Wyniki matur 2016. Co piąty polski maturzysta nie zdał

Eliza Stępień AIPZaktualizowano 
Paweł Lacheta
Świadectwo dojrzałości uzyskało 79,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15 procent zdających ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki majowych egzaminów przedstawił we wtorek, 5 lipca dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik na konferencji prasowej w Warszawie.

Wśród tegorocznych absolwentów z liceów maturę zdało 85,2 proc., a prawo do poprawki ma 10,8 proc. Wśród tegorocznych absolwentów z techników zdało 68,4 proc., prawo do poprawki ma 23,2 proc.

W liceach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów, z matematyki - 87 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 97 proc. W technikach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 97 proc. maturzystów, z matematyki - 75 proc., a z najczęściej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego - 91 proc.

Do egzaminu maturalnego przystąpiło w maju tego roku 258 tys. tegorocznych absolwentów (170 tys. absolwentów liceów, 88 tys. absolwentów techników). Musieli oni obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Aby zdać maturę trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych; w przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego. Maturzysta, który nie zdał jednego obowiązkowego egzaminu ma prawo do poprawki w sierpniu. Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Wyniki matur 2016. Co piąty polski maturzysta nie zdał - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
aa

Kiedyś słyszałem żale jakiejś niespelnionej maturzystki, że "matura była za trudna ". Moim zdaniem tak ma być. Matura ma być przepustką do elit intelektualnych. Koncepcja, że każdy ma mieć wykształcenie srednie przu sieci selekcyjnej z dożymi okami jest koncepcją błędna i deprecjonującą świadectwo dojrzałości. A dojrzałość - to nie tylko wiedza na pewnym poziomie. To umiejętność rozumowania, wnioskowania, określonych zachowań w róznych sytuacjach życiowych, elementarna znajomośc prawa itd. I to nie powinno być na egzaminie "łatwe".

Dodaj ogłoszenie