmianą oceniania tzw. błędów kardynalnych, niektórzy właśnie w tym upatrują niskich wyników na języku polskim. Część środowiska uważa, że uczniowie, którzy boją się popełnić taki błąd, często bardzo zachowawczo piszą swoje pracę, a inni nie zdają matury z języka polskiego, właśnie przez to.

– Stanowczo się z tym nie zgadzam – odpowiada Izabela Zin. – Błąd kardynalny dotyczy tylko tzw. lektur z gwiazdką, w tym roku lista takich to zaledwie kilka pozycji. To bardzo mało. Jakieś minimum wymagań musimy przyjąć. Nie może być tak, że jak ktoś nie zna lektur, to mimo wszystko zda maturę. Samo posiadanie matury powinno być dla nas nobilitacją. Matura powinna mieć swoją rangę. Nasz system umożliwiając zdawanie już od 30 proc. jest bardzo łaskawy. Absolutnie błędy kardynalne powinny być utrzymane, bo jeżeli z tego zrezygnujemy, to uczeń, który będzie pisał cokolwiek, ma szansę zdać maturę. A to nie o to w maturze chodzi.

Wyniki matur 2021. Jak wypadło Pomorze?

Jak informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w tym roku na Pomorzu do egzaminu maturalnego przystąpiło 17 223 tegorocznych absolwentów szkół średnich.

  • Wśród uczniów z naszego regionu pozytywny wynik matury uzyskało 71,5 proc. zdających (78,2 proc. licealistów i 60,8 proc. uczniów techników).
  • 19,5 proc. uczniów, którzy nie zaliczyli matury przez jeden niezdany przedmiot, będą mieli sposobność poprawić ją jeszcze w tym roku.
  • Tego przywileju nie będzie miało 9 proc. maturzystów, którzy nie zaliczyli więcej niż jednego przedmiotu.
Wyniki matur 2021. CKE i OKE podadzą wyniki 5 lipca o godz. 8:30. Ogólnopolskie wyniki matur 2021 poznamy o godz. 10:30.

WYNIKI MATUR 2021. Jak sprawdzić wyniki tegorocznych matur o...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie