Wymyśl sposób na lepsze wykorzystanie energii: Znajdź sposób na upały...

Kazimierz Netka
Kazimierz Netka
Właśnie mija sto dni od chwili zainaugurowania w Gdańsku unikatowego na skalę kraju, skierowanego do szerokiego grona wynalazców programu "Energia Inwencji". Dotychczas nikt podobnego wsparcia innowatorom nie zaproponował. Pierwsza zrobiła to gdańska Grupa Energa. Dotychczasowe efekty programu przeszły oczekiwania organizatorów. Pierwsze zgłoszone do programu urządzenia można już oglądać w Energetycznym Domu na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

Ciepło zamieniane w chłód i odwrotnie

Urządzenia w Energetycznym Domu są dowodem, że energię można bardziej efektywnie produkować, lepiej ją wykorzystywać i oszczędzać. Przede wszystkim zaś warto pomyśleć, jak zdobywać energię w alternatywny sposób, tak aby móc zaopatrywać w nią nasze domy czy przedsiębiorstwa.

Postanowiliśmy po raz kolejny zajrzeć do owego niezwykłego "budynku". Okazuje się, że wzbudza on duże zaciekawienie; codziennie przybywają tu ludzie zainteresowani niecodziennym kształtem. Nawet w weekendy - po specjalnym umówieniu się. Tak będzie do końca czerwca. Potem, przez okres wakacji, turyści z całej Polski będą mogli go oglądać we Władysławowie.
Wchodzimy do wnętrza. Na dworze upał, a tam chłodno.

- Tu nie ma klimatyzacji - mówi Bartłomiej Chomyn z Fundacji Rozwiązań Eko-Energetycznych, która współpracuje z Grupą Energa. - Obniżenie temperatury w Energetycznym Domu jest możliwe dzięki... pompie ciepła. Zimą służy ona do ogrzewania, a w gorące dni, dzięki możliwości pracy na odwróconym obiegu - chłodzi pomieszczenia.

Niezwykłym wyposażeniem jest rekuperator - element systemu wentylacji, czyli przewietrzania, bardzo przydatny w chłodne dni. Umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz i wykorzystywanie tego ciepła do ogrzewania świeżego, zasysanego do wnętrza Energetycznego Domu. Nie ma więc ogromnych strat ciepła podczas przewietrzania pomieszczeń.
Ważne urządzenia są na dachu. Stoją tam: turbina wiatrowa - do produkcji energii z wiatru, ogniwo fotowoltaiczne - do produkcji elektryczności z energii słońca, oraz kolektor słoneczny - do ogrzewania wody użytkowej.

Idź w ślady sławnych ludzi

Warto, by pomysłodawcy zajrzeli do Energetycznego Domu. Może, dzięki temu, przyjdzie im do głowy pomysł ulepszenia testowanych tam projektów lub zaprojektowania bardziej wydajnego sposobu np. odzysku ciepła z pokojowej czy kuchennej przestrzeni? Jeżeli to się im uda, niech czym prędzej zgłoszą się do programu "Energia Inwencji".

A jakie są dotychczasowe efekty programu? Ilu wynalazców przedstawiło swe projekty? Po wiedzę na ten temat kierujemy swe kroki z ulicy Wita Stwosza w Gdańsku Oliwie na ulicę Jana Heweliusza w centrum Gdańska. Tam, w wieżowcu bije "serce" programu pomocy wynalazcom. Warto wiedzieć, że obydwaj patroni ulic: Wit Stwosz i Jan Heweliusz byli wspaniałymi konstruktorami. Pierwszy jest autorem pięknego ołtarza w Krakowie, drugi - zbudował lunetę i badał za jej pomocą wszechświat. Warto pójść w ich ślady.

- W ciągu niespełna dwóch miesięcy, czyli od dnia otwarcia Energetycznego Domu, zgłosiło się do nas kilkudziesięciu autorów różnych pomysłów - dowiadujemy się od Dariusza Chrzanowskiego, kierownika zespołu ds. wdrażania innowacji, i od Tomasza Boguckiego, specjalisty ds. projektów innowacyjnych w spółce Energa Obrót. Zgłosiło się to nie znaczy, że przyszło do tego wieżowca. Nie ma bowiem potrzeby fatygowania się do biura. Przynajmniej na początku. Swój pomysł można zgłosić na piśmie - pocztą zwykłą albo elektroniczną.

- Z początku nie byliśmy pewni, czy nasza propozycja dla innowatorów zostanie przez rynek dobrze przyjęta - mówi Chrzanowski. - Gdy wprowadza się jakąś nowość, zawsze istnieje obawa, czy rynek ją dostrzeże i zaakceptuje. Zostaliśmy mile zaskoczeni. Innowacji oraz innowatorów, zgłoszonych do programu, mamy już sporo. Z innowacjami zawsze bywa tak, że pojawiają się propozycje, odbiegające od głównego nurtu; bywają zaskakujące. Tak samo było i u nas. Pojawił się na przykład pomysł wykorzystania energii kosmicznej... Bardzo nam miło, ale nie tego szukamy.
Odnawialne - najbardziej cenione

Na jakich wynalazkach Enerdze najbardziej zależy?
- Generalnie na szeroko rozumianym wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii (OZE) - słyszymy od naszych rozmówców. - Chodzi o innowacje związane z turbinami, fotowoltaiką, kolektorami słonecznymi itp. Ważne są również obszary dotyczące zarządzania energią oraz efektywności energetycznej, w tym usprawnienia infrastruktury przesyłowej. Już teraz możemy zaprzeczyć jeszcze dość powszechnej opinii, że Polska jest zaściankowa, jeżeli chodzi o nowości racjonalizatorskie. Innowacje, które do nas trafiają, dowodzą, że rzeczywistość wygląda inaczej. Nie mamy czego się wstydzić. Poziom zgłaszanych pomysłów, zaawansowanie badań, wymaga od nas zaangażowania ekspertów do oceny tych propozycji.
Dlaczego Grupa Energa pragnie poznać rynek innowacji i przyjmować wynalazki do wdrożenia z jednoczesnym solidnym wynagrodzeniem dla ich autorów? To pozwoli spółce osiągnąć przewagę konkurencyjną nad innymi grupami energetycznymi działającymi w Polsce, a może i na świecie.
Jaki wynalazek tę przewagę zapewni? Przede wszystkim - możliwość magazynowania energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Kto pierwszy wymyśli tani i bardzo pojemny akumulator, ten wygra! Dla uzyskania patentu ważne jest, by wynalazek nie został wcześniej pokazany publiczne, np. na targach innowacji. Straci on bowiem cechy nowości, co jest niezbędne dla uzyskania patentu. A dlaczego tanie magazynowanie dużych ilości elektryczności z odnawialnych źródeł jest tak ważne? Bo OZE charakteryzują się tym, że dostarczają energię nieregularnie. Na przykład wiatraki produkują prąd tylko wtedy, gdy jest wystarczająco silny wiatr. Słońce dzieli się z nami swym ciepłem tylko za dnia.

To niezwykła szansa

Wydaje się, że znalezienie sposobu na tanie kumulowanie prądu jest już bliskie. Do Grupy Energa zgłaszają się także wynalazcy z zagranicy, na przykład z Tajwanu!
- Jest też pomysł na zgazowanie plazmowe biomasy - mówi Dariusz Chrzanowski. Jak widać, innowacje analizowane w Grupie Energa są na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Czy więc zwykli pomysłodawcy mogą liczyć, że ich urządzeniem spółka się zainteresuje?

- Jak najbardziej - zapewnia Tomasz Bogucki. - Może do nas zgłosić się kowal, elektryk, rolnik. Na pomysły od takich osób również czekamy. Najlepiej, jakby były to rozwiązania już przemyślane, a autorzy wstępnie przeanalizowali możliwości zastosowania projektu w praktyce.

Jeśli więc masz pomysł na czerpanie energii z owych odnawialnych źródeł, zgłoś się do Grupy Energa. Program "Energia Inwencji" zapewnia wynalazcom wszechstronną opiekę i pomoc we wdrożeniu projektu, czyli skomercjalizowaniu go, zastosowaniu w praktyce. Skomercjalizowanie, czyli sprzedaż urządzenia, wiąże się z korzyściami dla twórcy, także finansowymi. Pod warunkiem, że produkt, który powstanie na podstawie projektu pomysłodawcy, znajdzie nabywców. A tych Grupa Energa ma mnóstwo, bo aż 2,8 miliona na obszarze swego działania, w kilku województwach.

Pomysły do obejrzenia

Kto pragnie zobaczyć, jak działają urządzenia opracowane przez wynalazców, niech zajrzy na Uniwersytet Gdański.
Tam Grupa Energa prezentuje specjalny Energetyczny Domek, zasilany z różnych źródeł energii. Adres: ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk Przymorze - Uniwersytet, na placu obok gmachu Biblioteki Głównej UG. Domek pozostanie tam do końca czerwca br. Potem, przez dwa lata, będzie pokazywany również w innych miejscowościach.

Rodzaje wynalazków

"Energia Inwencji" to program, którego celem jest wspieranie, rozwój i komercjalizacja nowatorskich pomysłów z obszaru energetyki.

Oto kategorie innowacji, w których można zgłaszać swoje pomysły.
1. Technologiczne, produktowe - rozwiązania, które mogą wykorzystywać nową wiedzę lub technologie bądź bazować na nowych zastosowaniach lub kombinacjach istniejącej wiedzy i technologii; termin "produkt" jest stosowany na oznaczenie zarówno wyrobów, jak i usług. Do innowacji produktowych zalicza się zarówno nowe wyroby i usługi, jak i znaczące udoskonalenia istniejących wyrobów i usług.
2. Procesowe - nowe lub znacząco udoskonalone metody produkcji, dystrybucji lub sprzedaży; do tej kategorii zalicza się znaczące zmiany w zakresie technologii, urządzeń oraz/lub oprogramowania.
3. Marketingowe - nowe metody marketingowe wiążące się ze znaczącymi zmianami w projekcie/konstrukcji produktu lub w opakowaniu, w sposobie promocji lub dotyczące strategii cenowej.
4. Organizacyjne - nowe metody w przyjętych przez firmę zasadach działania lub w stosunkach z otoczeniem.

Tu znajdziesz więcej informacji

Karta zgłoszenia powinna zostać wysłana organizatorowi.
Adres: ENERGA Innowacje Sp. z o.o., 80-890 Gdańsk, ul. Heweliusza 11, XVII p., z dopiskiem "Program Energia Inwencji".
W przypadku wypełnienia karty zgłoszenia na stronie internetowej programu dla skuteczności złożenia zgłoszenia wymagane jest przesłanie wydrukowanej i podpisanej karty zgłoszenia do organizatora.
Więcej informacji na stronie www.energa-innowacje.pl.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie