Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wyjdź do sztuki" w Stoczni Cesarskiej. Ptaki zyskają domki, a gdańszczanie wiedzę o "Raku"

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Gdańska Grupa Ceramiczna "Nie/Wypaleni"
Pod okiem Gdańskiej Grupy Ceramicznej "Nie/Wypaleni" w Stoczni Cesarskiej już w tę sobotę powstaną gliniane cuda. Najbardziej skorzystają na tym ptaki, dla których gdańszczanie partycypujący w warsztatach ulepią stylowe domki, ale również homo sapiens, którzy wypalone podczas przedsięwzięcia wyroby będą mogli zabrać do swoich czterech ścian.

Gdańska Grupa Ceramiczna "Nie/Wypaleni" to barwny kolektyw pasjonatów tworzących wspólnie od kilku lat. W jego skład wchodzi kilkanastu przedstawicieli różnych zawodów, którzy poznali się kiedyś na zajęciach ceramiki w Gdańskiej Szkole Artystycznej. Kilka lat temu założyli niezależną grupę, w której mogą kontynuować swoją pasję, razem tworzyć, rozwijać swoje umiejętności, wspierać wzajemny rozwój, ale też organizować różnego rodzaju inicjatywy twórcze.

Wśród nich jest m.in. policjant, informatyk, psycholog, marynarz, politolog, a w tworzone przez siebie prace każdy wnosi kawałek własnej historii i osobowości. Działając jako grupa wspierają się i ciągle poszukają nowych wyzwań.

Wykonywana przez nich ceramika jest unikalnym i niepowtarzalnym elementem dekoracji wnętrz oraz przestrzeni otwartych. Ma zarówno charakter dekoracyjny jak i użytkowy.

Ceramika stanowi dla nich drugie życie i zajmuje im bardzo dużo czasu. Członkowie kolektywu nie tylko wspólnie pracują, ale również przyjaźnią się ze sobą, a do pomocy nierzadko wciągają własne rodziny, które pomagają w wypalaniu prac.

"Nie/Wypaleni" specjalizują się w technice Raku, którą przed pięcioma laty poznali podczas warsztatów ceramicznych z amerykańskim artystą ceramikiem Jerrym Hendershotem.

- Raku jest widowiską, wywodząca się z Japonii, techniką wypalania ceramiki - tłumaczy Aleksandra Cybulska z "Nie/Wypalonych". - Polega na poddawaniu poszkliwionej wcześniej pracy działaniu tzw. żywego ognia, gdzie w specjalnych piecach są one rozgrzewane do temperatury około 1050 stopni Celsjusza, a następnie szybko studzone, by dzięki temu niezwykłemu procesowi uzyskać niepowtarzalne, jedyne w swoim rodzaju efekty kolorystyczne.

Popularyzowanie Raku przez Grupę "Nie/Wypaleni" odbywa się w czasie pokazów i warsztatów dla publiczności. W pokazach wykorzystywane są piece gazowe, specjalnie skonstruowane do wypału ceramiki.

Najbliższa sposobność do zaznajomienia się z tą japońską techniką będzie już w sobotę 15 maja w ramach wydarzenia artystycznego p.t. "Wyjdź do sztuki", które rozpocznie się o godz. 11.00 w Stoczni Cesarskiej, na placu przed budynkiem WL4 Mleczny Piotr. Zostanie ono przeprowadzone w otwartej przestrzeni z zachowaniem rygoru sanitarnego.

Tego dnia odbędą się tam również warsztaty ceramiczno-przyrodnicze lepienia budek dla ptaków, które poprowadzi Grażyna Sadowska, pracownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, Marcin Węsiora z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz członkowie Gdańskiej Grupy Ceramicznej "Nie/Wypaleni". Ich konstrukcja była konsultowana z biologiem więc z pewnością się sprawdzi. Ulepioną budkę dla ptaków będzie można zabrać do domu. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak obowiązują wcześniejsze zapisy na email: [email protected]. Liczba miejsc jest ograniczona.

Warsztaty wypału Raku rozpoczną się po godz. 16.00. Ich uczestnicy będą mieli szansę własnoręcznie poszkliwić wcześniej przygotowane przez Grupę prace, obserwować ich wypał, po czym zabrać ze sobą ceramiczne pamiątki. Cały proces będzie przeprowadzony pod bacznym okiem członków Gdańskiej Grupy Ceramiczne "Nie/Wypaleni".

Zaletą, jak i wadą tej techniki jest jej duża nieprzewidywalność. Wszak nigdy nie ma pewności, co do tego jaki będzie efekt finalny pracy. Rodzaj szkliwa, wahania temperatury, a nawet sąsiedztwo innych prac sprawiają, że każda z nich wychodzi niepowtarzalna.

- Naszym celem jest integracja środowisk trójmiejskich ceramików oraz wyjścieze sztuką do widzów poprzez wspólną wystawę prac na świeżym powietrzu - tłumaczy Aleksandra Cybulska.

"Nie/ Wypaleni" to: Ada Majdzińska, Czesław Podleśny, Aleksandra Cybulska, Joanna Jadczak-Wodzinowska, Lucjan Konczakowski, Ewelina Krajewska, Karolina Łubińska, Piotr Michalski, Magdalena Orłowska, Grzegorz Pawełczak, Małgorzata Radomska, Joanna Sawicka, Robert Jan Szwichtenberg, Ewa Wilińska, Anna Wilska, Katarzyna Wolska, Tycjan Wodzinowski i Justyna Wylamowska.

Program imprezy:

  • 11.00 Otwarcie wydarzenia. Powitanie gości.
  • 11.30 -12.30 Warsztaty ceramiczno-przyrodnicze: lepienie budek dla ptaków.
  • 12.30 -14.45 Ekspozycja prac ceramicznych.
  • 15.00 Oficjalne powitanie + muzyka.
  • 16.00 -20.00 Warsztaty raku oraz pokaz wypału prac.
  • 18.00 -21.00 Strefa muzyczna

Przestrzeń gastronomiczna - FoodTrucks - cały dzień.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki